Tokom odvojenih sastanaka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija u Briselu sa predstavnicima Evropske unije, napravljeni su značajni koraci ka formiranju Zajednice srpskih opština. Kako saznaje Nova, predlog Statuta ove zajednice prihvatile su obe strane, ali se trenutno traži odgovarajuća forma kojom će Beograd i Priština biti zadovoljni. Izvori našeg portala ističu da, pored toga što je Aljbin Kurti prihvatio osnivanje ZSO, i Vučić prihvatio nacrt i dinamiku primene sporazuma iz Ohrida, ali je zahtevao da ne bude potpisa pre 17. decembra kad se održavaju izbori u Srbiji.

Nakon odvojenih sastanka u sedištu Evropske unije delovalo je da su dve strane daleko od bilo kakvog dogovora. Dok je predsednik Srbije tvrdio da je za Srbiju neprihvatljivo članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama, iz Prištine su stizale poruke da je upravo Vučić odbio da potpiše sporazum koji predlaže Brisel.

PROČITAJTE JOŠ...

Da je ipak napravljen pomak i da EU očekuje konkretne poteze čulo pet dana kasnije kad je u prestonicu Srbije doputovala predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Ona je na konferenciji za novinare objasnila se od Beograda traži da prihvati sporazum koji je ponudila EU, dok je Priština u obavezi da ga sprovede i osnuje ZSO.

„O čemu se radi? Radi se o sprovođenju sporazuma iz Ohrida. On predviđa određene korake, kao što su priznanje dokumenata, institucija, a s druge strane to ide uz osnivanje Asocijacije opština sa srpskom većinom, što treba da realizuje Kosovo. To će utrti put normalizaciji odnosa“, naglasila je gošća iz Brisela, a zatim dodala da je važno da Srbija podrži Statut ZSO.

Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

“To je krucijalno i za jednu i za drugu stranu. Zato je važno da Srbija podrži Statut ZSO, a Kosovo mora da sprovede taj Statut. Pored toga, Srbija mora da počne s implementacijom postojećih sporazuma i da ne gubi vreme na to, rekla je ona.

Odakle ovakvi zahtevi i očekivanja u trenucima kad je delovalo da su pregovori u ćorsokaku?

Prema rečima izvora Nove, ovakav zahtev šefica Evropske komisije je iznela vodeći se epilogom (odvojenih) sastanaka koje su Vučić i Kurti imali sa predstavnicima EU.

„Kurti je prihvatio osnivanje ZSO i Statut koji je napravljen. Ovaj predlog Statuta je prihvaćen od obe strane i sad se samo traži forma koja će ‘blindirati’ dogovor. Statut pruža potpuni kosovski okvir, tako da ZSO neće imati nikakve izvršne funkcije i sigurnost, izuzev u oblastima obrazovanja, zdravstva i delu koji se tiče transparentnosti u budžetskom finansiranju iz Srbije“, objašnjava naš sagovornik iz diplomatskih krugova.

Kako ističe, očekuje se da će doći i do menjanja naziva.

„Vrlo verovatno se to neće zvati Zajednica srpskih opština, a postoji mogućnost da su okviru te ‘asocijacije’ dodaju i neke druge opštine sa albanskom većinom. Priča o izvršnim funkcijama tog tela, nalik onome što Republika Srpska ima u BiH jednostavno ne stoje i to se definitivno neće dogoditi“, poručuje naš sagovornik.

Kurti ponovo sa nerealnim zahtevima, Vučić zbog izbora odlaže potpis posle 17. decembra

Da uprkos pomacima i dalje postoje problemi u pregovorima pokazuje, prema rečima izvora Nove, i to što je premijer Kosova Aljbin Kurti na sastanku sa Vučićem i predstavnicima EU tražio formalno, odnosno ceremonijalno potpisivanje sporazuma.

Aleksandar Vučić i Žozep Borelj Foto:European Union

S druge strane, predsednik Srbije naglasio je da eventualni potpis može da usledi tek po okonačnju izbora u Srbiji koji su planirani za 17. decembar.

PROČITAJTE JOŠ...

„Tu se pojavio Kurtijev zahtev o ulasku u EU i NATO, a tražio je i da pet članica koje nisu priznale Kosovo to učine. Vučić je prihvatio nacrt i dinamiku primene sporazuma iz Ohrida, ali bez potpisa, ali to ne znači da potpisa neće biti. Na tok pregovora značajno je uticalo to što su predložena dva modela dogovora: Jedan koji bi podrazumevao detaljnu izjavu obe strane i koja bi imala jednaku težinu kao i potpisi i drugi koji bi uključivao speratne sporazume dveju strana sa Evropskom unijom. Vučić je prihvatio sve, uključujući i potpisivanje sporazuma, ali ne sa Kurtijem na istom dokumentu. Takođe, naglasio je da eventualni potpis može da usledi tek po okonačnju izbora u Srbiji i predložio je, između ostalog, da predsednik Francuske dođe u posetu u Beograd u narednih mesec i po dana što se poklapa sa periodom predizborne kampanje“, objašnjava naš sagovornik.

Šta smo čuli od zvaničnika nakon sastanka

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je se nakon sastanaka u Briselu, da je Beograd potpuno spreman za formiranje ZSO u skladu sa predlozima koji su dati.

„Nije pitanje bilo kakvih potpisa, već je pitanje sprovođenje onoga što je nekada potpisano ili onoga što je u međuvremenu dogovoreno“, rekao je Vučić.

Na pitanje novinara šta je sadržaj dokumenta koji je velika petroka ranije donela u Beograd, Vučić je rekao:

Foto: Antonio Ahel/ATAImages, EPA-EFE/MILAN KAMMERMAYER, N1, Shutterstock

„Taj papir se isključivo odnosi na ZSO. Ja ne mogu da govorim o detaljima, jer nije dogovoreno da se govori o detaljima, kao što vidite, veoma smo se konkretno držali i nigde nije procureo nijedan detalj“.

S druge strane, iz Prištine je saopšteno da je Kurti bio spreman da potpiše Osnovni sporazum za normalizaciju odnosa sa Srbijom, ali da je druga strana nije želela da stavi potpis.

Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio po završetku Samita Evropske unije (EU) da je njegov utisak da pregovori sa Kosovom i Srbijom u Briselu nisu propali, jer su obe strane iskazale spremnost za sprovođenje dogovora.

„Sada imamo izjavu Kurtija i Vučića da će sprovesti mere iz dokumenata koje smo izradili – Osnovni sporazum, Ohridski sporazum i sada i koncept konkretnog nacrta za uspostavljanja ZSO. To je jasno rečeno i to je ispravan korak“, rekao je Šolc.
BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare