Vojni analitičar Aleksandar Radić Foto: N1, Shutterstock

Beogradski mediji ranije danas objavili su da su nepoznati dronovi navodno osmatrali kasarne i položaje Vojske Srbije na području Merdara i Raške, zbog čega je predsednik Srbije Aleksandar Vučić naredio da se podignu "migovi 29". Vojni analitičar Aleksandar Radić istakao je da se lovačkom avijacijom ne može ići na male komercijalne dronove, te dodao da nema indicija da su korišćene letelice velikih dimenzija koje bi mogle da predstavljaju ozbiljnu situaciju za našu zemlju.

Aleksandar Radić u izjavi za portal Nova.rs ocenjuje da ovaj odluka predsednika Vučića o podizanju „migova“ predstavlja sa jedne strane poruku u kontekstu spoljne politike, a sa druge predstavlja politički marketing u domaćoj politici.

„Ovo je samo argument u spoljnoj politici, nije bitno da li je sprovedena i u kom obimu konkretna radnja, bitno je da one strane zemlje koje su relevantne za odlučivanje o Kosovu znaju da smo mi ozbiljni, a sa druge strane reč je i o domaćem političkom marketingu, gde vi šaljete poruku da ste jaki i spremni na sve, dok je realnost nešto sasvim treće“, rekao je Radić.

Ona je podsetio da je realnost da su na Kosovu snage KFOR-a, odnosno NATO, te da srpske bezbednosne snage na kosovskom području mogu jedino da se pojave uz saglanost međunarodnog faktora koji, kako je istakao, nema taj interes.

Kada se govori o samoj odluci predsednika Srbije da podigne „migove“, Radić je jasan – na komeracijalne dronove ne može se ići lovačkom avijacijom.

Aleksandar Radić Foto:Ivan Dinić/Nova S

On ističe da ne veruje da se radi o dronovima neke velike sile, te da se jedino „može pričati o provokacijama nekih albanskih organizacija koje bi mogle da koriste komercijalne dronove“.

„Letelice velikih dimenzija, koje bi mogle da budu otkrivene radarima i da se na njih navede „mig“, monopol su velikih sila. Ako pođemo od procene da ovde ne radi o nekoj velikoj zemlji koja krši naš vazdušni prostor, onda bismo došli do toga da pričamo o komercijalnim malim dronovima koje bi mogli da upotrebe, recimo, Albanci. Protiv takvih letelica zapravo lovačka avijacija sa današnjim nivoom tehnologije ne može ništa da uradi, ni „mig 29″, niti bilo koji lovački avion u svetu, jer su dronovi premale letelice“, rekao je Radić za Nova.rs.

Vojni analitičar je za naš portal istakao da su jedino iskustvo upotrebe „migova“ protiv dronova imali Ukrajinci, i da se to nije uspešno završilo.

„Jedino iskustvo upotrebe ‘miga 29’ protiv dronova je bilo nedavno u Ukrajini, kada su lovili dron kamikazu koji je većih dimenzija i čiji raspon krila je tri metara. Na kraju se to završilo tako što je ‘mig 29’ oboren u pokušaju da obori dron“, naveo je Radić.

Kako onda oboriti male komercijalne dronove?

Na naše pitanje o tome kako se ovi mali komercijalni dronovi mogu oboriti, Radić kao jedno od rešenja navodi protivavionske topove, ali i sistem „Pancir-S1“.

Foto: Shutterstock/Arseniy Shemyakin Photo

„Problem je tu što treba preduzeti odgovornost za procenu. Naravno da protiv tih manjih dronova mogu da se koriste protivavionski topovi, tamo gde možete na manjim udaljenostima da dejstvujete, a na kraju krajeva navodno motiv zašto smo kupili bateriju sistema ‘Pancir-S1’ od Rusa je, između ostalog i borba protiv dronova“, rekao je Radić i dodao da se takvim sistem može braniti deo neke teritorije.

Naš sagovornik, takođe, ističe da odgovor na to kako se braniti protiv dronova nemaju još uvek ni velike sile.

Foto: Shutterstock

„Sada se u Ukrajini traga za rešenjem koje je održivo i optimalno u zaštiti od dronova“, zaključio je Radić.

****

BONUS VIDEO – Ruski kamikaze dronovi u napadu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare