Foto: N1

Dušan Lj. Milenković iz Centra za društveni dijalog, povodom današnjeg sastanka u Briselu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Aljbina Kurtija, kaže da čim je njihov susret organizovan, očekuje da postoji načelni dogovor oko evropskog plana. Takođe, ne očekuje da se nešto potpiše danas, ali misli da će posle sastanka biti pozitivnih izjava sa obe strane i da će postojati i vremenski okvir za potpisivanje i implementaciju sporazuma.

„Dan će biti značajan, od dolaska Kurtija na vlast imamo seriju kriza u odnosima i potpuno zaustavljanje dijaloga i sama činjenica da se sastaju posle niza kriza, govori da dijalog ide u pozitivnom smeru“, ocenjuje Milenković u Novom danu na TV N1.

Upitan da li je sporazum „uzmi ili ostavi“, on kaže da pritisak koji su prezentovali sa Zapada deluje kao da su neke određene pretnje povezane uz to, a tiče se i onoga o čemu je Vučić govorio u svom obraćanju javnosti – zaustavljanje evropskih integracija, povlačenje investicija i zaustavljanje daljih investicija.

Dodaje i da prema Kosovu i Kurtiju možemo da vidimo neke znake pritiska, posebno kada se radi o prolongiranju odluke o primanju Prištine u Savet Evrope.

Međutim, ukazuje da je Vučić još od sastanka sa svetskom petorkom kazao da je spreman da razgovara o evropskom planu i da je prihvatio koncept sporazuma. Kurti je to rekao, dodaje, posle dve-tri nedelje, „tako da su obojica suštinski prihvatili koncept koji im je ponuđen“.

Na pitanje, šta mi dobijamo ako prihvatimo sporazum, on kaže da ako je tačno da bi se obustavile evropske integracije ako odbijemo sporazum „onda je to izbegavanje tog gubitka“, kao i gubitka investicija.

A na to zašto je tekst sporazuma u tolikoj meri obavijen velom tajne, on navodi da to nije neobično u diplomatskoj praksi zbog mogućnosti obe strane da dodatno pregovaraju i da imaju malo prostora da mogu da se angažuju u pregovorima.

„Ono što meni konkretno smeta je što naši predstavnici vlasti mnogo manje komuniciraju takve stvari nego druga strana i u medijima druge strane mnogo više izlazi u javnost nego kod nas. Poslednji primer je pismo koje su dobili Vučić i Kurti od evropskih zvaničnika (Olafa Šolca, Emanuela Makrona i Đorđe Meloni), odmah smo znali šta je pisalo u pismu Kurtiju, ali ne i u pismu Vučiću“, podseća i dodaje da je to „metodologija Vučićeve kontrole javnosti koju on sprovodi ovde“.

Govoreći o ZSO, navodi da Zapad sve više daje na značaju ZSO, „tu je nekoliko puta rečeno da ona nije deo sporazuma, ona bi trebalo da se uspostavi pre nego što dođe do ovog sporazuma“.

„Ne isključujem mogućnost, poznajući Kurtija i njegovu političku nesposobnost za kompromis, da napusti sastanak. Međutim, to što je otišao na njega, ipak pokazuje neku njegovu spremnost“, ocenjuje Milenković i dodaje da ne može da zamisli „da Vučić prihvati sporazum i da on počne da se implementira, a da ZSO ne bude oformljena“.

„Bilo bi mi teško da prihvatim da Vučić opet ostavi ZSO za kraj“, dodaje.

Smatra da je Vučić „prilično uspešan u tome da ljudima proda taj paket (sporazuma)“ i da već dugo na to priprema javnost.

Istraživanje koje je Centar za društveni dijalog sprovelo posle Vučićevog obraćanja nakon sastanka sa petorkom pokazalo je da bi 30 odsto građana prihvatilo sporazum, a kada se dodaju i izrečene pretnje na način kako je to učinio Vučić, onda podrška ide do 50 odsto.

„Voleo bih da smo sve stvari rešavali bez gubitka demokratije, to bi bila mnogo bolja opcija. Veliku cenu srbija plaća time što nam je oduzeta demokratija, što su nam uništene institucije, to je cena koju smo primarno platili zbog Kosova, ali i drugih stvari“, ocenjuje Milenković.

A na pitanje zašto crkva ćuti o sporazumu, on navodi da ona generalno ćuti od dolaska petorke, „i meni to ćutanje može samo da znači odobravanje, jer je crkva jedini politički akter koji bi mogao da napravi ozbiljne probleme Vučiću ako bi se protivili bilo kojem sporazumu“.

Podseća i da se SPC eksplicitno pominje u nacrtima sporazuma koji su izašli u javnost, i smatra da je „SPC do određenog nivoa zadovoljena tim procesom“.

BONUS VIDEO O kosovskom sporazumu sa različitih pozicija

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare