Firme u kojima je bilo sedište SNS kol centra na izborima 17. decembra 2023. godine, “Prointer veb” i “Prointer sistem” ostvarile su prošle godine neto dobitak od 3,4 miliona evra. To pokazuju podaci objavljeni u finansijskim izveštajima za prethodnu godinu, čime je i kroz poslovne bilanse potvrđeno da država i institucije često daju poslove ovim preduzećima. Ranije se sa ovim firmama dovodio u vezu bivši funkcioner SNS Slaviša Kokeza, ali je zvanično vlasnica Ivana Rajić to negirala.

Uoči izbora 17. decembra 2023. godine, otkriven je SNS kol centar odakle je svakodnevno više od 100 ljudi pozivalo građane sa pitanjem da li će glasati za Srpsku naprednu stranku.

Novinari CINS-a otkrili su kolike su bile dnevnice bile i kako je funkcionisao kompletan mehanizam, ali otkriveno je i da se na adresi Dunavska bb, na kojoj su bili “vrući telefoni” za potrebe kampanje, nalazi i sedište firmi “Prointer veb” i “Prointer sistem”.

Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

Dok se javnost upoznavala sa kol centrom i mehanizmima koje naprednjaci koriste u kampanji, „Prointer“ je ugovarao milionske poslove. Njihova saradnja sa državnim institucijama se intenzivira iz meseca u mesec, što potvrđuju i najnoviji finansijski izveštaji za 2023. godinu.

Prema podacima koji su dostupni na Agenciji za privredne registre (APR), dve firme koje se nalaze na adresi gde je bio SNS kol centar, prošle godine su ostvarile neto dobitak od 3,4 miliona evra ili približno 400 miliona dinara.

Firma “Prointer sistem” ostvarila je neto dobitak od 99,4 miliona dinara samo u prošloj godini, dok je pre dve godine on bio manji više od tri puta (29,2 miliona dinara).

Foto: Printscreen

Inače, neto dobitak je podatak koji se odnosi na čistu zaradu firme, odnosno kada se odbiju svi troškovi koji su pratili poslovanje firme.

Znatno bolje bilanse imala je firma „Prointer veb“, koja je poput „Prointer sistema“ u vlasništvu Ivane Rajić. Prema dostupnim podacima vidi se da je ova firma prethodne godine imala neto dobitak od skoro 300 miliona dinara, odnosno 2,5 miliona evra.

I ovaj „Prointer“ je ostvario bolje bilanse nego pre dve godine, pa je tako između 2022. i 2023. godine povećala svoj profit za više od četiri puta.

Foto: Printscreen

U ukupnom bilansu, dve firme ostvarile su profit od 400 miliona dinara, što i ne treba previše da iznenađuje imajući u vidu da godinama predstavljaju partnere kojima se poveravaju poslovi javnih preduzeća, institucija ili grada Beograda.

Poslovi cvetaju, novčanici sve „deblji“

Samo od izbora 17. decembra pa do početka februara, dvojac “Prointer” dobio je od državnih institucija i organa poslove u ukupnoj vrednosti većoj od 200 miliona dinara.

Ugovore su potpisali sa Ministarstvom građevinarstva i infrastrukture, Transnaftom AD Pančevo, Upravom carine i Nacionalnom službom za zapošljavanje.

PROČITAJTE JOŠ:

Upravo je poslednja nevedena institucija obezbedila Prointeru posao elektronske pisarnice i implementaciju dokument menadžment sistema čija je vrednost procenjena na 144 miliona dinara. To je ujedno i najveći posao, dok je preostalih šest potpisano u vrednosti od ukupno 60 miliona dinara.

Krajem februara su od Pošte dobili posao proširenja servisne infrastrukture vredan 4,6 miliona dinara.

Iako je formalna vlasnica Prointera Ivana Rajić, ova firma se godinama ranije dovodila u vezu sa bivšim funkcionerom SNS i predsednikom Fudbalskog saveza Srbije (FSS) Slavišom Kokezom.

Slaviša Kokeza
Foto: TANJUG/ DRAGAN KUJUNDZIC

Njega su provladini tabloidi optužili da je učestvovao u aferi prisluškivanja predsednika države i da je zaradio 640 miliona evra. Iako su mediji dovodili ovu firmu u vezu sa Kokezom, vlasnica Ivana Rajić je to demantovala.

Kokezi se u međuvremenu izgubio svaki trag, a prema nezvaničnim informacijama nalazi se u inostranstvu. Nije samo prošla godina bila značajna za profit ove firme.

Dobijali poslove i 2022. godine

Samo od 18. januara 2022. godine, pa do 9. januara 2023. godine firme „Prointer web“ i „Prointer sistem“ dobile su čak 39 poslova od državnih preduzeća i institucija u vrednosti od 1.615.083.199 dinara, odnosno približno oko 13,69 miliona evra (bez PDV).

Pojedine poslove firme su dobijale same, dok su se na određenim tenderima prijavljivale i sa trećim firmama i tako dobijale priliku da još jednom potvrde da su očigledno „miljenice“ države, ali i da dodatno povećaju poslovni saldo.

Spisak državnih preduzeća i institucija koji su sarađivali sa firmama dovođene u vezu sa Slavišom Kokezom je impozantan. Uvidom u dokumentaciju može se videti da je na tom spisku Pošta, Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju, PIO fond, EPS, Nacionalna služba za zapošljavanje, brojna ministarstva ministarstva i Zavod za javno zdravlje.

BONUS VIDEO: Kako se SNS odužio partnerima u slučaju Kol centra

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare