Džozef Bajden je od Ramuša Haradinaja u poverljivom pismu 2002. godine zatražio da sačuva manastir Visoki Dečani. Tvrdi da je on svoje obećanje održao, a kao dokaz Bajdenu je poslužilo to što su Dečani jedan od retkih srpskih pravoslavnih manastira sačuvanih u martovskom nasilju dve godine kasnije. Ove navode, izneo je sam Bajden i to u američkom kongresu 2005.
Džozef Bajden je primio čestitke kao 46. predsednik SAD na upravo završenim američkim predsedničkim izborima.
Jedan je od najpopularnijih američkih političara među kosovskim Albancima, jer je tokom devedesetih godina igrao veoma proaktivnu ulogu u zagovaranju njihovih političkih ciljeva i prava na „samoopredeljenje“. Sa druge strane, u srpskoj javnosti iz tog perioda ostao je utisak o njemu kao političaru sa „antisrpskim“ raspoloženjem.
Malo je poznat detalj da je Bajden nakon rata dva puta posetio Visoke Dečane, te da je lično od kosovskih Albanaca zatražio zaštitu ovog manastira, piše Kossev.
Kada je u januaru 2001. godine posetio Kosovo i Metohiju i prvi put manastir Visoki Dečani, doživeo ga je, prema sopstvenim rečima, kao „remek delo“.
Manastir će 2004/2005, biti stavljen pod zaštitu UNESCO-a, ali će monasi i dalje biti zabrinuti za bezbednost svetinje.
Te iste, 2005., Bajden se prisetio svog prvog puta u zadužbinu sv. Kralja: „Tokom tog putovanja, ja sam leteo helikopterom na zapadno Kosovo gde sam posetio srpski pravoslavni manastir Visoki Dečani, arhitektonsko remek-delo iz 14. veka, koje je prošle godine proglašeno za deo svetske baštine UNESCO-a“.
Podsetio je na ulogu pravoslavnih monaha tokom rata 1999. godine, koji su, kako je i Bajden svedočio u senatu američkog kongresa, „spasili kosovske Albance od progona srpskih snaga“.
„Da ponovim, to su bili srpski pravoslavni monasi koji su najviše spasavali kosovske Albance, u najvećem broju muslimane – od progona srpskih snaga“, navedeno je u transkriptu Bajdenovog svedočenja u američkom kongresu iz 2005.
Istovremeno, on je tokom svoje prve posete razgovorao i sa Ramušem Haradinajem. Opisujući ga kao „tvrdog, žilavog momka, koji bi mogao da izvuče vola iz jarka“, stekao je utisak da je on „iskreno prepoznao“ to da je „jedini put napred za budućnost Kosova“ – da se „Srbima i manjinskim zajednicama na Kosovu garantuju prava“, navodi se na sajtu Kossev-a.
Međutim, skoro dve godine kasnije, u novoj poseti manastiru, otac Sava i drugi monasi američkog zvaničnika su upozorili na to da su „u velikoj opasnosti“.
„Zapravo, italijanski oklopni transporteri KFOR-a bili su poređani u snegu neposredno ispred manastirskih kamenih zidova da odvrate (moguće napadače, prim.red.). Znajući da je ta teritorija oko Dečana politička baza gospodina Haradinaja, poslao sam mu poverljivo pismo nakon svog povratka u Vašington. U njemu sam napisao da računam na njega da će on lično garantovati i štititi srpski pravoslavni manastir koji sam upravo posetio“, svedočio je Bajden pred svojim američkim kolegama pre 15 godina.
Pratite nas i na društvenim mrežama: