Aleksandar Vučić Foto: FoNet/Vlada Srbije/Slobodan Miljević

Usred studentskih protesta koji se pretvaraju u svenarodni pokret protiv vladavine Srpske napredne stranke oličene u Aleksandru Vučiću, izjava jedne pravnice mogla bi da reši muka sve one koji smatraju da Vučićev način vladanja simbolizuje bahatost, osionost, kršenje i zaobilaženje zakona i generalno, samovolju jednog čoveka kome su potčinjene sve institucije. Ipak, da li je moguće da do Vučićevog opoziva dođe tako lako i tako brzo?

Irena Pejić, profesorka Ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Nišu, rekla je za BIRN da svaka aktivnost koju vrše saradnici predsednika Srbije, a odnosi se na nadležnost Vlade i njenih ministarstava, predstavlja grubo kršenje Ustava.

„Saznanje da su pojedini saradnici predsednika Republike direktno uključeni u aktivnosti oko izgradnje ili rekonstrukcije železnice, kao i drugih projekata, navodi na zaključak da je stvorena „paralelna vlada“ koja deluje protivustavno i pri tome narušava niz zakonskih odredaba“, kaže Pejić.

„U krajnjoj liniji, izlazak predsednika Republike iz kruga njegovih ustavnih nadležnosti predstavlja osnov za najteže protivpravno delo koje ovaj nosilac funkcije može učiniti, a to je „povreda Ustava“ za koju je propisana sankcija razrešenje s funkcije“.

PROČITAJTE JOŠ:

Profesor na Pravnom fakultetu Miodgrag Jovanović kaže za Nova.rs da Vučić krši Ustav kad god izlađe iz vrlo uskog kruga ustavnih nadležnosti.

„A to čini danonoćno. Trenutno je najinteresantnije videti u kom svojstvu i zašto je njegova savetnica Nataša Vukšić bila involvorana u infrastrukturni projekat unutar koga je rađena i rekonstrukcija železničke stanice u Novom Sadu. Odgovor na to pitanje – koje nećemo dobiti – istovremeno je i odgovor na pitanje da li će ikada biti ispunjen prvi studentski zahtev“, kaže naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, procedura razrešenja je ustavnopravno propisana, ali…

„Po svojoj prirodi ta procedura je duboko politička, ali u postojećoj konstelaciji snaga u domenu je naučno-fantastičnog filma da bi predsednik Srbije tako mogao da bude razrešen“, ocenjuje Jovanović.

Zašto naučna fantastika?

Najpre, zato što postupak za razrešenje predsednika Republike dolazi na obrazložen predlog jedne trećine poslanika, što ne bi trebalo da bude problem, jer toliko opozicionih poslanika ima u postojećem sazivu parlamenta. Problem je što do Vučićevog razrešenja može doći samo ako dve trećine narodnih tribuna glasa za to. A to je trenutno nemoguće.

Dakle, svi oni slučajevi kršenja Ustava od strane predsednika republike ostaće bez pravnih sankcija. Za sada.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare