Skoro tri meseca od pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 osoba, predsednik Aleksandar Vučić saopštio je da policija upala u prostorije podizvođača i oduzela dokumentaciju vezanu za rekonstrukciju. Glavna podizvođačka firma za projekat rekonstrukcije stanične zgrade je firma "Starting", a ono što do danas nije jasno jeste zbog čega dokumentacija za Železničku stanicu nije oduzeta odmah nakon tragedije, već se na to čekalo tri meseca. Advokat Vladimir Terzić ističe da bi na "Starting" niko ne sme da krene, jer bi njihova odbrana ukazala na potencijalne izvršioce krivičnih dela u vrhu vlasti.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je do sada, u nekoliko delova, objavilo dokumentaciju vezanu za pad nadstrešnice, a iako su predstavnici vlasti svaki put tvrdili da je objavljena sva dokumentacija, stručnjaci sa Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu su ukazivali šta fali. Predsednik Aleksandar Vućić je u ponedeljak, prilikom obraćanja javnosti, izjavio da će objaviti i preostalu dokumentaciju vezanu za nadstrešnicu, ali tom prilikom otkrio i jednu bitnu okolnosti.
„Tek sada policija je otišla kod svih podizvođača i otela, uzela u skladu sa zakonom svu dokumentaciju“, rekao je Vučić.
Praktično, to znači da je policija tek sada uzela od „Startinga“ neophodnu dokumentaciju, što otvara pitanje zbog čega se do sada čekalo sa tim. Advokat Vladimir Terzić u razgovoru za Nova.rs ističe da je ovo još jedan pokazatelj traljave istrage vezane za pad nadstrešnice jer se očigledno pazi da, kako navodi, „neko ne bude otkriven“.
„Stručna javnost je od prvog dana ukazivala da sam taj predistražni postupak ide traljavo, da očigledno neko ne bude otkriven, a da se otprilike ide sa tim da se javnost zadovolji, da neko odgovora a da taj neko da ne bude onaj koji bi mogao da našteti vrhu vlasti ove države. Dakle, jasno je da se bez vrha ove vlasti ništa, nijedan strateški projekat, ne vodi, odnosno bez znanja samog predsednika i ostalih iz njegovog udruženja. Očigledno je da su oni shvatili da ukoliko odmah bude otkrivena istina, da to može da implicira dalje probleme u smislu da ti neki, koji budu uhapšeni, progovore o tome ko je zapravo iz senke rukovodio čitavim projektom, ali i ko vrši opstrukciju da se u predistražnim radnjama ne otkriju pravi krivci“, ukazuje za Nova.rs advokat Terzić.
Ističe da sva dokumentacije mora da bude dostupna.
„Poenta je bila da sva dokumentacija bude na raspolaganju policiji koja bi, nezavisna, radila na otkrivanju, naravno uz rukovođenje od strane nadležnog tužilaštva u Novom Sadu. Očigledno je od prvog dana da se zapravo onaj krak, koji bi vodio kao finansijskoj istrazi, odnosno ka koruptivnom delu čitavog tog projekta, da se seku sve informacije koje bi vodile prema tom kraku. Kao što je rekao inženjer Zoran Džajić, dakle, moralo je Javno tužilaštvo za organizovani kriminal da se odmah uključi. Šira verzija je morala da obuhvati taj koruptivni deo, moralo je sve da se raščisti, a očigledno je tri meseca potrošeno na zataškavanje i sklanjanje dokaza. Osnovano se može sumnjati da su neki od tih dokaza falsifikovani s obzirom da smo saznali da neki inženjer iz „Startinga“ nije ni bio u radnom odnosu u trenutku kada potpisuje nadzor u projektu. Istovremeno, tužilaštva za organizovani kriminal se bave trivijalnim krivičnim delima, ali za suštinsku korupciju ne vrše krivično gonjenje“, kaže Terzić.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 osoba povodom obrušavanja nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, kada je život izgubilo 15 osoba, a dve su teško povređene. Na tom spisku su, međutim, izostali nadležni iz „Startinga“, glavne podizvođačke firme za projekat rekonstrukcije stanične zgrade.
„“Starting“ je protočni koruptivni bojler na koji niko ne sme da krene, jer bi njihova odbrana ukazala na potencijalne izvršioce krivičnih dela u vrhu vlasti“, ističe Terzić.
Interesantno je da se dan pre Vučićevog obraćanja pojavila informacija da je u toku hapšenje vlasnika i radnika firme „Starting“. Ipak, predsednik je izjavio samo da je policija upala u prostorije podizvođača.
O „Startingu“ je svojevremeno govorio i Zoran Đajić, inženjer geologije koji je do juna 2023. radio kao konsultant na projektu rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu. U više navrata tvrdio je da je firma “Starting”, koja je bila glavni podizvođača radova, ignorisala je sve što joj je tražio nadzor, pa i on lično.
On je ranije za Radar rekao i da se firma “Starting” povremeno ponašao kao da je investitor, da je ta firma ignorisala sve što im je on tražio, kao i sve ono što im je tražio nadzor.
Nova.rs je ranije pisao o pomenutoj firmi koja se bavi izgradnjom stambenih i nestambenih zgrada. Reč je o kompaniji koja ima 180 zaposlenih i koja je u poslednje četiri godine imala čistu zaradu od 5,7 miliona evra. U istom periodu ostvarila je prihode od oko 250 miliona evra.
„Njeni vlasnici široj javnosti međutim nisu poznati. Ljiljana Tripković poseduje 70 odsto udela u Startingu, dok preostali deo pripada Nikoli Triviću. O njima do se gotovo da se nije ni pisalo. Trivić se međutim slikao sa Nikolom Nedeljkovićem,bivšim direktorom Beograda na vodi, kada je Starting izabran za glavnog izvođača radova na na izgradnji zgrade BW Terraces. Među referencama koje su objavili na svom sajtu u nekoliko navrata navodi se izgrada zgrada u Beogradu na vodi“, pisao je naš portal.
Na tom spisku je i projekat arhitekture rekonstrukcije, dogradnje i adaptacije stanične zgrade na Železničkoj stanici Novi Sad, gde se 1. novembra urušila nadstrešnica koja je usmrtila 15 osoba.
Podsetimo, optužnica za pad nadstrešnice podignuta je protiv Jelene Tanasković bivše v.d. generalnog direktora ”Infrastruktura železnice Srbije” a.d., Gorana Vesića, bivšeg ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Anite Dimovski bivšeg v.d. pomoćnika ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Nebojše Šurlana bivšeg generalnog direktora ”Ifrastruktura železnice Srbije” a.d., zbog opravdane sumnje da su izvršili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 stav 3 u vezi sa stavom 2 Krivičnog zakonika.
Optužnica je podignuta i protiv S.N. odgovornog projektanta građevinske konstrukcije, M.J. glavnog projektanta idejnog projekta, Lj.M.M. glavnog projektanta projekta za građevinsku dozvolu, M.S. izvestioca za konstrukcije Republičke revizione komisije, J.S.M. lica odgovornog za tehničku kontrolu, Z.S.M. i D.J. lica odgovornih za izvođenje građevinskih radova, M.G. i D.T. lica odgovornih za stručni nadzor, zbog opravdane sumnje da su izvršili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova iz člana 281 stav 1 Krivičnog zakonika.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare