Marta Kos Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Evropska unija će u budućoj spoljnoj, bezbednosnoj politici i proširivanju glavnu podršku dati Ukrajini za odbranu od ruske agresije, u politici proširivanja na Zapadni Balkan će nagraditi kandidate koji sprovedu reforme, pomoći pomirenju i regionalnoj saradnji, ali odbacuje rešavanje kosovskog problema podelom teritorije.

To proizilazi iz izlaganja predložene visoke predstavnice za diplomatiju i bezbednost EU Kaje Kalas i kandidatkinje za komesarku za proširivanje Marte Kos, koje su u Evropskom parlamentu istakle da će evropska dvadesetsedmorica pomoći Kijevu i da se pripremi za učlanjenje u EU, a ključni geopolitički cilj je da Zapadni Balkan ostvari opipljiv napredak u okviru postojećeg postupka proširivanja.

EP mora potvrditi od Evropske komisije predložene kandidate za visoke dužnosti i Kaja Kalas je tokom saslušanja poslanicima parlamenta Unije podvukla da su u narednih pet godina potrebni jasni rezultati kada je reč o proširenju EU jer to za Evropljane ima geostrategijski interes.

Marta Kos je izjavila da „ne dolazi u obzir podela Kosova“ i rekla da na to nije usmerena ni EU ni ona. Ona je time odgovorila na pitanje jednog slovenačkog poslanika da li misli da je „rešenje za problem Kosova, o čemu se ponovo priča, podela teritorije sa Srbijom“, što je bilo u igri u vreme prethodne vlasti Donalda Trampa koji je sad ponovo izabran za predsednika Amerike.

Dosad se skoro ništa nije saznalo o budućoj politici Trampove administracije prema Zapadnom Balkanu, a izabrani američki predsednik je na jednom predizbornom skupu jedino rekao, prema izveštajima američkih medija, da je dosadašnja vlast Džoa Bajdena u Vašingtonu „davala prazna obećanja Zapadnom Balkanu“.

Predložena komesarka za proširivanje je posebno naglasila da vladavina prava predstavlja temeljno načelo za EU i ključni uslov u svim sporazumima o partnerstvu s kandidatima za članstvo, a naglasila je i da bez uvreženja evropskih vrednosti i demokratije nema ulaska u Uniju.

„Jer“, kako je predočila, „ukoliko se reforme i preuzete obaveze ne sprovode neće biti sredstava iz fondova(EU), kako za Srbiju ili Kosovo, tako i za svakog drugog kandidata“.

Nema prečica, kazala je Marta Kos, i samo kvalitet reformi će odrediti brzinu učlanjivanja u Uniju, a to se posebno odnosi na vladavinu zakona, nezavisnost pravosuđa i bitku protiv korupcije.

Oni kandidati koji sprovedu reforme će biti nagrađeni i napredovati u postupku učlanjenja, uključeni u sektore jedinstvenog tržišta EU, ali će, stavila je do znanja, oni koji zaostaju ili ne sprovode uslove biti vraćeni unazad.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare