Podeli
Foto: Nemanja Jovanović

"Rušenje u Savamali je paradigma za kršenje svih mogućih zakona i za pokazivanje moći da politička elita u saradnji sa ekonomskom može da uradi šta god hoće. Mislim da ja jasno ko sve stoji iza tog događaja, samo što ti ljudi nisu procesuirani", rekao je u intervjuu za Nova.rs akitvista Inicijative Ne davimo Beograd Dobrica Veselinović.

Prema njegovoj oceni, naredna godina biće ključna u otkrivanju i procesuiranju vinovnika i nalogodavaca događaja koji se odigrao pre četiri godine u Hercegovačkoj ulici u Beogradu. On dodaje da su u jednom trenutku postojala prevelika očekivanja od protesta koje je pokrenula Inicijativa Ne davimo Beograd, te su nakon njih uvideli da takav vid pritiska ne može da natera institucije da rade svoj posao.

Prošlo je četiri godine od rušenja objekata u Hercegovačkoj. Godinama unazad slušamo različita tumačenja onoga što se dogodilo u noći između 24. i 25. aprila u Savamali. Jedna od najupečatljivijih  ocena došla je od Aleksandra Vučića, koji je ovaj slučaj nazvao paradigmom za pritisak i uzimanje ogromnog novca spolja za rušenje Vlade Srbije. Za šta je Savamala paradigma, po vašem mišljenju?

Rekao bih da je Savamala paradigma za kršenje svih mogućih zakona i za pokazivanje moći da politička elita u saradnji sa ekonomskom može da uradi šta god hoće. Mislim da je oko ovog slučaja cela vertikala vlasti bila pokrivena i da su želeli da pokažu da im ništa ne može stati na put. Tu je bilo i nekih nerešenih imovinsko-pravnih odnosa, pa su zato hteli da ubrzaju sve to. Nisu prezali ni od angažovanja ekipe sa fantomakama. To je paradigma njihove vlasti – da kad nešto žele da urade zarad ekonomskih benefita, neće prezati ni od čega.

Da li ćemo ikada saznati ko je rušio u Savamali? 

Ja mislim da je to već jasno, samo ti ljudi nisu procesuirani. Mi smo imali trenutak kad je bivša žena Siniše Malog izašla u javnost i govorila da se on hvalio time da je to organizovao. Imamo vrlo jasne veze između vrha vlasti i njihovih interesa da se to desi. Koordinaciju gradskih službi ne može da uradi neko ko je na niskom nivou u strukturama. Koordinaciju da se policija ne javi na telefon i ne izađe na lice mesta kad ljudi zovu ne može da uradi neki službenik, već to mora da dođe sa vrha. U krajnjoj liniji, nije moglo ništa od toga da se desi, a da Aleksandar Vučić nije znao da se to planira. Mislim da se to zna, samo je pitanje kad će to biti procesuirano. A to će biti kad se smeni vlast.

Dobrica Veselinović/Foto: Ne davimo Beograd

Na protestima organizovanim zbog rušenja zahtevali ste smenu Siniše Malog, Gorana Vesića i Nebojše Stefanovića. Kako komentaršete to što su oni su i dalje ključne figure vlasti i pored velikog pritiska javnosti nakon skandala u Hercegovačkoj?

Njihova moć i organizacija počiva na tome da jedni druge štite. To je jedna piramida koja nije na jakim osnovama. Da se ovo desilo u bilo kojoj drugoj zemlji i da su procesuirani akteri, da su nezavisni organi, institucije i sudstvo odradili svoj posao, logično bi bilo da ti ljudi više ne obavljaju javne funkcije. Nema šanse da bi Siniša Mali obavljao bilo koju javnu funkciju. S druge strane, ta njihova snaga je i naša slabost, jer nismo uspeli da artikulišemo dovoljno jak politički odgovor na njihovu zatvorenost, niti da taj pritisak iskoristimo na najbolji način. Podsetiću da smo mi od početka krenuli kao jedna mala grupa aktivista i da su ti protesti rasli, ali su se zaustavili na tome da budu pritisak na vlast. U tom trenutku smo zaista mislili da postoje nezavisne institucije kao što je sudstvo, koje će rešiti taj slučaj. To se nije desilo. Sad je jasno da je jedino rešenje da se stvori dovoljno jaka politička alternativa, kako bi se te ‘stege olabavile’ i to procesuiralo na način na koji bi trebalo

Koliko godina treba da prođe kako bi se to desilo?

Ova i sledaća godina će biti ključne. I ova kriza koju živimo će uticati da se trenutna politička situacija dramatično promeni, kao i čitavo naše društvo u narednom periodu. I mislim da ćemo posle toga videti različita razrešenja, ne samo ovog slučaja, već i  drugih koji su potresali naše društvo. Od helikoptera, afere “Krušik”, plagijata i hiljadu drugih stvari u koje su svi ovi ljudi uključeni. Ja ne mislim da Siniša Mali nije uključen u bukvalno sve afere koje su bile u našem društvu.

Zašto se razlila energija protesta koje ste pokrenuli nakon rušenja u Hercegovačkoj? 

Mislim da su očekivanja od protesta u tim trenucima bila prevelika. Očekivalo se da je taj pritisak dovoljan da institucije počnu da rade. Kad se uvidelo da to nije tako, mi smo se odlučili na drugi put i da uđemo u političku arenu. Ona se u tom trenutku pokazala dosta čudnom za nas. Izašli smo na gradske izbore, jer smo očekivali da je to drugi kolosek naše borbe. Nije bilo realno očekivati da se posle nekoliko desetina protesta nešto razreši. Ti protesti nisu išli u radikalizaciju, protiv toga smo od početka bili. Politička borba, kao drugi kolosek, mora da obuhvati dosta vremena. Ne treba zanemariti i velike pritiske koji su dolazili od strane tabloidnih medija i pravosuđa. Mi i dalje vučemo desetak procesa, a dvadesetak je okončano velikim kaznama po nas lično i Inicijativu Ne davimo Beograd. To je bilo jedno veliko breme. I na kraju, mislim da je jedna od najvažnijih stvari to što smo mi u svemu tome sačuvali srž naše organizacije i da je ona rasla i da dalje raste. Nije se raspala, nije bilo skandala. Mi smo videli da su se, u prethodnom periodu, neki ozbiljniji politički akteri raspadali po više puta. Mislim da je naša prava snaga u tome.

Foto: Ne davimo Beograd

A da li ste u tom periodu napravili neke greške?

Jedna od grešaka je bila ta što nismo našu organizaciju otvorili od početka za nove ljude. Nismo razvili dovoljno dobre mehanizme koji bi dozvolili ljudima da učestvuju u njoj. To je bila posledica naše zatvorenosti, jer smo se plašili napada i infiltriranja službi. Pogrešili smo i što smo bežali od različitih koalicija i saradnje sa etabliranim akterima kao što su sindikati i političke organizacije. A greška je bila i što nismo ustalili proteste.

“Ne kajemo se zbog podrške Saši Jankoviću”

Da li se kajete što ste na predsedničkim izborima podržali Sašu Jankovića?

Ne kajemo se. Mi smo dosta dugo pričali o tome unutar organizacije i došli smo do konsenzusa da je u tom trenutku to kandidat koji se zalaže za većinu stvari za koje se zalažemo i mi. Tada nismo hteli da aktivnije učestvujemo u promociji i aktivističkom radu, ali jesmo pomagali na svaki drugi način. I opet bismo to uradili. Mislim da je on u tom trenutku bio najbolji kandidat. Problem sa Sašom Jankovićem je taj što nije uspeo da sačuva srž svoje organizacije i omogući joj da dovoljno dobro raste. Videli smo posle, nažalost, nekoliko raskola u Pokretu slobodnih građana u kratkom periodu njihovog postojanja. Mislim da to nisu dobre stvari za naše društvo.

Iz Pokreta slobodnih građana stižu najave o preispitivanju odluke o bojkotu i mogućem učešću na izborima. Da li će Inicijativa Ne davimo Beograd ponovo razmatrati odluku o bojkotu?

Mislim da odluka o eventualnom preispitivanju oko izlaska na izbore treba da bude zajednička. Režim Srpske napredne stranke je dosta pametan u tome i vrlo dobro koristi razjedinjavanje i takvo iskakanje pojedinačnih aktera zbog svojih interesa, a ne interesa celine. Imali smo taj slučaj sa famozonom organizacijom Srbija 21, gde smo videli da će režim vrlo dobro koristiti prilike i to razjedinjavanje aktera na opoziciji. Mislim da odluka o izlasku na izbore ili nastavku bojkota treba da bude zajednička i to ne prejudicira izlazak u jednoj ili više kolona U ovom trenutku kriza institucija u našem društvu je mnogo veća od pojedinačnih interesa svake od tih organizacija. Sada, kao i pre pandemije, mnogo je važnije da povratimo zarobljene institucije, veru u demokratski sistem, procedure i izbore, nego da na brzinu dobijemo tri odsto sniženog cenzusa i uđemo u nekakav paralament za koji smo videli da ničemu ne služi.

Kako vidite ponašanje vlasti od uvođenja vanrednog stanja?

Kao dosta šizofreno i amatersko.Vidim ga kao borbu za rejting, a ne za zdravlje i živote ljudi.

Komentari

Vaš komentar