Do kraja izborne kampanje ostalo jos pet dana, a ne vidi se kraj neregularnostima koje tresu ovaj izborni ciklus u Srbiji.
Posle lažiranja potpisa, pritisaka, ucena, fantomskih pozivnih centara, vlast je odlučila da sve infrastrukturne projekte iskoristi u cilju svoje kampanje.
Tako Goran Vesić, ministar građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja kao po pravilu završava infrastrukturne projekte i pušta ih u saobraćaj baš onda kad Vučić posećuje pojedine delove Srbije.
Baš slučajno, pred miting Srpske napredne stranke u Kraljevu, 24. novembra, na kome je govorio Aleksandar Vučić, pušten je u rad most u Adranima, na Ibarskoj magistrali, i most koji spaja Mrčajevce i Mršince. Isti onaj most pored koga je Vesić pozirao nakon što se urušio u junu ove godine.
Obišao je Vučić i početak radova na izgradnji brze saobraćajnice Slepčevic – Badovinci, 27. novembra, a da bi to uradio morao je Vesić brzo, na haubi svog automobila, tokom njegovog putujućeg cirkusa kroz Vojvodinu, da potpiše ugovor o izgradnji. Jer sve mora da bude spremno za obeležavanje početka radova, što je takođe jedna od odlika tzv. funkcionerske kampanje.
Ne cvetaju ruže ni u Kruševcu. Dok gori rat između Bratislava Gašića i potpredsednice stranke Nevene Đurić, pa je Vučić morao i tamo, a da bi stigao, Vesić je morao da mu „obezbedi“ put. Tako je pre dva dana, 7. decembra, otvoren drugi deo Moravskog koridora do Kruševca, a zatim održan miting SNS u ovom gradu.
Poslednji Vesićev „penal“ dogodio se juče. Pred miting naprednjaka u Vranju, otvoren je rekonstruisani Sarajevski most u Grdeličkoj klisuri. Oštećen u NATO bombardovanju 1999. godine, sad osvetljen u bojama srpske zastave, bio je odličan šlagvort pred miting u Vranju i nastavak učvršćivanja naprednjačkog biračkog tela. Na predsedniku republike ostalo je samo da to materijalizuje u kampanji.
Vesić očigledno ne mari za upozorenja koja mu je slala Agencija za borbu protiv korupcije, on nastavlja da krši zakon samo da bi Aleksandar Vučić imao priliku da promoviše izbornu listu stranke u kojoj je on „samo drug član“.
Podsetimo, prema saznanjima portala Nova.rs, Agencija za sprečavanje korupcije 20. novembra ove godine primila je prijavu protiv Gorana Vesića zbog sumnje da je povredio odredbe člana 50 Zakona o sprečavanju korupcije.
Tim zakonom propisano je da javni funkcioner može da vrši funkciju u političkoj stranci i da učestvuje u njenim aktivnostima ako to ne ugrožava vršenje javne funkcije i ako to nije zakonom zabranjeno. Takođe, javni funkcioner ne može da koristi javne resurse za promociju političkih stranaka i političkih subjekata, pod čim se posebno podrazumeva korišćenje javnih resursa u svrhu javnog predstavljanja učesnika u izborima i njihovih izbornih programa, pozivanje birača da za njih glasaju na izborima, odnosno da bojkotuju izbore, kao i korišćenje javnih resursa za druge vidove političkih aktivnosti kao što su rad s biračima i članstvom, organizovanje i održavanje skupova i promocija, izrada i podela reklamnog materijala, brošura i publikacija, političko oglašavanje, istraživanje javnog mnjenja, medijske, marketinške i konsultantske usluge i sprovođenje obuka za stranačke aktivnosti.
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija (TS) kaže za Nova.rs da je funkcionerska kampanja korišćenje rupe u propisima – gde nijednim zakonom nije ograničena mogućnost noislaca javnih funckija da za vreme kampanje preuzimaju korake koje su promotivnih karaktera – iako je očigledno reč o stvarima koje se niti moraju obaviti tada, niti se moraju obaviti uz učešće javnih funkcionera.
„Kod Vesića je najčešće reč o obilascima gradilišta, što to nije dužnost ministra, ali nema zabrane o tome“, priča Nenadić.
On ipak ističe da je sporno što Vesić nakon tih poseta objavljuje video snimke u kojima poziva građane da glasaju za SNS, čiji je član, iznoseći na kraju klipova slogan te stranke.
Takođe, on je istakao da je TS uputila Agenciji za sprečavanje korupcije upite o sponziranim objavama Vesića, za koje piše da ih je platio lično Vesić.
„U skladu sa zakonom postoji obaveza da se prikažu u finansijskom izveštaju stranke svi prihodi i troškovi“, kaže Nenadić i dodaje da su od Agencije zatražili da ukažu da li je to učinjeno – jer nije jasno da li je zakon prekršen.
„U odgovoru se kaže da nema povreda zakona, ali se ne navodi da nema povreda zakona zato što su objave uključene u finansiji izveštaj. Agencija navodi da takva dužnost ne postoji – jer nije plaćala stranka. I to otvara mnogo veći problem, zato što ako se prihvati takvo stanovište, članovi stranke mogu da zaobiđu proceduru i da plaćaju preko privatnih računa“, ističe Nenadić.
Na isti način, dodaje on, Agencija smatra da ne postoji kršenje zakona niti obaveze da stranka evidentira plaćenu promociju kao prilog, u još nekoliko sličnih slučajeva na koje im je TS ukazala, npr. u slučaju objava predsednice opštine Ruma i Vladimira Zagrađanina.
BONUS VIDEO Vučićeva kampanja u kol centru: Predsednik najavio odgovore na pitanja koje SNS krije