Vjosa Osmani
Vjosa Osmani tokom glasanja Foto:EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Predsednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je da je na današnji dan, pre 23 godine, uz pomoć saveznika sudbina i život svakog građanina Kosova preokrenut u nadu, čime je stavljena tačka na "genocid i beskrupulozne zločine koje je počinio (bivši predsednik Srbije Slobodan) Milošević".

„Zato smo danas večno zahvalni NATO-u, kao što smo zahvalni mirovnim trupama, ženama i muškarcima koji su se zalagali za pravdu i mir, osiguravajući zaštitu, slobodu i bezbednost svakog građanina Kosova. Intervencija NATO-a utrla je put ponovnom rađanju slobode i demokratije na Kosovu. I to posle decenija nasilja, aparthejda i sistematske diskriminacije koja je rezultirala krvavim ratom vođenim fašističkim namerama da se ubija, siluje i nasilno raseljava narod Kosova sa svoje zemlje“, kazala je Osmani u obraćanju građanima Kosova povodom 23. godišnjice intervencije NATO-a.

Ona je ocenila da je žalosno što se danas Kosovo nalazi u poziciji da mora da brani ispravnu odluku NATO-a da zaustavi „genocid“ na Kosovu i, kako je dodala, Kosovo nikada neće prestati da brani istinu.

„Istina je sledeća – intervencija NATO-a ne samo da je bila neophodna, već je bila više nego pozdravljena od strane naroda Kosova. Samo naše postojanje kao slobodnog i nezavisnog naroda zajednički je uspeh našeg oslobodilačkog otpora i odluke NATO-a da interveniše“, kazala je kosovska predsednica.

Osmani je dodala da se i danas vidi narušavanje demokratije i slobode.

„Upravo danas, 24. marta, NATO se sastao da razgovara o ruskoj vojnoj agresiji na Ukrajinu. Jezive slike napada na nevine ukrajinske civile težak su podsetnik mračne prošlosti za naš narod. Ali mi, kao država, nikada nismo uzimali zdravo za gotovo akcije naših saveznika u podršci Kosovu. To smo im dokazali tako što smo se postrojili sa njima i stajali ujedinjeni pred tiranijom i autokratijom“, kazala je ona.

Osmani je naglasila da „lekcije iz prošlosti razjašnjavaju viziju budućnosti“ i da zato Kosovo ima stalnu posvećenost putu ka članstvu u „evroatlantskoj porodici“, braneći zajedničke vrednosti slobode i demokratije.

Bonus video – Da se ne zaboravi – stradanje Jugoslavije pod bombama

Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare