Jedan od pokretača inicijative "Solidarnost, samoodbrana, oslobođenje" Goran Ješić izneo je ideju prelazne Vlade, bez političara, koja bi pripremila Srbiju za slobodne i poštene izbore. Ostatak opozicije, kako saznaje Nova, ima tek naznake ideje o tome kako bi ova Vlada trebalo da izgleda i šta bi joj bila zaduženja, ali su otvoreni za ideju da ključna ministarstva preuzmu ljudi iz struke, koji nisu u politici.
Prelazna Vlada je tema u javnosti već izvesno vreme. Opozicija mahom smatra da je to jedino rešenje za aktuelnu krizu u Srbiji, gde studenti već gotovo dva meseca blokiraju rad fakulteta zahtevajući da se objavi kompletna dokumentacija za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu, a zatim i da se kazne odgovorni za tragediju.
S obzirom da vlast ignoriše poruke studenata, predstavnici nekih opozicionih stranaka smatraju da bi prelazna Vlada mogla da ispuni ove zahteve, ali i da pripremi uslove za fer i slobodne izbore.
Za početak da razjasnimo šta to zapravo znači. Ideja opozicije je da njihovi predstavnici preuzmu tri ključna ministarstva koja bi se za to pobrinula: Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i Ministarstvo za informisanje. Prva dva bi se pobrinula da se očiste birački spiskovi i reši problem sa prijavljivanjem fantomskih birača na adrese širom Srbije, dok bi se Ministarstvo informisanja bavilo oslobađanjem medija i davanjem jednakog prostora svim strankama u predizbornoj kampanji.
Pokretač inicijative “Solidarnost, samoodbrana, oslobođenje” Goran Ješić je na konferenciji za medije u sredu, predložio da u toj prelaznoj Vladi ne bude političara.
“Tu mora da postoji odgovornost i politička zrelost političkih partija da shvate da ta prelazna Vlada ima samo dva zadatka. Jedan je rešavanje medijske scene, i druga stvar je rešavanje izbornih zakona i priprema za fer i poštene izbore, prve posle 12 godina. I to je ono što stoji u toj našoj platformi“, rekao je Ješić.
Vlada bez političara, sa stručnjacima u datim oblastima, zapravo je ekspertska, a profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Dušan Vučićević kaže za Novu da postoji razlika između ta dva pojma.
“Ideja prelazne Vlade je izlazak iz krize u državi, tako što će se od predstavnika vlasti i opozicije formirati ona Vlada koja će u nekoliko meseci obezbediti bolje izborne uslove. I nakon takvih izbora, formirala bi se neka nova Vlada. To je, verovatno, opcija koju Srpska napredna stranka nikad ne bi prihvatila, jer im ne odgovara poboljšanje izbornih uslova i to da potencijalno izgube na takvim izborima”, navodi Vučićević.
Zbog toga sumnja da će se tako nešto desiti, osim ukoliko ne bi postojao veći pritisak iz inostranstva.
“U ovom trenutku SNS vrlo dobro sarađuje sa većinom vrlo uticajnih država, te takav spoljni pritisak po formiranje prelazne Vlade u Srbiji neće postojati. S druge strane, ekspertska Vlada predstavlja nešto potpuno drugačije od prelazne. Reč je o Vladi koja ne mora da se formira u situacijama kao što je ovakva u zemlji, već se može formirati i nakon izbora”, rekao je on.
Dodaje da se retko kad formira ovakva Vlada, a inače podrazumeva da se u njenom sastavu nalaze ministri koji nisu predstavnici političkih partija, već su stručnjaci u onim oblastima koje bi vodili.
“Ekspertska vlada bi u ovom trenutku mogla da bude obećanje opozicije, da će nakon izbora na kojima bi osvojili većinu u parlamentu, prepustiti ministarske resore ekspertima koji bi ih vodili”, kaže Vučićević.
A šta opozicija misli o ovoj ideji Gorana Ješića?
Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević je samo kratko poručio da demokrate ozbiljno rade na projektu prelazne Vlade, dok kopredsednica Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević, smatra da je prethodno potrebno rešiti nekoliko stvari.
“Mislim da je neophodno da imamo neke šire razgovore unutar opozicije oko toga šta sve to znači, zbog toga što se bojim da se iznose kontradiktorne ideje. Sa vlastima se, zapravo, ni o čemu ne može dogovoriti i raspraviti, a upravo ideja o formiranju prelazne Vlade podrazumeva dogovor i sa njima”, rekla je ona i dodala:
“Za prelaznu Vladu, bila ona ekspertska ili ne, mora da glasa neka većina u Skupštini Srbije. A ta većina je ona koju čine poslanici SNS. Prosto, čini mi se da ideja o prelaznoj Vladi podrazumeva preispitivanje različitih modela koji su se dogodili u regionu, kao što se to desilo u Severnoj Makedoniji. Recimo, u ovoj državi se to dogodilo uz posredovanje EU. Ovoj vladi su, inače, takođe prethodile studentske blokade i protesti”.
Predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović kaže da nema ništa protiv ove ideje. On kaže za Novu da je PSG već izašao sa predlogom prelazne Vlade čiji prevashodni zadatak treba da bude da stvori uslove za ispunjenje zahteva studenata.
“To podrazumeva sprovođenje nezavisne istrage i sprečavanje uticaja izvršne na sudsku vlast. Tek u drugom koraku, po ispunjeni tog zadatka, ta Vlada bi trebalo da pripremi slobodne izbore. Smatramo da je izuzetno važno da fokus ostane na studentskim zahtevima i svako političko rešenje treba da ide u pravcu njihovog ispunjenja. Što se tiče sastava te Vlade, lično nemam nikakve aspiracije da budem njen deo, verujem da su istog stava i druge kolege iz Pokreta slobodnih građana, a verujem i velikog dela opozicije”, rekao je on.
U tom pogledu, Grbović kaže da ova rešenja nisu međusobno suprotstavljenja te da nema ništa protiv da njen sastav čine eksperti koji su dokazali ne samo stručnost, već i profesionalni i lični integritet.
“Što se tiče razgovora o ovim idejama, još nismo imali formalne sastanke, ali razgovoramo, kao i o mnogim drugim temama”, rekao je on za Novu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić više puta u decembru je rekao da od takve Vlade nema ništa.
“Hoće da iskoriste decu, da nas pređu. To nikad neću prihvatiti. Da dođu na vlast bez izbora. Nećete, majčini sinovi, dok sam živ, prelaznu Vladu nećete imati“, rekao je Vučić opoziciji, nazvavši ih pritom „magarcima, zgubidanima i dokonim ljudima koji pričaju gluposti“.
Kad se uzme u obzir šta bi ta Vlada mogla da uradi i u šta bi sve imala uvid, jasno je zašto Vučić od ove ideje “beži kao đavo od krsta”.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare