Savamala, godišnjica rušenja
Dobrica Veselinović Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Još jedna značajna zelena površina pod šumom, na teritoriji Beograda, nalazi se u opasnosti. Ovoga puta zbog neadekvatnog održavanja od strane JP Srbijašume. Naime, u prethodne dve godine, na području “Duboko”, između Beograda i Obrenovca, posečeno je preko 11 hektara stare hrastove šume. Visoka, prohodna hrastova šuma, mesto za šetnju, odmor i rekreaciju, planski je zamenjena niskim, neprohodnim bagremarom koji je pokrio nastalu golet, navodi Ne davimo Beograd u svom saopštenju za medije.

Njihovo saopštenje prenosimo u celosti.

PROČITAJTE JOŠ

Meštani Dubokog, i obližnjih naselja Barič i Mala Moštanica, obraćali su se više puta JP Srbijašume i zahtevali da se obustavi seča i stara stabla sačuvaju. Novu zabrinutost izazivaju oznake na drveću koje najavljuju nove seče i uništavanje ove šume.

Posledice krčenja hrastove šume su mnogobrojne. Od toga da se na taj način Duboko, jedno od najaktivnijih klizišta u zemlji ostavlja bez zaštite dubokog korenja stabala, preko ugrožavanja ekosistema u ovom prelepom prirodnom okruženju, do toga da novoposađena bagremova stabla izazivaju alergijske reakcije kod meštana na koje se žale.

Pokret Ne davimo Beograd, zbog svega navedenog, zahteva da se od nove seče odustane i da JP Srbijašume uvaže primedbe meštana koji traže očuvanje šume.

Ne davimo Beograd smatra da su građanima Dubokog, Bariča i Male Moštanice preko potrebne zelene površine, šume i prirodne oaze, kao usotalom svim građanima Obrenovca i Beograda. Moramo čuvati i ulagati u gradske šume i brinuti se o prirodnim dobrima našeg grada. Ne davimo Beograd poziva ljude da nas podrže kako bismo od Beograda napravili Dobar grad za sve.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare