Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić saopštila je da je dug Telekoma danas 1,8 milijardi evra, te da ovo još jedna "tempirana bomba" za građane poput EPS-a.
Tepić je na Tviteru objavila da je Telekom tempirana bomba koja će uskoro će eksplodirati u lice onima koji su ih godinama koristili kao političko oružje, leglo korupcije i politički podobnih neznalica.
„Telekom je 2017. imao neto dug od 468 miliona evra, a sada je dug 1,5 milijardi evra. To je dug koji ćemo svi plaćati“, napisala je ona.
Pre dve godine sam sve ovo počela da pričam o Telekomu. Danas se potvrđuje da je sve bilo istina!
— Marinika Tepić (@MarinikaTepic) July 1, 2022
Novi rezultati Telekoma za 2021. pokazuju da su od njega napravili ne gubitaša, nego olupinu! 🔽
Pored toga, podvukla je da Telekom fingira gotovo sve rezultate, te su realni prihodi mnogo manji od onih koje firma navodi.
„Kažu da imaju EBITDA (profit pre nego što se oduzme kamata i porez na dobit, podv.autor) od 468 miliona evra, a realno je maksimalno 219 miliona. Povećanje od 15 milijardi duga i ka dobavljačima, a plaćaju ih u proseku na 438 dana. Priznali su avansno prihode nekih prava prenosa sopstvenoj filijali za 3 milijarde dinara“, saopštila je Tepić i dodala:
Ova tempirana bomba, kao i EPS, uskoro će eksplodirati u lice onima koji su ih godinama koristili kao političko oružje, leglo korupcije i politički podobnih neznalica!
— Marinika Tepić (@MarinikaTepic) July 1, 2022
Telekom je 2017. imao neto dug od 468 miliona evra, a sada od milijardu i po evra.
Dug koji ćemo svi plaćati!🔽
„I tako će nam ostaviti očerupan Telekom, koji niko više neće moći da spasi, jer se sada sve mora usmeriti na subvencionisanje hrane i energenata za građane. A generalni Lučić će opet da me tuži za bol u duši od nekoliko miliona, jer otkrivam službene tajne Telekoma. Našeg državnog“, zaključila je Tepić u svojoj objavi.
Portal Nova.rs kontaktirao je Mariniku Tepić ovim povodom, a ona nam je rekla da je naknadno utvrdila da je dug Telekoma i veći od 1,5 milijardi.
„Daljom analizom uviđamo da je dug zapravo još veći. Te 2017. godine bio je 468 miliona evra, a tokom 2021. on je iznosio 1,89 milijardi“, rekla je Tepić.
Da je stanje u Telekomu zabrinjavajuće, a može se reći i alarmantno, Nova.rs je već upozoravala, te pravovremeno obaveštavala javnost u zemlji, ali i inostranstvu. Naš portal pisao je među prvima o akviziciji koja se zove Premijer liga, gde je pomenuta firma uz nesebičnu pomoć države „platila“ transfer najpoznatije lige na svetu u fudbalu ka jednom od kanalu u okviru paketa Telekoma za neverovatnih 600 milliona evra.
Kada je reč o dugovima u budžetu, planirano je da se Telekom dodatno zaduži za pola milijarde evra emisijom korporativnih obveznica na nekoj od evropskih berzi, što je znak da više ne mogu tako lako dobijati kredite.
Sam generalni direktor Vladimir Lučić saopštio je da će to biti luksemburška ili frankfurtska berza.
„Uložićemo taj novac u dalji razvoj optičke infrastruktrue, mobilne mreže i u širenje Telekoma u inostranstvu“, rekao je Lučić, dodajući da će ponuditi usluge mobilne telefonije u Severnoj Makedoniji, Šavajcarskoj i Nemačkoj, a u drugoj fazi i u Americi i Kanadi.
Umesto rešavanja tekućih, a gorućih problema, Telekom je rešio da razvoj posveti u pravcu otvaranja novih televizija i lobiranju u inostranstvu. Na jednom od bilborda koji je nedavno osvanuo u Beogradu bila su fotografije sa četiri televizije (Juronjuz, Blumberg, K1 i Tanjug) sa natpisom „šta nas spaja“.
Mnogi su ovaj bilbord sami protumačili tako da je prilično jasno šta spaja ove televizije. Da bilbordi i reklame nisu jedini način na koji Telekom hoće da bazira svoju kampanju, budući da će prema saznanjima našeg portala firma otvoriti kancelariju za lobiranje u Briselu.
Kako saznaje “Nova” u toku su završne pripreme pred pokretanje u rad kancelarije Telekoma Srbije, čiji će zaposleni će ubuduće biti zaduženi za lobiranje u institucijama EU.
“Oni su shvatili da moraju da imaju ljude u Briselu. Imajući u vidu da je Telekom pomenut u poslednja dva izveštaja Evropskog parlamenta o napreteku Srbije ka EU. Na ovaj način oni će imati lakši pristup institucijama EU i moći će da utiču na određene odluke”, navodi izvor Nove.
Bonus video: Marinika Tepić o budućnosti opozicije i promenama nakon sastanka Vučić-Đilas
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: