Zastani Srbijo Niš Foto:Radule Perisic/ATAImages

"Studenti su svoje zahteve istakli javno, pa bi i Vrhovna javna tužiteljka Dolovac trebalo da iste, kako sam naziv njene funkcije sugeriše, ispuni javno - sazivanjem konferencije za štampu na kojoj bi čitavoj javnosti javno odgovorila na sve zahteve studenata i pitanja javnosti, boreći se makar za trunku kredibiliteta institucije koju predstavlja, posebno poljuljanog u danima posle 1. novembra. Ako je i ta trunka preostala", naveo je advokat i programski direktor Foruma za bezbednost i demokratiju Luka Jovanović u autorskom tekstu povodom studentskih blokada širom Srbije.

Sve informacije o blokadama studenata pratite u BLOGU UŽIVO na portalu Nova.rs.

Autorski tekst Luke Jovanovića, programskog direktora Foruma za bezbednost i demokratiju, prenosimo vam u celosti.

Na protestu održanom 25. decembra pod prozorima zgrade Vrhovnog javnog tužilaštva studenti su tužiteljki Zagorki Dolovac uputili javni poziv da ispuni zahteve studentskih protesta koji su preplavili Srbiju.

Glavni zahtevi tih protesta su:
– rasvetljavanje svih okolnosti tragedije u Novom Sadu;
– sankcionisanje svih odgovornih za tu tragediju;
– objavljivanje kompletne dokumentacije u vezi sa rekonstrukcijom železničke stanice u Novom Sadu i
– obustavljanje svih krivičnih postupaka koji se vode protiv učesnika nenasilnih protesta koji su usledili širom zemlje nakon 1. novembra.

Vrhovno javno tužilaštvo i Zagorka Dolovac su onda studentima pod prozorima poručili da pošalju svoje „predstavnike“ u zgradu kako bi sa njima mogli da pričaju o ispunjavanju zahteva protesta.

Taj poziv studenti su decidno odbili. Kako su tad objasnili oni od gđe Dolovac očekuju da radi svoj posao, a ne da se o obavljanju svog posla vrhovna tužiteljka cenjka sa studentima.

Dva dana kasnije iz Vrhovnog javnog tužilaštva došlo je novo saopštenje u kom je gđa. Dolovac ponovila prethodnu ponudu da o ispunjavanju svih studentskih zahteva priča sa – „studentskom delegacijom.“

Iako su studenti već nedvosmisleno upoznali i tužilaštvo i javnost sa svojim odgovorom na „ponudu“ Vrhovne tužiteljke, ipak postoje neki delovi u ovom drugom saopštenju iz Vrhovnog javnog tužilaštva koji zavređuju posebnu pažnju.

Krenimo redom.

Zastani Srbijo Niš Foto:Radule Perisic/ATAImages

Počnimo sa onim delom saopštenja tužilaštva od 27. decembra u kojem se navodi da se „nijedan student ili profesor povodom učešća na protestima ne nalazi u zadržavanju ili pritvoru.“

Naglasimo – studentski zahtev za obustasvljanje krivičnih postupaka nikada se nije odnosio samo na studente ili profesore već na sva lica protiv kojih se zbog učešća na nenasilnim demonstracijama, uključujući tu i proteste u Novom Sadu 5. novembra – vode krivični postupci.

U ovom kontekstu mora se pomenuti i slučaj Ivana Petrovića koji je tek nakon što se javnost zainteresovala za njegov slučaj ekspresno pušten iz pritvora u kojem je zbog učešća na demonstracijama u Novom Sadu (ili ako verujete tužilaštvu zbog „nasilničkog ponašanja“) bio držan gotovo mesec dana.

Glavni problem je što se protiv svih tih lica uopšte vode krivični postupci – bez obzira da li se ona nalaze u pritvoru ili ne.

Ukoliko tužilaštvo ima ozbiljnu volju da ispuni ovaj zahtev studenata, ono bi onda moralo
– da okonča krivično gonjenje svih učesnika tih nenasilnih demonstracija

– da odustane od optužnih predloga u svim tim predmetima u kojima su oni podignuti i
– da obustavi sve istrage koje su tekuće u tim predmetima.

Bitno je pri svemu istaći i kako iz samog saopštenja tužilaštva nije jasno da li su formulacijom „sva lica koja su napala profesore ili studente svih fakulteta tokom protesta“ obuhvaćena i lica koja su automobilima pokušavala da prođu kroz okupljene demonstrante.

Objašnjenje da li to predstavlja nasilničko ponašanje ili „ustavom garantovanu slobodu kretanja“ čeka se iz tužilaštva.

Drugi deo u ovom saopštenju najzanimljiviji je jer se odnosi na tzv. nedostajuću dokumentaciju na koju su i studenti i javnost ukazivali još nakon konferencije za štampu predsednika Vučića na Andrićevom vencu.

Tužilaštvo je, naime, upotrebilo formulaciju koja se može tumačiti kao potvrda da su tvrdnje kako deo dokumentacije nedostaje – bile tačne!

„Potpuna dokumentacija“, naime, obuhvata, prema navodima tužilaštva, neke od dokumenata čije je odsustvo bilo najzapaženije – pre svega građevinske dnevnike glavnog izvođača i podizvođača radova na rekonstrukciji železničke stanice, (dok se građevinske knjige koje se vode po mesecima za svaku fazu realizacije projekta ne pominju).

Podsetimo se, prilikom objavljivanja – ispostavlja se – „nepotpune dokumentacije“ od strane Vlade Srbije i predsednika Republike, u više navrata eksplicitno je isticano kako je objavljena dokumentacija „potpuna,“ te da su objavljena „sva dokumenta koja stoje na raspolaganju tužilaštvu,“ kao i da je sa objavljivanjem te dokumentacije zahtev studenata za objavljivanjem kompletne dokumentacije vezane za rekonstrukciju železničke stanice u Novom Sadu ispunjen.

Šta je još baš u vezi sa tim reklo tužilaštvo?

Tužilaštvo ovu razliku između svog „potpunog“ i „potpunog“ objavljenog od strane Vlade Srbije pokušalo da objasniti time kako je „zbog prirode krivičnog postupka i rada javnog tužilaštva“ dokumentacija kojom ono raspolaže „potpunija i sadržajnija od pojedinačnih informacija kojima raspolažu drugi državni organi, institucije i preduzeća.“
Koliko je ovakvo objašnjenje razumljvo i uverljivo i u kakvu situaciju ono dovodi Vladu Srbije (a i Predsednika Republike) sa njihovom objavljenom „potpuno-nepotpunom“ ili „nepotpuno-potpunom“ dokumentacijom procenite sami.

Konačno, možda najupadljiviji deo samog saopštenja kojim se ovde bavimo predstavlja uporno insistiranje na delegaciji – „razgovoru sa predstavnicima studentskog protesta.“

Ovo zato jer odgovore na sva ova pitanja i objašnjenja za svoje dosadašnje postupanje Vrhovno javno tužilaštvo ni ne duguje samo „predstavnicima studenata“ već i celokupnoj srpskoj javnosti.

Studenti su svoje zahteve istakli javno, pa bi i Vrhovna javna tužiteljka Dolovac trebalo da iste, kako sam naziv njene funkcije sugeriše, ispuni javno – sazivanjem konferencije za štampu na kojoj bi čitavoj javnosti javno odgovorila na sve zahteve studenata i pitanja javnosti, boreći se makar za trunku kredibiliteta institucije koju predstavlja, posebno poljuljanog u danima posle 1. novembra. Ako je i ta trunka preostala.

Zagorka Dolovac Foto:L.L./ATAImages

Zagorka Dolovac mora dakle da donese Odluku da li će baviti studentskim zahtevima ili samim studentima.

Do tada će stajati i studenti i profesori i eventualno – cela Srbija.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare