Centar za evroatlantske studije iz Beograda (CEAS) saopštio je da izražava zabrinutost zbog najave da postoji mogućnost da se nedavna odluka Vlade Republike Srbije kojom se zamrzavaju sve vojne vežbe i aktivnosti sa svim partnerima u narednih šest meseci proširi i na učešće snaga Republike Srbije (RS) u "mirovnim misijama". Ovakva odluka, čiju je mogućnost javnosti saopštio ministar odbrane Aleksandar Vulin, koji je i profesionalno zagovara, bila bi višeznačno štetna za našu zemlju, navodi se u saopštenju.
CEAS podseća da naša država i vojska imaju više od šest decenija tradicije u učestvovanju u mirovnim misijama Ujedinjenih nacija (UN), a od 2012. godine učestvuje i u vojnim misijama i operacijama Evropske Unije (EU). Srbija je deveta u Evropi po broju svojih učesnika zastupljena u mirovnim misijama pod nadležnošću UN, a treća ukoliko se uzme u obzir i broj stanovnika.
„Ovo nas s pravom svrstava u red uglednih i kredibilnih globalnih partnera u uspostavljanju i očuvanju mira, i zasigurno pozitivno doprinosi i pregovaračkim pozicijama u dijalogu Beograda i Prištine, ali i odlukama o opstanku KFOR na Kosovu i Metohiji, čiji značaj naši zvaničnici često ističu“, saopštio je CEAS.
Kako navode, povlačenje snaga RS iz multinacionalnih operacija, a posebno iz Privremenih snaga UN u Republici Liban-UNIFIL, u kojoj je trenutno angažovano čak 177 pripadnika Vojske Srbije, nanelo bi štetu kredibilitetu Srbije kod UN partnera.
Odluka bi nanela štetu i jačanju odnosa RS sa SAD posle nedavnog diplomatskog uspeha Srbije u Vašingtonu, pogotovu posle jučerašnjih pohvala koje je Srbiji uputio državni sekretar SAD Majk Pompeo zbog odluke RS da Hezbolah proglasi terorističkom organizacijom i odgovora predsednika Vučića u kome se kaže:
„Sledeći tradiciju časnih predaka, Srbija nastavlja borbu protiv svih pretnji miru, kako unutar, tako i van naše zemlje. Budite uvereni dragi prijatelju, sekretaru Pompeo, da ostajemo nepokolebljivi u borbi za mir i stabilnost čime dajemo svoj doprinos sveukupnoj globalnoj bezbednosti“, prenosi CEAS.
Kako podseća ta organizacija, u maju ove godine predstavnik SAD u UN je istakao da „Trampova administracija ostaje posvećena svom partnerstvu sa Libanom, te da zbog te posvećenosti želi da UNIFIL funkcioniše kao efektna sila“.
CEAS smatra da je odluka vlade, u sadašnjoj formi, dobra i posebno bitna zbog vremenskog preklapanja učešća pripadnika Vojske Srbije na vežbi Slovensko bratstvo, zajedno sa pripadnicima oružanih snaga Rusije i Belorusije u Belorusiji i aktulenih vrlo složenih dešavanja u toj zemlji, koje mogu imati i geopolitičke implikacije.
„Ova odluka logičan je nastavak prethodne odluke vlade da se priključi deklaraciji EU o izbornim nepravilnositma i postizbornim dešavanjima u Belorusiji. Odlazak na vežbe posle te odluke bio bi neusklađen sa prethodnom odlukom vlade i ugrozio bi kredibilitet RS na međunarodnoj sceni. Odluka je došla u poslednji čas imajući u vidu i dodatne netačne informacije o aktivnostima naših oružanih snaga u dešavanjima u Belorusiji, koje su se nažalost brzo proširile među donosiocima odluka i onima koji na njih svojim analizama i komentarima utiču s jedne, i iskustva kako ih je teško demantovati s druge strane, i pored pravoveremene reakcije Ministarstva odbrane“, dodaje se u saopštenju.
CEAS smatra da je odluka mogla biti i manje sveobuhvatna, ali imajući u vidu druge izazove s kojima se RS suočava, pre svega pregovora sa predstavnicima privremenih organa na Kosovu i Metohiji (KiM) i značaja Rezolucije SB UN 1244 za pregovaračku poziciju, CEAS razume ovakav potez.
„S druge strane, odluka o povlačenju iz multinacionalnih operacija u kojima predstavnici privremenih organa KiM ni ne mogu da učestvuju, bila bi višeznačno štetna“, saopštio je CEAS.