Foto: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ, EPA-EFE/JUSTIN LANE

Evropske diplomate užurbano rade na izradi Mape puta za implementaciju evropskog predloga o Kosovu, a u dokumentu do kojeg je došla “Nova”, a koji se odnosi na eventualno članstvo Kosova u UN, izdvaja se pet ključnih poruka za Srbiju.

Naredni sastanak predsednika Srbije i kosovskog premijera Aljbina Kurtija zakazan je za 18. mart u Ohridu, a glavna tema biće plan implementacije, odnosno mapa puta za sprovođenje Sporazuma o putu normalizacije između Kosova i Srbije.

“Nova” je došla do dokumenta pod nazivom “Sporazum o putu normalizacije između Kosova i Srbije – sprovođenje člana 4”. Reč je o planu implementacije možda i najspornije tačke u kojoj se navodi da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji. A to znači i u Ujedinjenim nacijama.

Plan implementacije koji se odnosi na tu tačku otkriva u kom slučaju će Kosovo moći da dobije stolicu u UN, a ujedno i prirodu sporazuma koji su prihvatili Beograd i Priština, šta srpskim vlastima donosi protivljenje, kada bi moglo da dođe do međusobnog priznanja…

Kosovo u UN uz saglasnost pet članica Saveta bezbednosti UN

U Mapi puta, delu koji je posvećen tački 4, piše da članstvo Kosova u UN zavisi isključivo od formalne saglasnosti pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN – SAD, Velike Britanije, Francuske, Rusije i Kine.

“Kosovo neće težiti članstvu u UN bez eksplicitne saglasnosti stalne petorke”, piše u dokumentu koji je objavila “Nova”.

Foto:Nova.rs

Na ovaj način, kako navode evropske diplomate, priznaje se važnost Rusije i Kine kao geopolitičkih igrača, a simboličan je gest prema Moskvi i Pekingu. Smatraju da se ovako izlazi u susret osetljivosti Srbije u vezi sa članstvom Kosova u UN i ističu da Kosovo ne dobija ništa ako teži članstvu u UN bez izričitog pristanka stalne petorke.

Ne radi se o međusobnom priznanju, već mirnom suživotu

U dokumentu takođe piše da je ovaj predlog inspirisan Osnovnim ugovorom o dve Nemačke iz 1972, te da se ne radi o međusobnom priznavanju, već o mirnom suživotu i saradnji.

“Savezna Republika Nemačka nikada nije priznala Nemačku demokratsku Republiku i obrnuto. Međutim, Osnovni ugovor iz 1972. omogućio je da dve Nemačke prihvate realnost postojanja one druge. To je omogućilo i zapadnim zemljama da razviju odnose sa NDR”, piše u dokumentu.

Zašto prihvatanje članstva Kosova u UN ne bi bilo priznanje?

Kada je reč o neslaganjima sa tačkom 4, evropske dipomate navode da srpske vlasti tvrde da je članstvo u UN isključivo za suverene i nezavisne države i da bi saglasnost podrazumevala indirektno priznanje. U dokumentu piše da to nužno nije slučaj i navode se primeri Ukrajine, Belorusije i Izraela.

„Država Izrael se pridružila Ujedinjenim nacijama 11. maja 1949, godinu dana nakon što je proglasila nezavisnost, postavši 59. članica UN. Međutim, uprkos tome što je član UN, Izrael nikada nije priznalo 20 država članica UN, uključujući nekoliko članova osnivača. Pored toga, dve članice UN (Iran i Kuba) su povukle njihovo priznanje Izraela, dok su šest država članica UN (Venecuela, Katar, Mauritanija, Mali, Niger i Maldivi) prekinuli sve bilateralne veze s ovom državom”, dodaju diplomate.

UN, ujedinjene nacije, skupština, Ukrajina, rat
Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Što se Ukrajine i Belorusije tiče, navodi se da je Ukrajina stekla nezavisnost od SSSR-a 1991. godine, a jedna je od članica osnivača UN, iako u to vreme nije bila nezavisna država. Juna 1945. i Ukrajina i Belorusija potpisale su Povelju UN iako su obe bile deo Sovjetskog Saveza. Iz perspektive Moskve, SSSR je tada imao tri mesta u UN: SSSR, Ukrajinu i Belorusiju.

Srbija može da izgubi i Kosovo i podršku Zapada

U dokumentu piše i da Srbija treba da bude svesna da je u promenljivim geopolitičkim okolnostima i rastućim tenzijama između Zapada i Istoka, vrlo brzo moguće doći do sporazuma o stabilizaciji.

“Članstvo Kosova u UN moglo bi da se završi u ovom aranžmanu. Ovaj jednostavan dodatak sporazumu, koji ne navodi ništa osim očiglednog, mogao bi postati polisa osiguranja Srbije”, zaključuje se u dokumentu”, navele su diplomate.

Ulazak u EU uz međusobno priznavanje

Istovremeno sa tvrdnjama da se Sporazum o putu normalizacije između Kosova i Srbije ne odnosi na međusobno priznavanje, u dokumentu koji je objavio naš portal navodi se i kada bi do toga moglo da dođe.

“Ako Srbija i Kosovo nastave sa odlučnošću da se pridruže Evropskoj uniji, uskoro će doći do potpune normalizacije kroz međusobno priznavanje. Za sada su suživot kroz saradnju i mirne odnose, bez obzira na razlike, jedino što međunarodna zajednica traži od Srbije i Kosova”, navodi se u dokumentu koji su sačinile evropske diplomate.

BONUS VIDEO Kosovo – srce Srbije ili rep lizarda

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar