Među desetinama hiljada Novosađana, koji su prošle nedelje izašli na ulicu kako bi odali počast stradalima u najvećoj tragediji koja je ikad potresla Novi Sad, a koja je s pravom nazvana i zločinom, ne samo da se nije nalazila jedina Novosađanka koja je odlikovana francuskim ordenom Legije časti, već se ona do danas nije obratila uznemirenoj javnosti sa funkcije prve tužiteljke u državi, koju uživa bezmalo 15 godina.
Ni posle 11 dana od nezapamćene tragedije i zločina koji je potresao Novi Sad, kada je u obrušavanju krovne konstrukcije tek renovirane zgrade Železničke stanice poginulo 14, a teško povređeno još troje ljudi, vrhovna javna tužiteljka Srbije Zagorka Dolovac, nije udostojila građane svog prisustva i objašnjenja šta je preduzela povodom činjenice da do danas nije uhapšen niko od ogovornih.
Upornom ćutanju glavnog tužioca novosadskog VJT Branislava Lepotića priključila se očigledno i Dolovčeva, te ostala dosledna onome po čemu će njena karijera ostati upamćena -podaništvu i tišini. Ono što je građane dodatno razjariulo jeste što se tragedija dogodila u Novom Sadu, rodnom i gradu iz kog je potekla tužiteljka Dolovac, a koja je ironično, jedina Novosađanka, koju je pored nekadašnjeg gradonačelnika tog grada Jovana Dejanovića, Republika Francuska odlikovala oredenom Legije časti u rangu viteza, što je najviše francusko nacionalno odlikovanje.
Povod za odlikovanje bio je njen „izuzetan doprinos razvoju krivično-pravne francusko-srpske saradnje“, prvenstveno u slučaju ubistva francuskog navijača Brisa Tatona. Sa druge strane, doprinosi koje je dala sopstvenoj državi, čiji je građani plaćaju u stotinama hiljada dinara svakog meseca, ostali su nepoznati, dok se istovremeno istakla jedino u organizovanom zataškavanju i ignorisanju svih vlastodržačkih afera.
Na višegodišnje prozivke i osporavanja u javnosti, Dolovčeva je uglavnom odgovarala navodima da ona nije nadležna za predmete koji se nalaze u postupanju nižih tužilaštva, što je apsolutna laž budući da je hijerarhijski nadređena svima i da ima pravo da izda uputstva i uzme predmet svakom tužiocu u državi.
Zbog činjenice da novosadsko tužilaštvo očigledno ima problem sa vođenjem postupka u slučaju tragedije na Železničkoj stanici, a da se istovremeno ističu zahtevima za pritvaranje učesnika na protestu, Dolovčeva je morala da iskoristi svoja hijerarhijska ovlašćenja, stane pred novinare i do detalja objasni da li je izdavala obavezna uputstva kolegama u Novom Sadu, ako nije zašto nije i ono najpre – zašto do danas niko nije uhapšen.
U svoja dva puna mandata i trećim koji otkucava, Dolovčeva se nikad nije izjasnila ni o padu helikoptera, navodima o povezanosti ministra Zlatibora Lončara sa „zemunskimm klanom“, rušenjem u Savamali, zloupotrebama u Krušiku, dva minuta snimka sa naplatne rampe „Doljevac“…Umesto toga, ostaće upamćena po dovijanju kako da se na javnim mestima ili događajima sakrije od novinara. Ostaće upmaćene njene posete Predsedništvu, iz kog je izašla s fasciklom preko lica, kao i molba upućena američkom ambasadoru Kristoferu Hilu da je zaštiti od novinara koji su hteli da joj postave pitanje.
Njeno upadljivo ćutanje postalo je svojevrsan saučesnik u svim nedelima i aferama vlasti, što se očigledno nastavilo i u slučaju koja je zadesila njen rodni grad.
Umesto toga, Dolovčeva se unutar javnotužilačke organizacije tokom svih svojih mandata uredno obračunavala sa neistomišljenicima, a svoju moć manifestovala je kroz postupanje najpre Državnog veća tužilaca, a potom i Vrhovnog saveta tužilaštva.
Ipak, kako je „Nova“ nedavno otkrila, vrh vlasti na čelu sa predsednikom republike Aleksandrom Vučićem imao je toliko toga da zameri Dolovčevoj, kao i njenom najbližem saradniku Branku Stamenkoviću, koji je pod misterioznim okolnostima, pre nekoliko meseci, smenjen sa mesta rukovodioca Tužilaštva za visokotehnološki kriminal. Predsednikove kritike na temi zaštite njegovog lika dela i autoritarne politike, bile su upućene i tužiocu za organizovani krminal Mladenu Nenadiću, podjednako nevidljivom za javnost.
„Vučić ih je sve troje „isprašio“ da ne rade onako kako on očekuje, ističući da jedina osoba u tužilaštvu na koju može da se osloni jeste glavni tužilac VJT Nenad Stefanović. Tako je tužilac koji je uspeo da generiše najveći broj problema za dve godine upravljanja u VJT, „dobio krila“ i iz mesta krenuo u obračun sa ostalim tužiocima, prvenstveno Stamenkovićem i Dolovčevom, na čije mesto zapravo planira da pređe kad mu istekne mandat u VJT“, kazao je za „Novu“ dobro obavešten izvor.
Iako je po istom principu funkcionisala u gotovo sviom vlastodržačkim aferama, u slučaju kada se ona osetila ugroženom zbog navodnog dobacivanja jednog putnika na beogradskom aerodormu, isti je po kratkom postupku osuđen na drakonsku kaznu, a usput i „olakšan“ za veću svotu novca, koju je, mimo zakona, morao da uplati na račun Dolovčeve.
Nakon protesta u Novom Sadu, potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić pozvala je republičku tužiteljku Zagorku Dolovac da reaguje na izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je vreme da se stranka “pozdravi” sa nekim članovima SNS-a i onima kojima je „sve dato“, a koji mu, kako je rekao, rade iza leđa i „postaju najveći neprijatelji, jer im ne daš sve što požele“.
„Zagorko Dolovac, predsednik države javno je priznao da su mnogi u SNS postali multimilioneri, a sada napadaju njega i stranku jer nisu multimilijarderi! Kako su to postali uz Vučića i SNS“, napisala je Tepić na društvenoj mreži Iks, prenosi N1.
„Kako se to zove? Pozvali ga da objasni? Ako već kao Novosađanka ćutite o 14 žrtava korupcije u gradu u kome živite“, navela je Tepić.
Deluje da je Dolovac ozbiljno shvatila kritke predsednika republike, pa je tragediju u Novom Sadu iskoristila kako bi dokazala svoju poljuljanu odanost, a malo je verovatno da će se ikad, iz svoje udobne fotelje, o tom slučaju i oglasiti.
Bonus video: Zagorka Dolovac – zna se da postoji, ali se retko viđa
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare