Opozicija će u novom sazivu Skupštine Srbije imati najmanje sedam poslaničkih klubova, uz mogućnost da naknadno budu formirana još tri. Razlog za veći broj poslaničkih klubova je, kako kažu u koaliciji “Srbija protiv nasilja” samo jedan - da se obezbedi veća efikasnost opozicije u parlamentu i dobije više vremena za raspravu.
Uoči sutrašnje konstitutivne sednice republičkog parlamenta, opozicija s liste “Srbija protiv nasilja” još razmatra na koji način će nastupati.
Kad je reč o broju poslaničkih klubova, u ovoj koaliciji kažu da je dogovor da budu što efikasniji i da obezbede maksimalno vreme za raspravu. A to mogu da urade samo deljenjem u više poslaničkih klubova. U ovom trenutku je sigurno da će ih SPN imati najmanje šest.
Stranka slobode i pravde za sad će imati jedan poslanički klub sa 19 poslanika, od čega 16 pripada SSP, zajedno sa Pokretom za preokret i Slogom, dok tri poslanika ima Pokret slobodnih građana Pavla Grbovića.
U narednom periodu, postoji mogućnost da se iz ovog poslaničkog kluba formira još jedan, ali mogućnost za to nije velika.
Zatim sledi Narodni pokret Miroslava Aleksića, na čijoj kvoti su i Ekološki ustanak Aleksandra Jovanovića Ćute i Novo lice Srbije Miloša Parandilovića. Oni takođe imaju 19 poslanika.
U ovom trenutku izvesno je da će oni biti podeljeni u dva kluba. Jedan će činiti NSP Miroslava Aleksića, a u drugom će biti Aleksandar Jovanović Ćuta i Miloš Parandilović.
Aleksić ovim povodom za Novu kaže da se na ovaj način dobija više vremena za raspravu, jer svaki šef poslaničke grupe dobija po 20 minuta, a u slučaju da “Srbija protiv nasilja” ostane u jednom poslaničkom klubu, onda bi cela koalicija dobila toliko.
“To je stvar taktike i racionalnog ponašanja”, kaže Aleksić.
To potvrđuje i Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološkog pokreta.
“Moj i klub Miloša Parandilovića će se zvati “Ekološki ustanak – Novo lice Srbije”, a činiće ga ukupno sedam poslanika”, kaže Jovanović.
Pokret Srce Zdravka Ponoša imaće 9 poslaničkih mandata i mogućnost da formira poslaničku grupu, dok će 10 poslanika imati Zeleno levi front Radomira Lazovića, što je za pet poslanika više nego u prethodnom sazivu.
Demokratska stranka u novom skupštinskom sazivu imaće osam poslanika, dva manje nego lane. Nebojša Zelenović i stranka Zajedno neće imati svoje predstavnike u parlamentu, jer su prilikom dogovora o kvotama uoči izbora, svoj redosled na listi do 70 poslanika ustupili DS-u.
Kako saznajemo, postoji mogućnost da se i poslanički klubovi Narodnog pokreta Srbije i Zeleno-levog fronta, takođe podele na dva, jer imaju dovoljno poslanika, a konačna odluka će biti doneta u narednim danima.
Koalicija NADA takođe ima mogućnost da formira dva kluba, ali poslanik Novog DSS Predrag Marsenić za Novu kaže da su za sad bliži odluci da ostanu u jednom poslaničkom klubu sa POKS Vojislava Mihailovića, kao što je bio slučaj i prethodne godine.
Bez potpredsednika Skupštine i šefova odbora
Kad je reč o načinu na koji će opozicija nasupati na sutrašnjoj sednici, ali i u narednom periodu, za sad se zna da Demokratska stranka neće prisustvovati konstituisanju parlamenta, dok će ostale stranke opozicije to uraditi. Najavljeno je da će biti opstrukcije rada parlamenta, međutim, opozicija s liste “Srbija protiv nasilja” za sad nije otkrila detalje.
Kako nezvanično saznajemo, planirano je da SSP kao najveći poslanički klub, u ovom sazivu ne predloži kandidata za potpredsednika Skupštine, koje joj pripada, a razmatra se i mogućnost da niko iz koalicije ne da predloge za predsednike skupštinskih odbora.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare