Čitava Evropa grčevito se bori sa pandemijom koronavirusa. Ipak, dok jedan deo zemalja produžuje restriktivne mere, druge zemlje polako popuštaju pritisak.
Poljaci popuštaju stisak
Poljski premijer Mateuš Moravjecki izjavio je u Varšavi da blaga stabilizacija epidemiološke situacije u Poljskoj omogućava privremeno ublažavanje mera protiv koronavirusa.
Od 12. februara će na period od 14 dana biti otvoreni hoteli, pozorišta, koncertne sale, bisokopi, do 50 odsto kapaciteta, a biće dozvoljeno i bavljenje sportom napolju.
On je kao negativan primer naveo Portugaliju, gde su sanitarne mere previše popuštene, zbog čega su se pojavili problemi. Zato će u Poljskoj i dalje ostati zatvoreni restorani i teretane.
Efekat popuštanja mera biće procenjen za 14 dana, kada bi moglo da bude ili daljeg popuštanja ili ponovnog uvođenja restrikcija. Moravjecki je naveo da popuštanje ograničenja zavisi i od tempa vakcinacije.
Češka hoće produženje krizne situacije
U susednoj Češkoj je broj hospitalizovanih daleko je manji nego jesenas ili početkom godine, ali vlada premijera Andreja Babiša ponovo traži od parlamenta da odobori produženje krizne situacije zbog epidemije, koja je jedan stepen niža od vanrednog stanja.
Krizna situacija je u Češkoj uvedena 5. oktobra i poslednji put produžena do 14. februara.
Ministar zdravlja Jan Blatni je upozorio da Vlada razmišlja o novom pooštravanju mera, pošto se Češkom širi zarazniji, britanski soj koronavirusa, a dosadašnje mere ne daju efekte jer ih mnogi ne poštuju. Jedna od dodatnih mera mogla bi da bude zabrana putovanja u zemlji.
Epidemija u Sloveniji „još nije pod kontrolom“
U Sloveniji je u zadnja 24 sata uz 3.821 testiranje otkriveno samo 304 novozaraženih koronavirusom, a preminulo je 11 osoba, no vlada i naučnici su skeptični u pogledu opsežnijeg popuštanja važećih mera pre nego što se epidemija stavi pod bolju kontrolu.
Dodatan rizik za prognoze predstavljaju i novi sojevi osnovnog tipa novog koronavirusa, s obzirom da je u Sloveniji već zabeležena britanska varijanta, a moguća je i pojava drugih.
BONUS VIDEO
Premijer Janez Janša je vrlo rezervisan prema pritiscima da se prerano ukinu postojeće epidemiološke mere i restrikcije.
Trenutno su u Sloveniji škole otvorene za polaznike prva tri razreda osnovne škole, ponovo je dopušten rad trgovina koje ne prodaju životne namirnice a nisu veće od 400 metara kvadratnih, dok je uredba o ograničenju kretanja između opština i dalje na snazi.
U nekim preduzećima, kao što su saloni lepote, agencije za nekretnine, prodavnice za životinje, osim zaposlenih, i kupci moraju da imaju negativan test.
Kreće otvaranje u Austriji
Austrija od danas kreće sa postepenim popuštanjem epidemiološke mere zaključavanja, što predviđa ponovno otvaranje radnji, škola i uslužnih delatnosti.
Od danas škole ponovo otvaraju vrata za đake, posebno osnovce, koji će imati svakodnevnu nastavu, ali će zato morati i dva puta nedeljno – ponedeljak i sredu, da se testiraju.
Za starije uzraste je predviđena podela razreda, kao i nastava u smenama. Pošto će oni ići u školu samo dva dana, a ostatak će imati onlajn nastavu, za njih je predviđen jedan test nedeljno. Isto tako oni će morati nositi maske tipa FFP2.
Nastavu će moći da pohađaju samo đaci koji budu dopustili testiranje, dok oni koji to odbijaju moraju ostati na “onlajn nastavi”.
Takođe, od danas ponovo počinju da rade pružaoci usluga uslužnih delatnosti, kao što su frizeri, maseri, manikiri, pedikiri, saloni lepote…
Međutim, ko želi da ide kod frizera, masera, u salon lepote, moraće prethodno da se testira i ima negativan test ne stariji od 48 sati.
Omogućeno je i otvaranje muzeja, zooloških vrtova, biblioteka, u kojima će, kao u radnjama važi obaveza nošenja FFP2 maski i ograničen broj posetioca.
Popuštanjem mera ukida se i celodnevni policijski čas, koji će biti na snazi od sada u vremenu od 20 do šest sati ujutro.
Istovremeno povećane su i kazne za nenošenje maski i nepoštovanje distance od najmanje dva metra, koje sada iznose 90 evra.
Ipak, Austrija od danas pojačava granične kontrole prema svim susedima, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Italijanske regije popuštaju mere
Italijanske pokrajine Lacio i Rim, kao i Lombardija, postale su krajem januara žuta zona, što je najniži nivo u sistemu upozorenja na koronavirus u zemlji. Na snazi je ostao policijski čas od 22.00 do 5.00, kao i zabrana putovanja između regija.
U tim regijama se ponovo dopušta posluživanje za stolom u barovima, kafićima i restoranima u dnevnim satima, a nakon 18.00 časova moguća je priprema samo hrane za poneti.
Popuštanje mera Italijanima donelo je i ulazak u muzeje od ponedeljka do petka.
Hrvatska uvela nove mere u školama i u sportu
Nova odluka o epidemiološkim merama u školama i sportu u Hrvatskoj stupila je na snagu u ponoć sa 29. na 30. januara, objavio je načelnik Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović.
U odnosu na prethodni period novina je bila povratak u škole učenika viših razreda osnovnih škola i sportske aktivnosti na otvorenom, u bazenima i balonima, ali nema popuštanja mera u ugostiteljstvu i fitnes centrima.
Vezano uz popuštanje mera, epidemiološka struka postavila je prioritete i traži oprez zbog opasnosti od novih varijanti virusa i komplikacije u dostupnosti vakcina.
U Zagrebu je ipak održan i masovni protest nezadovoljstva zbog ekonomskih mera hrvatske vlade u organizaciji udruženja Glas preduzetnika, koji je privukao i veliki broj građana među kojima je bilo i mladih.
I Britanci misle da je prerano za ublažavanje mera
Prerano je da se zemlja oslobađa restriktivnih mera, ocenio je pre nekoliko dana premijer Velike Britanije Boris Džonson, a šuška se da će se životi Britanaca vratiti normalnim tokovima najverovatnije u maju.
Džonson se posvetio pravljenju plana kako da se ublaže mere, pošto ga istovremeno poslanici Konzervativne stranke pritiskaju da odmah olakša situaciju nakon revakcinacije najranjivijeg dela populacije, preneo je Gardijan.
U Nemačkoj moguće ublažavanje mera
Nemački ministar zdravlja Jens Špan rekao je pre nekoliko dana da se zalaže da počne ublažavanje strogih antikovid mera pre kraja zime.
Ministar ipak nije želeo da kaže da li će mere početi da se ublažavaju već u februaru kada isteknu sadašnje mere. One su na snazi do 14. februara.
Neki posmatrači nagoveštavaju da bi ograničenja mogla da se produže sve do aprila. U svakom slučaju, kancelarka Angela Merkel sa sobom nije donela nijednu drugu, pozitivniju poruku u intervjuu koji je nedavno dala nemačkoj televiziji ARD: „Otvaranje za 14 dana, pa da ponovo vratimo na eksponencijalni rast – to ne bi bilo rešenje“, rekla je kancelarka.
Uostalom, dodala je, pad broja novih zaraza pokazuje da su mere efikasne. „To je dobar rezultat, kakav već dugo nismo imali. Ali to ne znači da zdravstvene vlasti ponovo imaju kontrolu nad virusom.“
BONUS VIDEO
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: