Foto:EPA-EFE/BORIS PEJOVIĆ

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore saopštilo je da je od EU zatražilo podršku u ljudskim resursima, te da "od početka pandemije COVID-19, u koordinaciji sa Vladom i Ministarstvom zdravlja, sprovodi aktivnosti usmerene ka očuvanju zdravstvenog sistema naše države".

Pročitajte još:

Crnogorski mediji preneli su i da je MVP zatražilo od evropskih i NATO partnera pomoć u borbi protiv epidemije, ali je jedan zvaničnik NATO za Glas Amerike saopštio da Alijansa nije primila zvaničan zahtev crnogorskih vlasti za slanje lekara i medicinskog osoblja.

„Kontinuiranim diplomatskim aktivnostima ulažemo napore kako bismo, kroz saradnju sa savezničkim i partnerskim zemljama, kao odgovorna Vlada, predvideli sve moguće scenarije daljeg razvoja epidemiološke situacije u državi, ali i obezbedili i ubrzali imunizaciju naših građana“, navodi MVP.

U tom resoru navode da su „svesni činjenice da je pred nama još mnogo izazova u suočavanju sa COVID-19 pandemijom i njenim posledicama. Odlučni smo da učinimo sve za zdravlje naših građana koje je na prvom mestu. U skladu sa tim i imajući u vidu neprevidivost pandemije, obratili smo se našim EU partnerima. Napominjemo da u pismu nije navedeno da je zdravstveni sistem ‘pred pucanjem’, kako su preneli neki mediji, već da Vlada uvodi strožije mere kako bismo izbegli kolaps sistema“, navode u MVP i dodaju da je „pismo partnerima, pre svega, motivisano potrebom da stvorimo pretpostavke za brzo reagovanje zdravstvenog sistema ukoliko situacija to bude zahtevala“.

U saopštenju se navodi da su se iz MVP, „shodno navedenom, obratili za pomoć kroz Mehanizam za civilnu zaštitu EU, koji smo već koristili za nabavku i distribuciju maski i ostale medicinske opreme u prvom talasu pandemije, a koji redovno koriste i zemlje članice Unije“.

„Ovog puta je Ministarstvo vanjskih poslova navelo da bi Crnoj Gori bila značajna podrška u ljudskim resursima – lekari, tehničari i drugo medicinsko osoblje, koji bi, u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije, bili odmah dostupni za pružanje podrške našem medicinskom osoblju koje se već godinu dana hrabro bori sa svim izazovima koje je ova pandemija donijela“, piše u saopštenju dostavljenom Glasu Amerike.

Pooštravanje mera u Crnoj Gori

U međuvremenu, zdravstvene vlasti pooštrile su mere protiv koronavirusa u Podgorici i još deset gradova, gde će u narednih sedam dana biti zatvorene škole, kafići, kladionice i fitnes centri.

Prema novim merama, državljani Crne Gore, stranci sa stalnim ili privremenim boravkom u Crnoj Gori, kao i stranci, osim ako ulaze iz BiH, Srbije, Kosova ili Albanije, moraju da prilože negativan rezultat PCR ili brzog antigen testa, ne starijeg od 48 sati ili pozitivnog serološkog nalaza na antitijela.

Ministarka zdravlja, Jelena Borovinić Bojović, saopštila je da su bolnički kapaciteti povećani na celoj teritoriji Crne Gore, te da je popunjenost Kovid bolnica 67 odsto.

U Crnoj Gori je od početka epidemije koronavirusa zvanično inficirano više od 80.000 osoba, uz 1092 smrtna slučaja.

 

MVP navodi da su u tom resoru „čvrsto uvereni da je sada, više nego ikada pre, međunarodna saradnja jedan od ključnih mehanizama za prevazilaženje svih segmenata krize s kojom se suočavamo na globalnom nivou, nastavićemo intenzivno i kontinuirano da koristimo diplomatske kanale“.

„Verujemo da će podrška naših partnera i saveznika i ovog puta biti od velikog značaja u cilju optimizacije naših kapaciteta u suočavanju sa pandemijom. U tom pogledu, od krucijalnog je značaja da nastavimo zajedničku borbu i poštujemo mere, pri čemu će ovo Ministarstvo, ali i cela Vlada, ostati transparentna za sve građane“, navodi se u saopštenju MVP-a.

Dnevnik Pobjeda je objavio, a RTCG prenela, da je MVP zatražilo od evropskih i NATO partnera pomoć u borbi protiv epidemije.

Zvaničnik: NATO nije primio zahtev Crne Gore za slanje lekara

NATO nije primio zahtev crnogorskih vlasti za slanje lekara i medicinskog osoblja za borbu protiv epidemije, rekao je VOA neimenovani zvaničnik Alijanse.

„Nismo primili zvanični zahtev od strane crnogorskih vlasti za upućivanje lekara i medicinskog osoblja“, rekao je taj zvaničnik i podsetio da je, „nakon prethodnog zahteva (Crne Gore) za pomoć u odgovoru na pandemiju COVID-19, u februaru Ministarstvo zdravlja Crne Gore dobilo 20 kompleta opreme za respiratore od zalihe iz NATO Fonda za odgovor na pandemiju”.

Izvor navodi da je “donaciju koordinirao NATO-ov Evroatlantski centar za koordinaciju aktivnosti u slučaju katastrofe (EADRCC), a omogućio je finansijskim doprinosima Češke, Litvanije, Holandije, Sjeverne Makedonije, Ujedinjenog Kraljevstva, kao i Sjedinjenih Država”.

Iz sveta i regiona čitajte:

Iz Alijanse su podsetili da se “ovo temelji na prethodnoj pošiljci od 20 ventilatora Ministarstvu zdravlja. navodeći da ti respiratori pomažu pacijentima kojima su hitne potrebe u namenskim bolnicama COVID-19 u Podgorici, Cetinju, Nikšiću i Bijelom Polju.

“Ova oprema održavaće prethodno donirane respiratore. Očekuje se da će dodatna medicinska oprema biti isporučena Crnoj Gori u bliskoj budućnosti, u okviru NATO-ovog Povereničkog fonda za odgovor na pandemiju”, rekao je isti izvor.

On je podsetio da je iz Crne Gore stigao zahtev za vakcinama, te da je on prosleđen svim NATO partnerima, objašnjavajući da “NATO kao entitet nema pristup vakcinama, ali da ipak obezbeđuje podršku kroz pomenuti Povjerenički fond za pandemiju”.

“Osim toga, pojedini saveznici su obećali sredstva za Kovaks mehanizam kako bi obezbedili pravednu raspodelu vakcina širom sveta”, zaključio je zvaničnik Alijanse.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar