„Izlaznost na izborima je moguće namestiti, kao i rezultate“

Politika 15. jun. 202006:55 > 09:1437 komentara
Podeli:
Radomir Lazović Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

"Građani su ogorčeni. Nezadovoljstvo je ogromno. Uslovi života i rada su očajni. Ljudima je potpuno jasno da su izbori namešteni. Osećaju pritiske i ucene vlasti, vide napade i blaćenje svakoga ko se ne slaže sa režimom, znaju da nema ni kontrole izbora, ni slobode medija", kaže u intervjuu za Nova.rs Radomir Lazović iz Inicijative Ne davimo Beograd.

Inicijativa je u prethodne dve nedelje aktivne kampanje bojkota obilazila i gradove po Srbiji i beogradske opštine, a Lazović ističe da građani sa kojima su se susreli ne žele da učestvuju u izbornim procesima.

„Stvarno smo se potrudili da sa što više ljudi uživo razgovaramo, jer ništa ne može da zameni ovaj vid komunikacije. Ljudi vrlo dobro vide da je kriminalna naprednjačka ekipa zabola kandže u naše društvo i da koristi svaku priliku da iscedi zaradu za sebe. Ljudi su spremni da pokažu prkos i ne učestvuju u ovim lažiranim i nameštenim procesima dok ne budemo znali da možemo da ih kontrolišemo i imamo minimum mogućnosti da iskažemo svoju političku volju. Diktaturu treba zato ogoliti i ne dozvoliti im da nas ubeđuju da je sve u redu.

Nakon vanrednog stanja, održali ste konferenciju za medije gde ste obavestili građane da ostajete pri bojkotu izbora. Zbog čega ste morali ponovo da razmatrate tu odluku, da li je unutar Incijative postojala ideja o izlasku na izbore?

Nakon vanrednog stanja hteli smo da preispitamo da li je bojkot najbolja odluka. U prirodi je demokratskog pokreta da otvara diskusije i preispituje odluke kada se promene i okolnosti što pandemija COVID 19 svakako jeste. Takođe, pojedine opozicione organizacije poput PSG i DJB, odustale su od borbe i pristale da učestvuju na nameštenim izborima. Hteli smo da se uverimo da li bojkot ima političku težinu uprkos tome. Obavili smo seriju konsultacija sa nama bliskim ljudima i članovima i članicama i vrlo brzo smo dobili smo jasan odgovor da ljude ne interesuju ovakve kalkulacije političara i da je bojkot najbolje oružje protiv diktature. Mi jedva čekamo da učestvujemo na izborima, ali za to u ovom trenutku nema uslova.

Kampanju bojkota sprovodite nezavisno od Saveza za Srbiju. Zbog čega ste to odlučili?

Saradnja sa svim političkim organizacijama po pitanju poštenih izbora, slobodnih medija i suprotstavljanja nasilju, neophodna je kako bismo smenili ovaj režim. Zato smo i učestvovali u dogovorima organizacija koje su proglasile bojkot. Međutim, zbog stalnih kalkulacija oko toga ko izlazi na izbore, a ko ne, konstantnih kombinacija lidera kako da namire partikularne partijske interese, odlučili smo da sami vodimo kampanju, da ne učestvujemo u tim kombinacijama i zaista doprinesemo rušenju naprednjačkog režima. Ovde ne mislim samo na Savez, već na sve učesnike.

Takođe, ljudi su sa pravom razočarani u tradicionalne političke partije koje su, u prošlosti, učestvovale u siromašenju našeg društva, ali i neozbiljnim ponašanjem opozicije sada u ovom teškom trenutku, kada treba smeniti ovu kriminalnu vlast. Mi nismo deo tog miljea i mislim da ćemo zajedničkom cilju najbolje doprineti samostalno i neopterećeni ovim bremenom.

Zoran Živković je nedavno bojkot opisao kao bežanje sa megdana, dok Vučić ističe da oni koji se zalažu za bojkot ne smeju da izađu na izbore jer su svesni da ih narod ne podržava. Između ove dve ocene, kakva je pozicija Incijative Ne davimo Beograd?

Na nameštenoj utakmici ne možete pobediti. Nije to nikakav megdan, već prevara u kojoj svoju ulogu imaju i oni koji postavljaju igru i oni koju učešćem potvrđuju njen legitimitet. Zato jedini pravi odgovor na ovaj mehnizam prevare jeste da u njemu ne učestvujete. Pokušaj da se namakne s razlogom smanjen cenzus, nije borba. To je saučesništvo u održavanju ovog nakaradnog sistema.

Pa naprednjaci su toliko okupirali institucije i ovladali izbornim procesom, kontrolom medija, ucenama i pritiscima, da ni jedna jedina druga organizacija, osim njihovog koalicionog partnera, ne bi prešla onih pet posto koliko je bio cenzus pre nego što su ga (bez ikakvih konsultacija, i to u izbornoj godini) smanjili kako bi još neko mogao da uđe u Skupštinu i tako im da legitimitet. I hoćete da mi kažete da je to ta borba na koju pristaju? Pa to nije borba nego odustajanje i pristajanje na bilo šta.

Što se izjava Aleksandara Vučića tiče, bolje bi bilo da objasni odakle njegov sin sa kriminalcima i da li je i on deo ovog kriminalnog klana.

Šta će raditi Incijativa Ne davimo Beograd nakon 21. Juna?

Inicijativa Ne davimo Beograd radi na omasovljavanju članstva, na razvoju unutrašnje organizacije i okupljanju ljudi oko životnih tema. Na taj način možemo da damo najveći doprinos promeni koju želimo da vidimo. Mislim da je to ključno pitanje. Naša glavna poruka je poziv građanima da se uključe da zajedno menjamo našu državu.

Šta građani dobijaju bojkotom izbora?

Bojkot izbora je prvi korak u demontiranju ovog kriminalnog sistema. Odbijanje da budemo saučesnici i nazivanje stvari pravim imenom – prevarom, vodiće novim koracima u borbi za slobodnu, demokratsku i solidarnu Srbiju. Za nas, ti koraci su omasovljavanje otpora diktaturi i izgradnja organizacije koja će moći da kontroliše izbore, da uključuje veliki broj ljudi i pobedi diktatora.

Radomir Lazović Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

Kako ćete meriti uspeh bojkota, i da li se slažete da predstavnicima SzS da izlaznost nije presudna za uspeh bojkota?

Izlaznost je jednako moguće namestiti kao što nameštaju i rezultate. Zato broj izašlih na glasanje nije u potpunosti merilo uspeha bojkota. Uspeh ćemo meriti malo kasnije, kada budemo videli da li je ovaj čin uspeo da trgne ljude i pokaže im da ćemo morati svi da se uključimo u borbu kako ne bismo dozvolili da Srbija ostane diktatura. Ja rezultate očekujem nakon bojkota.

Ako nije izlaznost, šta je presudno?

Okupljanje ljudi u kritičnu masu za smenu režima. Ovo je proces koji pored bojkota uključuje mnoštvo koraka i izgradnju nove energije koja neće zavisiti ni od opozicije koja se ogrešila o javni interes i učestvovala u siromašenju društva, ni od vlasti. Ovu kritičnu masu moramo izgraditi na osnovama solidarnosti, ljubavi prema našoj državi, na uvažavanju i brizi za ugrožene. Bojkot je samo jedno sredstvo do toga.

Često ste u javnosti isticali da je aktuelna vlast ogrezla u kriminalu i korupciji. Zbog čega nijedna afera nije uspela ozbiljnije da je ugrozi?

Mi smo radili na velikom broju analiza slučajeva koji nam govore da je Srbija okupirana pre svega kako bi se u povlašćeni položaj stavila kriminalna naprednjačka elita, koja koristi svaku priliku da na uštrb javnih sredstava, dodatno zaradi. To smo mogli da vidimo i kroz Beograd na vodi, Bus Plus, malverzacije u Krušiku, izgradnju spalionice u Vinči koja će nas neverovatno mnogo koštati, ali i kroz manje, ali jednako štetne projekte, poput novogodišnje rasvete, muljanja sa novcem za kulturu, korupcionaških rekonstrukcija naših ulica i trgova i slično. Nemajte sumnje da se iza svega ovoga uvek krije nezajažljiva glad naprednjačke ekipe za profitom, koja ne preza ni od kršenja zakona i uništavanja našeg društva.

Ali postoji način da se protiv ovoga izborimo. Pridružite nam se. Udruženi građani jači su od male grupe ljudi koja nam je okupirala državu. Pobedićemo!

Komentari

Vaš komentar