Za gradonačelnika Kraljeva više nema mesta na manifestacijama. Kraljevčani su mu poslali poruku kada se pojavio na Bogojavljenskom plivanju na Ibru. Pre dva dana, dobio je obaveštenje da se ne pojavljuje u Gradskoj biblioteci. Prema protokolu, trebalo je da uruči nagradu "Goran Petrović" koja nosi naziv po književniku i akademiku. Ali, porodica Petrović, zajedno za žirijem, nije želela da Predrag Terzić to učini, kao ni da prisustvuje ovom kulturnom događaju.
Gradonačelnik Kraljeva, čovek poznatiji po neprimerenim objavama na društvenim mrežama nego kao prvi čovek ovog grada. Kraljevčani to znaju, a široj javnosti u Srbiji postao je poznat kada je prvi među naprednjacima objavio krvavi srednji prst.
A onda su Kraljevčani počeli da mu šalju svoje poruke. Prvu je dobio na obalama Ibra, gde je izviždan dok se obraćao pred plivanje za Krst časni, piše N1.
U međuvremenu je pokazivao moć, želeći da se obračuna sa demonstrantima koji su prolazili ispred naprednjačkih prostorija.
A onda je dobio poruku od ljudi iz kulture da nije dobrodošao u biblioteci. Jer, trebalo je da uruči nagradu “Goran Petrović”, ali porodica je bila saglasna da ovaj čovek nije dostojan da uruči nagradu koja se zove po srpskom velikanu književnosti.
Nagrada „Goran Petrović” je književna nagrada ustanovljena 2024. godine i dodeljuje se za najbolji neobjavljeni rukopis kratkih priča mladih autora do 35 godina. Nagrada se dodeljuje u Kraljevu, rodnom mestu Gorana Petrovića, velikana srpske književnosti i akademika.
A kako građani vide reakcije na poteze gradonačelnika?
“Zna se ko je bio Goran Petrović. Treba ispoštovati to ime. Književnik koji je ostavio lep pečat za Grad Kraljevo. Bilo je neumesno i podržavam porodicu što je tako odlučila”.
“Videli ste kako je prošao na Bogojavljenskom plivanju. Njemu u Kraljevu više mesta nema. Ni na jednom zvaničnom mestu”.
“Nemaju pravo na bilo kakvom učešću”.
Vesna Seničić, profesorka književnosti u kraljevačkoj Gimnaziji, kaže da u poslednjih nekoliko meseci sa ponosom ponovo govorimo o slobodi.
“Puklo je trpilo. Tako narod kaže. Ali, ne očekujemo da će svi odjednom postati hrabri. Zato se čita Antigona. Jedna osoba. Tebanski starci su u horu znali šta je trebalo, ali nisu imali petlju. Ovo što su uradili studenti, oni su povukli i one u manjim mestima i one koji imaju veze sa režimom”, kaže Seničić.
A na pitanje, hoćemo li ovakve situacije i dalje viđati, profesorka kaže – pitaju se studenti.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare