Vojni analitičar Aleksandar Radić rekao je za Nova.rs da je uređaj LRAD 450XL može da proizvede zvuk snažniji od motora mlaznog aviona, te da je samo jedna od njegovih funkcija glasovno upozorenje o kom govori ministar policije Ivica Dačić.
Ministar policije Ivica Dačić demonstrirao je danas pred izabranim medijima „kako funkcioniše“ uređaj LRAD 450XL koji se nalazio na vozilu Žandarmerije koje je fotografisano ispred Skupštine Srbije.
Prema njegovim rečima, taj uređaj nije korišćen, a ako bi bio korišćen, on bi emitovao samo zvuk upozorenja. Dačić je okupljenim novinarima pustio zvuk koji emituje uređaj, a potom dodao:
„To je ta svemirska tehnologija o kojoj se govori. To je tehničko sredstvo, nije upisano kod nas kao oružje. Naši ljudi se nisu obučavali za to, niti znaju šta bi trebalo da puste da bi nekome naudili. To je korisno za naše jedinice koje se bave javnim redom i mirom. Što se tiče zvuka, koriste samo za upozorenje da se raziđu demonstrnati, ali ni to nije korišćeno. Nije upotrebljeno nikada“, istakao je on.
Međutim, ono što je ministar propustio da kaže, a što je za Nova.rs istakao vojni analitičar Aleksandar Radić, to je da uređaj LRAD 450XL može da emituje zvuk daleko veće snage.
„Tačno je da taj uređaj omogućava puštanje zvuka i može da se pusti bilo koji zvuk. Može zvuk mlaznog motora i rakete, a može da emituje upozorenje glasom. To jeste u osnovi digitalni megafon, ali vrlo jak“, objašnjava Radić.
On podseća da su predstavnici vlasti najpre naglasili da nemaju navedene uređeje, a onda da imaju, ali da ih nisu upotrebljavali, a sad se brane tvrdnjama da su ih koristili samo za glasovno upozerenje.
„Deklarisan domet uređaja je 1.700 metara. Naravno, govorimo o usmerenom zvuku i na njemu može da se podešava jačina, a šta se preko njega pušta je izbor operatera. Može da se pusti bilo koji zvuk koji može da utiče na masu – zvuk rakete koja dolazi, kreštanje ptica, rika nekih životinja. Važno je znati da je snaga tog zvuka veća od snage mlaznog aviona i može da izazove povrede i zato se ta sredstva koriste. Ti uređaji se koriste obazrivo, uglavnom su to slabiji modeli kad se razbijaju protesti, jači modeli se koriste u zaštiti značajnijih objekata. Bilo kako bilo, kod nas je upotreba tog sredstva protivzakonita“, zaključuje Radić.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare