Stanovnici Velike Britanije danas su se probudili u panici da bi zbog novog soja koronavirusa koji je otkriven u Britaniji uskoro mogli da ostanu bez hrane i lekova, jer je Francuska iz straha da se soj ne proširi zabranila teretni saobraćaj preko La Manša.
Luka Dover zatvorena je za sav teretni saobraćaj prema Velikoj Britaniji narednih 48 sati nakon što je Francuska uvela privremenu zabranu putovanja kako bi sprečila širenje mutiranog koronavirusa koji je gurnuo London i jugoistok zemlje u najstrože epidemiološke mere.
Britanski medicinski stručnjaci su rekli da nema dokaza da je novi oblik virusa smrtonosniji ili da će drugačije reagovati na postojeće vakcine, ali da se pokazalo da je 70 posto prenosiviji.
Novi virus van kontrole
Britanski ministar zdravlja Met Henkok rekao je da je “novi virus van kontrole”.
“Jedini način na koji to možete učiniti je ograničavanjem socijalnih kontakata i u osnovi, posebno u područjima sa visokim brojem zaraženih, svi treba da se ponašaju kao da možda imaju virus i to je način na koji možemo to staviti pod kontrolu i zaštititi ljude”, rekao je Henkok CNN-u.
Pojedini slučajevi novog soja već su se pojavili u nekim zemljama EU – Holandiji i Italiji i to još pre nekoliko sedmica, piše agencija dpa i navodi da je novi soj registrovan i u Nemačkoj.
Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) pozvao je vlasti u Evropi da analiziraju i sekvencioniraju utorke novog soja virusa kako bi otkrili njegovo potencijalno širenje i pozvao na razmenu informacija kroz Evropski sistem za rano upozorenje i odgovor. Stručnjaci se mahom slažu da će vakcina proiv novog soja koronavirusa biti efikasna.
Prekid snabdevanja
Transportni kamioni koji u Britaniju stižu iz Francuske i dalje mogu da uđu na ostrvo ali niko ne očekuje da će se to dogoditi iz straha da vozači ne ostanu „nasukani“ u Britaniji. Dnevno kroz Dover prođe 10.000 kamiona, odnosno kroz ovu luku uđe oko 20 posto sve robe koja se kupuje i prodaje u Engleskoj.
Mnogi sada strahuju da bi haos koji je novi soj korone izazvao mogao da uspori snabdevanje Britanije Fajzerovom vakcinom protiv koronavirusa koja u Ujedinjeno Kraljevstvo stiže iz Belgije. London je pokušao da umiri strahovanja naroda rekavši da će, ako zabrana saobraćaja potraje duže od 48 sati, vakcina biti prebacivana vojnim avionima.
Britanski premijer Boris Džonson danas će se sastati sa članovima kriznog štaba za vanredne situacije kako bi razmotrili „značajan poremećaj“ saobraćaja preko Kanala.
Prekid saobraćaja
Zemlje poput Francuske, Nemačke, Italije, Holandije, Belgije, Poljske, Austrije, Danske, Irske i Bugarske najavile su zabranu putovanja u i iz Britanije posle pojave novog soja virusa na jugoistoku Engleske, nagovestivši tako Britancima šta može da ih čeka u slučaju da London i Brisel ne postignu dogovor o Bregzitu.
Holandija je saopštila da će zaustaviti aviosaobraćaj sa Britanijom do kraja godine dok je Belgija uvela 24-časovnu zabranu avio i železnički saobraćaj dok ne proceni situaciju.
Francuski ministar zdravlja Olivije Veran rekao je danas da je moguće da novi soj već cirkuliše Francuskom iako do sada nije detektovan u zemlji.
Panika
Sve to izazvalo je paniku među Britancima koji su rano jutros počeli da prave kilometarske redove kako bi pokupovali namirnice i tako pretekli potencijalne nestašice.
Food shoppers in Chiswick, London are forced to wait in long queues that stretch down the supermarket aisles as panic buying over #coronavirus continues.
Read more: https://t.co/DvF2bIKg4R pic.twitter.com/VMCJADCXd0
— Sky News (@SkyNews) March 15, 2020
Ministar saobraćaja Grant Šaps insistira na tome da isporuka vakcina neće biti pogođena zabranom putovanja, naročito jer Britanija već ima zalihe vakcine budući da ona dolazi u kontejnerima a ne pojedinačno.
Šaps je, međutim, naveo da je važno da se nađe rešenje sa Francuskom „što pre je moguće“ i da je to u interesu obe zemlje. On je dodao da najveći deo robe dolazi u Veliku Britaniju u kontejnerima – oko 80 odsto – i da su u pitanju kontejneri bez ljudstva, koji nisu predmet zabrane. On je naglasio da je samo Francuska zabranila kopneni transport robe, ostale nacije Evropske unije nisu.
Britanci gomilaju zalihe
U međuvremenu, oglasila se britanska Federacije za hranu i piće koja je navela da zabrana putovanja iz Britanije u Francusku ima potencijala da izazove velike poremećaje u snabdevanju Britanije svežom hranom tokom Božića.
„Kontinentalni vozači kamiona ne žele da putuju ovde iz straha da će ostati nasukani. Vlada mora hitno da ubedi francusku vladu da izuzmu teretni saobraćaj iz zabrane“, navode iz Federacije.
Uprkos sumornim prognozama, britanske vlasti pozvale su stanovnike da ne prazne prodavnice, najpre iz straha da dogovor o Bregzitu neće biti postignut a sada i zbog pojave novog soja korone. Početkom meseca, prodavci su prijavili da kupci prave sve veće zalihe toalet papira, konzervirane hrane i drugih dugotrajnih proizvoda poput pirinča, brašna i testenina.
Exhibit 2 – the queue outside my local supermarket 20 minutes before it opens. Twice the length of yesterday at this time. You've just announced school closures and rumours say impending lockdown of London. Logical to stock. Has government responded? pic.twitter.com/l5XApJ9ke4
— David Henig (@DavidHenigUK) March 19, 2020
Uništen Božić
Italija, gde je takođe otkriven novi soj korone, zabranila je ulazak u zemlju svima koji su bili u Britaniji u poslednjih 14 dana, a zabrana aviosaobraćaja biće na snazi do 6. januara, dok su Austrija, Češka, El Salvador, Turska i Kanada takođe uvele restrikcije nakon što je saopšteno da je novi soj virusa 70 puta zarazniji od originalnog.
Zbog novog soja virusa, London i jugoistok zemlje sada su pod novim, strožijim epidemiološkim merama dok će u ostatku zemlje mere biti ublažene samo na dan Božića.
„Kada virus promeni način na koji napada, moramo promeniti i način na koji se branimo“, istakao je Džonson.
Haos na aerodromima
Hiljade putnika ostalo je zaglavljeno na aerodromu Hitrou nakon što je veliki broj evropskih zemalja obustavio avio saobraćaj sa Velikom Britanijom zbog pojave novog soja koronavirusa u toj zemlji.
Thousands of passengers seem to be stuck at London's Heathrow Airport due to overbooking on most of the flights, after travel suspension declaration of other European countries.
(? Emma Majella)pic.twitter.com/qsmiWV2euR
— Coronavirus ☣️ Turkish Agency (@CoronaTurkeyEN) December 20, 2020
MK LHL testing data showing increasing prevalence of H69/V70 variant in positive test data – which is detected incidentally by the commonly used 3-gene PCR test. pic.twitter.com/1U0pVR9Bhs
— Tony Cox (@The_Soup_Dragon) December 19, 2020
Neobično velika i značajna mutacija
Nova varijanta koronavirusa nastala je mutacijom, što je normalan životni tok jednog virusa. Koronavirus je tokom godine već mnogo puta mutirao, pa ovo nije prva promena koja je primećena. Virus koji je prvobitno otkriven u Vuhanu nije identičan većini virusa kojima su trenutno zaraženi ljudi u različitim delovima sveta.
Soj otkriven u Engleskoj zabrinuo je stručnjake i javnost jer je neobično mnogo i značajno mutirao. Analize su pokazale da ova varijanta sadrži 23 različite genetske promene, od kojih su mnoge povezane sa proteinom koji je odgovoran za vezivanje virusa i funkcioniše kao ključ za ljudsku ćeliju, zbog čega je novi soj zarazniji od prethodnih.
Koliko brzo se širi
Novi soj koronavirusa je prvi put otkriven u Londonu i Kentu sredinom septembra, a veoma brzo je postao dominantan u tim delovima Engleske. Već u novembru je za četvrtinu zaraženih u Londonu bila odgovorna nova varijanta virusa, a sredinom decembra za dve trećine. Istraživanja su još u toku, ali je britanski premijer Boris Džonson na konferenciji za novinare rekao da se novi soj virusa širi i do 70 odsto brže.
Koliko daleko se proširio
Neki smatraju da je novi soj nastao kod pacijenata u Velikoj Britaniji, a drugi da je stigao iz zemalja sa nižom sposobnošću praćenja mutacija. Nova varijanta se može pronaći širom Ujedinjenog Kraljevstva, osim u Severnoj Irskoj, ali je daleko najzastupljenija u Londonu i na jugoistoku Engleske.
Stručnjaci svakako veruju da je novi soj već prisutan i u drugim državama. Podaci pokazuju da su u Danskoj, Australiji i Holandiji registrovani slučajevi uvezeni iz Britanije.
Nema dokaza da je smrtonosniji
Za sada nema dokaza da novi soj virusa izaziva težu kliničku sliku ili da je smrtonosniji od prethodnih. Ipak, već to što se veoma brzo širi dovoljno je veliki problem jer što je više zaraženih, više je pacijenata koji će razviti težu kliničku sliku, pa i umreti od posledica infekcije. U područjima gde je registrovan novi soj virusa već je značajno porastao i broj hospitalizovanih, što opterećuje zdravstveni sistem.
Na putu za bekstvo od vakcine
Britanski stručnjaci smatraju da će postojeće vakcine biti efikasne i protiv nove varijante virusa, ali upozoravaju da bi slične mutacije mogle napraviti problem u budućnosti. Vakcine podstiču imunološki sistem da napadne nekoliko različitih delova virusa, pa iako je neki od njih mutirao, vakcina bi i dalje trebalo da deluje. Ipak, nova otkrića pokazuju da se virus uspešno prilagođava i da je „na putu za bekstvo od vakcine“.
BONUS VIDEO
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare