Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Srbija i dalje igra na tankoj žici između Evropske unije i Belorusije. Mi smo jedina zemalja kandidat za članstvo u EU koja nije podržala poslednji paket sankcija Aleksandru Lukašenku i Belorusiji. Ova odluka ponovo je doneta “ispod žita”, pa je srpsku javnost umesto vlasti o tome obavestio Evropski savet. Prema mišljenju bivšeg ambasadora u Minsku Srećka Đukića, “ispod žita” možemo očekivati i odgovor Evrope - zavrtanje slavina kad je reč o finansijskim sredstvima, ali i novu rampu za otvaranje pristupnih klastera. Rizikujemo, dakle, da još jednu godinu zatvorimo sa nula poglavlja.

Uzimajući u obzir dugogodišnje “prijateljske odnose” Srbije i Belorusije, ali i srpskog predsednika Aleksandra Vučića i njegovog beloruskog kolege Aleksandra Lukašenka, Srbija je najpre iznenadila odlukom da podrži sankcije Evropske unije. Vest o tome stigla je iz EU, a srpska vlada i Ministarstvo spoljnih poslova, o tome su ćutale. Zapravo, ćute i dalje.

Do sankcija je došlo nakon što je zvanični Minsk praktično oteo avion “Rajanera” kako bi uhapsio opozicionog novinara Romana Protaševiča.

Kontradiktorne odluke 

Srbija je, sledeći odluke EU, prvo zatvorila nebo za avione beloruskih kompanija, a potom su usledile nove restriktivne mere Brisela. Uvedene su mere protiv osam entiteta i 78 pojedinaca iz Belorusije, a taj broj je u međuvremenu povećan na 160. Kako je bivši ambasador u Belorusiji Srećko Đukić rekao za Nova.rs Evropski savet je doneo odluku kojom se zabranjuje uvoz nafte i naftnih prerađevina iz Belorusije, kao i kalijumovih, mineralnih i veštačkih đubriva i njihov prevoz preko teritorije EU.

Doneta je i odluka da se Belorusiji i državnim kompanijama zabrani pristup finansijskom tržištu EU za sve kredite sa ročnošću dužem od tri meseca, kao i za plasman državnih obveznica na finansijsko tržište EU.

Ovim merama Srbija se usprotivila, a vest o tome ponovo smo dobili iz Evrope. Srpska vlast prećutkuje.

Foto:TANJUG/ STRAHINJA ACIMOVIC

Komentarišući ovu rolerkoster politiku Srbije ka Belorusiji i nepromišljeno žongliranje mogućnošću pristupanja EU, Đukić kaže da nas posledice neće zaobići.

Nema novca ni poglavlja

“To se se sigurno ne gleda sa simpatijama u Briselu i protivrečno je nedavnim izjavama vrha Srbije da će biti veće usklađenosti politike naše zemlje sa EU. Ovo ne ide u tom smeru i naravno da će biti diskusije o ovome sa srpskim predstavnicima u Briselu”, kaže Đukić.

Srećko Đukić
Foto: N1

Kako dodaje, režim u Srbiji i režim u Minsku su iste krvne grupe, odatle i ovakva privrženost i navodna “odanost”. To nas, međutim, može prilično koštati.

“Sankcije Evrope na ovakav potez Srbije će sigurno uslediti, pre svega možemo da očekujemo uskraćivanje nekih finansijskih sredstava, a pričekaćemo i bilo kakav napredak na putu ka EU. Ne može Srbija brže napredovati od Severne Makedonije, Crne Gore, Albanije, koje u potpunosti podržavaju politiku EU. Kaznu evropskih zemalja koje sve pomno prate i beleže možemo očekivati za pet, šest meseci kada bude bilo mogućnosti za otvaranje novih poglavlja i klastera, a to se neće desiti. Pritom, važno je da se kaže da se sankcije Belorusiji neće ovde zaustaviti. Biće ih još, a to će biti nova iskušenja za Srbiju. Ovde se, svakako, neće zaustaviti”, zaključuje Đukić.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare