Oglas

Skupština Vojvodine
Foto: N1
Foto: N1

Usvojen budžet Vojvodine, i ove godine manji od Ustavom predviđenog

autor:
16. dec. 2021. 19:34

Poslanici Skupštine Vojvodine usvojili su budžet pokrajine za 2022. godinu, koji je utvrđen u iznosu od 88,4 milijarde dinara. Dnevni red dopunjen je tačkama koje se tiču smena i postavljanja novih članova rukovodstva Kliničkog centra Vojvodine, koji je poslednjih nedelja poprište sukoba dve vojvođanske struje Srpske napredne stranke. Rasprava o najvažnijem zakonu u godini, protekla je bez predsednika pokrajinske Vlade Igora Mirovića.

Oglas

Stolica namenja predsedniku pokrajinske Vlade ostala je prazna, a predlog budžeta branila je sekretarka za finansije. Kritikovala ga je opozicija – u pokrajinskoj kasi ponovo će biti manje novca od ustavom zagarantovnih sedam odsto republičkog budžeta.„On u ovom trenutku iznosi 5,81 odsto ako gledamo na ukupni budžet RS i ukupni budžet autonomne pokrajine Vojvodine. Dakle 14 godina se svesno krši Ustav“, smatra Aleksandar Odžić iz Vojvođanskog fronta za N1.Da budžetu nedostaje plan razvoja smatraju poslanici DSS-a, zbog toga nacrt opisuju kao „dezorijentisan“. Protiv zakona glasali su i radikali – nezadovoljni planiranim prioritetima, na tekst su podneli 28 amandmana. I svi su odbijeni.„Budžet za narednu godinu je potrošački, on pa našem mišljenju nema investicionu i razvojnu crtu, mi nismo zadovoljni sredstvima koja su opredeljena za oblast poljoprivrede, socijalne zaštite, privrede i turizma, nauke, sporta i omladine“, rekao je Đurađ Jakšić iz SRS.Pred poslanicima su se našle i dopunjene tačke dnevnog reda koje se tiču smena i postavljanja nove uprave Kliničkog centra Vojvodine. 30 novembra, u jeku afere o tajnom vip kovid odeljenju, ingerencije nad KCV-om od Vlade je preuzela Skupština. Ispred vladajuće koalcije, koja je odluku izglasala, novinarima se obratio Savez vojvođanskih mađara.„Smatramo da prenošenje nadležnosti neće remetiti funkcionisanje samoga KC, što je za nas najbitnije i da je to samo proceduralna stvar koja se dogodila, ne vidimo nikakvu značajnu promenu u odnosu na prethodni period. Što se tiče nezakonitosti, znači ja sem što sam iz medija pročitao ono što sam pročitao, ja nemam nikakva saznanja o konkretnim nezakonitostima ili nekim nepravilnostima koje su se događale u KCV, to morate pitati predsednika pokrajinske Vlade“, rekao je Bojan Bagi iz SVM.Za Vojvođanski front i DSS nema nikakve sumnje da je KCV poprište sukoba dve naprednjačke struje, koji se prelio i na Skupštinu.„Mi se u to nećemo petljati, po prirodi stvari vladajuća koalicija može da reši svoje sukobe sama, sumnjam da smo mi neophodni u tome, u svakom slučaju ostaje činjenica da nekiih nezakonitosti, na njih se ukazalo u štampi, već ima i mislim da treba da ih rešavaju, ako su u sveri struke, zdravstvena inspekcija, ona bi bila u prvom redu nadležna, a ako su u nekim drugim sferama, možda budžetska, možda i policija, ja ne znam, ostaje to da vidimo. U svakom slučaju, tragove tog sukoba vidimo sada i ovde u pokrajinskoj skupštini“, kaže Branislav Ristivojević, DSS.Pokrajinski poslanici glasali su tako da nova predsednica upravnog odbora KCV-a postane doktorka Vesna Turkulov, smenjena sa mesta načelnice klinike za infektivne bolesti zbog tajnog kovid odeljenja i navodno bliska naprednjačkoj struji suprotstavljenoj Igoru Miroviću.Bonus video: Zašto se budžet grada Čačka puni prodajom javnog zemljišta?

video-cdn src="https://best-vod.umn.cdn.united.cloud/stream?asset=zatosebudetgradaakapuniprodajomjavnogzemljita-novas-worldwide&stream=hp3500&t=0&player=m3u8v&sp=novas&u=novas&p=n0v43!23t001" video-id="2684785"]***Pratite nas i na društvenim mrežama:FacebookTwitterInstagram

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare