Nelegalna gradnja, saradnici ogrezli u korupciju i afere i grubo kršenje zakona: ukratko, ovo je prtljag koji sa sobom nosi Aleksandar Šapić na svom putu ka mestu gradonačelnika Beograda. Od kada je prvi put postao gradonačelnik, pratile su ga velike afere, a poslednje se vezuju za njegove saradnike kojih ne želi da se odrekne čak i kada su njihovi zakonski prekršaji dokumentovani i evidentni. Umesto prihvatanja odgovornosti, Šapić odmahuje rukom, po potrebi podigne glas, a svoje saradnike potapše po ramenima jer prema njegovom mišljenju rade dobar posao.
Energičn Šapić ide kroz izbornju kampanju posle kojih veruje da će po po drugi put sesti u fotelju na Starom dvoru. Obilazi gradske i prigradske opštine, šeta po gradilištima i najavljuje bolji život za ljude u glavnom gradu. Međutim, u tom paketu koji nosi sa sobom vuče i brojne afere.
Praktično, one ga prate od kada je krenuo aktivno da se bavi politikom, ali su u poslednjih godinu dana metastazirale.
„Epidemija“ afera zahvatila je i njegove saradnike, čime se postavlja osnovno pitanje šta je sve političko nasledstvo Aleksandra Šapića.
Najuži krug ljudi oko doskorašnjeg gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića nalazi se središtu velikih afera. Dok se sekretarka za obrazovanje Aleksandra Čamagić dovodi u vezu sa malverzacijama oko davanja budžetskog novca fantomskim udruženjima, šef kabineta Šapića Nenad Milanović čeka kraj decembra da ga Tužilaštvo sasluša zbog afere oko nameštanja tendera.
Iako su njihove karijere prilično umrljane, niko ni ne pomišlja na ostavku, dok im podršku daje lično Šapić.
Umesto da zahteva od svojih kadrova da podnesu ostavke zbog afera u koje su umešani, kandidat SNS za gradonačelnika napade usmerava na opoziciju, medija i širu javnost.
Nije do sada ni pomislio da zahteva ili predloži smenu svojih dugogošnjih kadrova i saradnika koji su do „guše“ umešani u afere. Krivi su svi – BIRN, opozicija, možda i neki zlonamerni naprednjaci koji mu poturaju klipove ili drugi novinari koji „montiraju“. Svi osim njegovih kadrova.
U najnovijoj aferi našla se sekretarka za obrazovanje i dugogodišnja saradnica Šapića Aleksandra Čamagić.
Prema pisanju BIRN-a, upravo je ona bila deo organizacije koja je učestvovala u dodeli budžetskog novca za realizaciju projekata koji se nikada nisu ni desili. Milioni evra trošeni su za rad fantomskih organizacija čime se praktično izvlačio novac svih građana, ali Čamagić nije bila voljna da podnese ostavku.
Umesto osude i političke odgovornosti Čamagić, Šapić je poslao drugu poruku – „BIRN-u ne verujem ništa, a u Čamagić imam poverenje“.
Da ima poverenja u Čamagić evidentno je iz njene političke biografije iz koje se vidi da je godinama pratila Šapića. Nekoliko meseci pre Čamagić, šira javnost imala je priliku da sazna i za aktivnosti Nenada Milanovića, šefa kabineta tada gradonačelnika Aleksandra Šapića.
I tada je BIRN izneo informacije, odnosno audio snimak na kojem se čuje glas Milanovića koji preti i nudi nameštanje tendera firmi „Kentkart“ ukoliko pristane na sporazumni raskid ugovora sa Gradom Beogradom.
Šapić je poručio da je to samo deo snimka, da je Sava Terzić (direktor Kentkarta) u javnost pustio samo deo koji mu odgovara, ali i rekao da Milanoviću veruje.
Aleksandar Šapić, potpredsednik SNS i bivši gradonačelnik Beograda svoju političku karijeru započeo je kršeći zakon jer je u Beogradu izgradio bazen, garažu i pomoćnu prostoriju i objekat uz luksuznu vilu, bez građevinske dozvole.
O divljoj gradnji gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića mediji su godinama pisali, a BIRN je do detalja pisao kako je gradonačelnik Beograda legalizovao nelegalno dograđeni objekat na Bežanijskoj kosi, koji je da je rađeno po zakonu trebalo da bude srušen, dok je Šapić morao da plati novčanu kaznu, a pretila mu je i kazna zatvora.
Aleksandar Šapić u proseku bar jednom godišnje prijavljuje promene u imovini – kupuje nekretnine ili ih prodaje. Poslednji put kada je prijavio imovinu, površina njegove vile na Bežanijskoj kosi uvećana.
Međutim, i renoviranje tog objekta našlo se pod lupom javnosti. Naime, pojedine komšije pozivale su inspekciju, navodeći da aktuelni gradonačelnik nelegalno dograđuje objekat i da za to nema građevinsku dozvolu.
Šapić se našao u središtvu afere i početkom 2023. godine. Tada je nedeljnik Vreme objavio da je bivši prvi čovek opštine Novi Beograd kupio vilu u Trstu 2018. godine vrednu 820.000 evra, ali da je prekršio zakon jer nije prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije.
Iz italijanskog katastarskog dokumenta BIRN i Vreme su otkrili da Šapićeva vila ima ukupnu površinu od skoro 400 kvadrata.
Šapićeve „muke“ sa legalnom gradnjom zabeležene su i u Ulici Laza Lazarević u blizini Zvečanske, gde je izgradio vilu od 672 kvadrata bez građevinske dozvole.
Prve komšije, porodica Pejić, već tad su se žalili inspekciji na ogradu visine šest metara koju je podigao na metar od njihove kuće.
Da su divljoj gradnji skloni i Šapićevi saradnici potvrđuje slučaj iz Dobropoljske ulice u Beogradu gde je nelegalno gradio saradnik gradonačelnika Mirjan Nešović.
Uprkos odluci nadležne inspektorke da se zatvori gradilište zbog nedostatka svih dozvola, Nešović koji je do nedavno bio direktor u VK „Novi Beograd“ samo je sklonio traku i nastavio da zida.
Šapić se o tome nije ni oglašava, a Nešović se opirao svim zakonskim regulativama.
BONUS VIDEO: Afera Kentkart: Šta se desilo sa šefom kabineta Aleksandra Šapića?