Foto: Petar Lazović Foto: Petar Lazović Foto: Petar Lazović MUP krije koliko košta javna nabavka kamera za nadzor autor: Tanja Milovanović Hronika 23. sep. 2021. 18:59 > 23. sep. 2021. 19:32 0 Podeli vest: Postavi Nova.rs za omiljeni Google izvor Više Sporni Zakon o policiji, putem koga je ministar policije Aleksandar Vulin hteo da uvede sistem totalnog video-nadzora i automatskog prepoznavanja lica građana pomoću kamera kupljenih 2019. godine, je povučen, a do danas nije poznato koliko je MUP Srbije platio pomenutu javnu nabavku. Iz "Share" Fondacije kažu za Nova.rs da njihov upit, koji se tiče detalja o spornoj nabavci, stoji već 15 meseci kod Poverenika za informacije od javnog značaja, nakon što je MUP odbio da im dostavi odgovore na tražena pitanja. Podeli vest: Oglas Danilo Krivokapić, iz "Share" Fondacije, ističe za naš portal da već duže vreme ukazuju na problem sa pomenutim sistemom video-nadzora, koji je MUP RS nabavio 2019. godine, na osnovu memoranduma između Ministarstva unutrašnjih poslova i kompanije "Huavei".Reč je o kamerama koje je trebalo da služe za nadzor građana, međutim, pitanje je šta će sa njima biti s obzirom da je sporni Zakon o unutrašnjim poslovima povučen, posle oštre kritike javnosti. Upravo pomoću njega je planirana i legalizacija masovnog biometrijskog nadzora.Naime, 1.000 kamera se već nalazi na ulicama Beograda, a reč je o 8.000 predviđenih.Krivokapić za naš portal ističe da njihova Fondacija mesecima pokušava da sazna sve detalje o nabavci kamera, ali bezuspešno - MUP ih je odbio, a njihova žalba 15 meseci stoji kod Poverenika."Pokušali smo da saznamo sve detalje o nabavci, koliko je ona iznosila, šta je tačno obuhvatila, ali odgovore do danas nismo dobili", kaže Krivokapić za Nova.rs. Danilo Krivokapić Foto: N1 | Danilo Krivokapić Foto: N1 Iz pomenute Fondacije prosledili su nam i zahtev koji su uputili MUP."Dana 29.05.2019. godine podneli smo zahtev za pristup informacijama od javnog značaja Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srbije. Dana 07.06.2019. godine Ministarstvo unutrašnjih poslova donelo je rešenje kojim se zahteva dopuna zahteva za pristup informacijama od javnog značaja Share Fondacije, odnosno navodi se da u prvobitnom zahtevu nisu precizno opisane tražene informacije, te da je neophodno navesti koje su to informacije od javnog značaja eventualno sadržane u traženim dokumentima koji su predmet zahteva. Dana 19.06.2019 godine, Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srbije poslali smo dopunu sa sledećim zahtevima:1. Da nas obaveste, odnosno pruže informaciju da li postoji dokument koji sadrži projekat “Sigurno društvo” i ukoliko postoji, zahtevamo pristup svim informacijama koje su sadržane u ovom dokumentu, odnosno dostavljanje kopije ovog dokumenta,2. Da nam dostave sve informacije sadržane u Memorandum o razumevanju zaključenom između Ministarstva unutrašnjih poslova i kompanije Huawei Technologies Co, Ltd , od dana 17.12.2014. godine, odnosno da nam dostave kopiju ovog dokumenta,3. Da nam dostave sve informacije sadržane u Sporazumu o strateškom partnerstvu za uvođenje eLTE tehnologija i rešenja za “bezbedan grad” u sistemima javne bezbednosti, zaključenog između Ministarstva unutrašnjih poslova i kompanije Huawei Technologies Co, Ltd od dana 07.2.2017. godine, na koji je prethodno data saglasnost Vlade Republike Srbije, Zaključkom 05 broj 337-12737/16 od 29.12.2016. godine, odnosno da nam dostave kopiju ovog dokumenta,4. Da nas obaveste, odnosno pruže informaciju da li postoji dokument koji sadrži navedena rešenja za “bezbedan grad” i ukoliko postoji, zahtevamo pristup svim informacijama koje su sadržane u ovom dokumentu, odnosno dostavljanje kopije ovog dokumenta,5. Da nam dostave sve informacije sadržane u Ugovoru koji se odnosi na kapitalne izdatke i zahteve plaćanja u više godina za projekat “Video nadzor u saobraćaju- Faza II”, na koji je Zaključkom data saglasnost Vlade Republike Srbije Ministarstvu unutrašnjih poslova da preuzme obaveze po tom ugovoru, odnosno da nam dostave kopiju ovog dokumenta, Foto: Petar Lazović | Foto: Petar Lazović 6. Da nas obaveste, odnosno pruže informaciju da li postoji dokument koji sadrži kapitalni projekat “Video nadzor u saobraćaju - Faza II” i ukoliko postoji, zahtevamo pristup svim informacijama koje su sadržane u ovom dokumentu, odnosno dostavljanje kopije ovog dokumenta.7. Da nam dostave sve informacije sadržane u Ugovoru o prodaji neposrednom pogodbom za nabavku sistema video nadzora, između Ministarstva unutrašnjih poslova i Huawei Technologies Co. Ltd, sa sedištem u Administration building, Huawei base, LongGang, Shenzhen 518129, N.R. Kina, odnosno privrednim društvom Huawei Technologies d.o.o. Beograd za koji je Zaključkom Vlade Republike Srbije data saglasnost", navode iz Fondacije.Ipak, 2. jula 2019. Ministarstvo unutrašnjih poslova donelo je rešenje kojim su odbili njihov zahtev za pristup informacijama od javnog značaja. U rešenju se navodi da MUP nalazi da podnošenje navedenog zahteva predstavlja zloupotrebu prava na pristup informacijama od javnog značaja predviđenu članom 13. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.Na to rešenje je "Share" Fondacija podnela 22. jula 2019. žalbu Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, koji je poništio rešenje MUP i predmet vratio na ponovolno odlučivanje.U ponovljenom postupku, Ministarstvo unutrašnjih poslova 01.07.2020. donelo rešenje kojim je opet odbilo predmetni zahtev "Share" Fondacije za pristup informacijama od javnog značaja od 29.05.2019. godine. Međutim, u predmetnom ponovljenom postupku ministarstvo nije postupilo u skladu sa rešenjem Poverenika."Share" Fondacija je potom ponovo uložila žalbu, koja već 15 meseci stoji kod Poverenika.BONUS video: Demonstracije: Policija napada građane i novinare video-cdn src="https://best-vod.umn.cdn.united.cloud/stream?asset=demonstracijenovinarnovinartuffdz-novas-worldwide&stream=hp3500&t=0&player=m3u8v&sp=novas&u=novas&p=n0v43!23t001" video-id="2452003"]Pratite nas i na društvenim mrežama:FacebookTwitterInstagram Vulinov zakon štiti prljave policajce, dozvoljeno im je da vas muče Hronika 0 11 legalnih načina da vas policija prebije, štedeće samo trudnice i bolesne Hronika 0 Vulin povukao problematični nacrt zakona o policiji Hronika 0 kamere za nadzor zakon o policiji Pratite nas na društvenim mrežama: Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi? Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare Budite prvi koji će ostaviti komentar Pošalji komentar Pročitaj komentare (0)
0 Kristijan proizvodi 400 litara "crnog zlata" godišnje i sve proda: "A smejali su nam se kad smo počeli" Lifestyle 0
0 Naši mozgovi su se pre 50.000 godina povezali sa drugom dimenzijom i naglo povećali našu inteligenciju, tvrdi radikalna nova teorija Nauka 0
4 Nedelju dana plaćala sam samo gotovinom. Već nakon nekoliko dana primetila sam veliku razliku Lifestyle 4
0 Stručnjaci tvrde da su otkrili koliko čovek može najduže da živi - i broj godina je iznenađujuće ogroman Nauka 0
1 Psihijatar sa Harvarda otkriva najbrži način da promenite svoj život: Potreban vam je samo jedan papirić Lifestyle 1
8 Koliko novca treba imati 'sa strane', ali i gde ga čuvati? Stručnjaci otkrili važno pravilo Lifestyle 8
1. Objavljen nalog koji su pošte dobile za dostavu Vučićevog pisma: "Sve da bude završeno do 6. septembra, poštari rade prekovremeno i popisuju podatke penzionera"
2. Hrvatski glumac oženio 30 godina mlađu Beograđanku: U 7. deceniji sa njom dobio sina - "U boljoj je formi od mnogih muškaraca"
4. Bebanu iz "Porodičnog blaga" porodica dugo branila da vozi motor zbog teške nesreće koju je imao njegov otac
0 Potresno pismo studenta medicine iz Beograda, nakon samoubistva njegovog kolege u Sarajevu: Na ispitima sam vređan, psovan i ponižavan, hteo sam sebi da oduzmem život Društvo 0
0 BLOG Špijunirano 14 učesnika studentskog pokreta preko softvera Pegaz, studenti poručili: "Znamo šta radite, uhvatili smo vas i neće vam proći" Društvo 0
0 Građani i studenti pripremaju “doček” Vučiću u Novom Sadu: “Ovde je nepoželjan. Videće koliko smo brojniji, čak i ako dovuče one njegove autobuse” Društvo 0
0 BLOG Situacija u Jovinoj se ne smiruje: Učenici ponovo ušli u kancelariju direktora Stojkovića Društvo 0
0 "Hir ljutog deteta koje nije dobilo peto ministarsko mesto": Socijalisti kao po komandi brane SNS i napadaju Ružića Politika 0
Debakl Nadalovog "naslednika" i senzacija dana na US Openu, kraj za Rubljova, prošli Zverev i Medvedev
0 Vladimir Petrović Pižon oprostio se od Ivana Gudelja: „Bolest mu je onemogućila karijeru kakvu je zasluživao“
0 "Nikada u životu nisam bio tako uplašen": Silvester Stalone o najrizičnijoj sceni koju je snimio Film 0
Selin Dion zapevala ispred hotela u Parizu: Obožavaoci je dočekali, a ona im priredila nezaboravan trenutak VIDEO Showbiz 0
Slavni muzičar od studentskih dana je bio sa suprugom, a onda je ona otkrila da je vara: Provalila je u stan ljubavnice i pretukla je Showbiz 0
Džordžu Kluniju uručen Zlatni lav u Veneciji: Amal oduševila elegancijom, a on govorom koji je odjeknuo svetom FOTO Showbiz 0
Zašto lakše trošimo novac koji „ne vidimo“ i da li je impulsivna kupovina oblik zavisničkog ponašanja
Novo istraživanje otkrilo koje zanimanje nosi najveći rizik od raka i svi su iznenađeni - jedno je od najpopularnijih
0 Hercegovačke domaćice u punjene paprika ne stavljaju pirinač, već jedan još jeftiniji sastojak koji im daje bogatiji ukus i čini ih sočnijim Gastro 0
0 Izabran najbolji bar u Evropi za 2026. godinu - u komšiluku nam je, smešten u napuštenoj fabrici Putovanja 0
0 Novo istraživanje pokazalo kakav je ko turista: Japanci su najpristojniji, ali ovi najviše troše Putovanja 0
0 VIDEO Apokaliptični prizori iz Nepala, snažna bujica nosila sve pred sobom, strahuje se da ima mnogo žrtava
0 Socijalista Ivan Đoković podneo ostavku na sve stranačke funkcije: Povod je isključenje Branka Ružića iz SPS Politika 0
0 Kesić: Ne odustajemo od emisije "24 minuta...", Malog i Brnabić sa šajkačama obradićemo već u prvoj epizodi, gde god bude emitovana Društvo 0
Biznismen iz Beograda ima 42 godine i 16 firmi koje dobijaju milionske poslove od države: U istom danu dodeljena mu dva ugovora za Ekspo vredna skoro 20 miliona evra Biznis 0
Sestra Milene Vasić je naša poznata pevačica: Zbog ljubavi je napustila Beograd i danas izgleda bolje nego ikad FOTO Showbiz 0
BLOG Špijunirano 14 učesnika studentskog pokreta preko softvera Pegaz, studenti poručili: "Znamo šta radite, uhvatili smo vas i neće vam proći" Društvo 0
Tragedija mladog Hrvata čiju sudbinu je pratio čitav svet - stigla najgora moguća vest Sport - ostalo 0
„Doktora treba tužiti“: Mitar Mirić se izbotoksirao "za sve pare", poznata pevačica ga javno prozvala - komentari pljušte (VIDEO) Showbiz 0
Džordžu Kluniju uručen Zlatni lav u Veneciji: Amal oduševila elegancijom, a on govorom koji je odjeknuo svetom FOTO Showbiz 0
Britanski list o špijuniranju studenata: Kako su njihovi uređaji zaraženi Pegasusom i NoviSpyom Politika 0
"Nejbor je na srpskom ponavljao da traži da se zove američka ambasada": Iskazi vojnika koji su učestvovali u hapšenju Momčila Perišića na slučaj "špijunaža" stavili znak pitanja Hronika 0
Srbija više nije među tri najbolje reprezentacije na svetu, Francuska i Turska skočile na FIBA listi Košarka 0
Cheval Blanc Paris: Hotel sa Dior spa centrom, šest Michelin zvezdica i posebnim apartmanom od 1.000 kvadrata Zadovoljna
Sloboda Mićalović je pre Vojina volela ovog poznatog muškarca: "Godinama se priča o tome, pa da stavimo tačku" Showbiz 0
1. Ko je bivši fudbaler koji je u sukobu sa Severinom? O njegovom ljubavnom skandalu brujao region, ljubavnica mu bila poznata pevačica koja mu je posvetila ovaj hit
2. Seka Aleksić i njen muž napravili haos na mrežama: Pogledajte kako su se zabavljali na plaži (FOTO)
4. Sloboda Mićalović je pre Vojina volela ovog poznatog muškarca: "Godinama se priča o tome, pa da stavimo tačku"
5. Sestra Milene Vasić je naša poznata pevačica: Zbog ljubavi je napustila Beograd i danas izgleda bolje nego ikad FOTO
9. Našoj pevačici 18 godina stariji muž kupio 60 ari placa za rođendan: Njena izjava sve šokirala - "Ja sam ipak gradski tip, volim gužve"
0 Vladimir Petrović Pižon oprostio se od Ivana Gudelja: „Bolest mu je onemogućila karijeru kakvu je zasluživao“
0 Bebanu iz "Porodičnog blaga" porodica dugo branila da vozi motor zbog teške nesreće koju je imao njegov otac Showbiz 0
Dnevni horoskop za 3. septembar: Blizanci, prijaće vam zabava u društvu bliskih prijatelja Zadovoljna
0 Kristijan proizvodi 400 litara "crnog zlata" godišnje i sve proda: "A smejali su nam se kad smo počeli" Lifestyle 0
0 Našoj pevačici 18 godina stariji muž kupio 60 ari placa za rođendan: Njena izjava sve šokirala - "Ja sam ipak gradski tip, volim gužve" Showbiz 0
0 Drugačija glumačka postava, dobro poznata priča: Objavljen novi trejler za seriju o Hariju Poteru VIDEO Film 0
0 "Šta sam rekla - to zavisi šta sam pila tog dana": Koja izjava Ane Nikolić vam je najšokantnija? Showbiz 0
0 Ni dva Oskara nisu ga promenila: Slavni glumac uslikan u metrou, živi kao običan svet (FOTO) Showbiz 0
0 Prvo obraćanje novog Tragača kviza "Superpotera": Aleksa iz studija poslao poruku publici VIDEO Showbiz 0
0 Izabran najbolji bar u Evropi za 2026. godinu - u komšiluku nam je, smešten u napuštenoj fabrici Putovanja 0
8 Koliko novca treba imati 'sa strane', ali i gde ga čuvati? Stručnjaci otkrili važno pravilo Lifestyle 8
4 Nedelju dana plaćala sam samo gotovinom. Već nakon nekoliko dana primetila sam veliku razliku Lifestyle 4
Nedelju dana plaćala sam samo gotovinom. Već nakon nekoliko dana primetila sam veliku razliku Lifestyle 4
Psihijatar sa Harvarda otkriva najbrži način da promenite svoj život: Potreban vam je samo jedan papirić Lifestyle 1
"Vlada nekakva fama": Evo zašto Aleksandra Radović više od dve decenije nije otišla u rodni Bogatić Showbiz 0
Stručnjaci tvrde da su otkrili koliko čovek može najduže da živi - i broj godina je iznenađujuće ogroman Nauka 0
Kod nas 35 stepeni, a nedaleko od Srbije prizori kao usred zime: Grad zatrpao puteve i vinograde Vremenska prognoza 0
Novo istraživanje pokazalo kakav je ko turista: Japanci su najpristojniji, ali ovi najviše troše Putovanja 0
U Veneciji večeras počinje 83. Međunarodni filmski festival - 21 ostvarenje takmiči se za Zlatnog lava Kultura 0
Debakl Nadalovog "naslednika" i senzacija dana na US Openu, kraj za Rubljova, prošli Zverev i Medvedev
"Srećna sam što sam živa": Slavna atletičarka i olimpijska šampionka preživela sudar, zadobila potres mozga
0 "Nisam mogla da se vratim kući, bio je to pakao za mene": Dragana Mirković otvorila dušu o teškim trenucima
0 Kod nas 35 stepeni, a nedaleko od Srbije prizori kao usred zime: Grad zatrpao puteve i vinograde Vremenska prognoza 0
63 Čekate da padnu cene kvadrata i kupovina stana postane pristupačnija? Agenti za nekretnine poručuju da se ne nadate uzalud - evo šta će biti Lifestyle 63
42 Evo zašto je bogataš napustio Meksiko ostavio sve i preselio se u Srbiju: "Ovde sam pronašao nešto što sam izgubio" Lifestyle 42
0 Preminuo nekadašnji ministar odbrane: Odbio Orden bratstva i jedinstva, kao i da svedoči u Hagu protiv Slobodana Miloševića Društvo 0
Socijalista Ivan Đoković podneo ostavku na sve stranačke funkcije: Povod je isključenje Branka Ružića iz SPS Politika 0
Biznismen iz Beograda ima 42 godine i 16 firmi koje dobijaju milionske poslove od države: U istom danu dodeljena mu dva ugovora za Ekspo vredna skoro 20 miliona evra Biznis 0
VODIČ Na ovom linku možete proveriti koliko je birača prijavljeno na vašoj adresi i ima li "fantomskih" Politika 0
Zoran Kesić o novoj sezoni "24 minuta...": Ugovor smo potpisali u junu, novi vlasnici se ne javljaju, ne dobijamo odgovor da li krećemo 19. septembra Društvo 0
Zašto lakše trošimo novac koji „ne vidimo“ i da li je impulsivna kupovina oblik zavisničkog ponašanja
Ljubav im je smisao života: Ova tri horoskopska znaka uvek emocije stavljaju na prvo mesto i lako im se prepuštaju
Paparazzo: Finalistkinja „Zvezda Granda“ uhvaćena u Beogradu, pokazala kakva je dama i van scene (FOTO)
Preminuo jedan od najpoželjnijih muškaraca bivše Juge: Njegovom šarmu svojevremeno nije odolela ni Suzana Mančić, a ovako je pisala o toj romansi
NOVA BAZA „Oterani“: Stručnjak smenjen zbog kolegijalnosti, sudija kažnjen zbog „Ceprisa“, inspektora progonili, posthumno ga proglasili za heroja Politika 0
NOVA BAZA „Oterani“: Direktor odbio da vodi naučnike na miting, inspektor zbog „Jovanjice“ proglašen za izdajnika, meteorolog otpušten jer se borio za čist vazduh Politika 0
NOVA BAZA „Oterani“: Lekar smenjen zbog kritikovanja ministra, tužiteljka progonjena jer je ukazala na bezakonje, general odbio da se odrekne veterana Politika 0
NOVA BAZA „Oterani“: Naučnik smenjen zbog Darije Kisić, tužiteljki se osvetio Nenad Stefanović, časni policajac postao „otac blokadera“ Politika 2
ISPOVEST - "Sinan je odjednom počeo da plače": Pevač iz Loznice otkriva kako je Sakić proveo poslednje dane
Novo istraživanje otkrilo koje zanimanje nosi najveći rizik od raka i svi su iznenađeni - jedno je od najpopularnijih
1 FOTO, VIDEO Razorni tornado pogodio selo u Francuskoj: Više od 40 povređenih, na trudnicu se srušila kuća
0 Požar na 300 metara vazdušne linije od tvrđave Maglič, vatra se približila tokom noći: Pogledajte najnovije snimke i fotografije VIDEO, FOTO
1 "Vidi se na snimku jedno lice sa fantomkom, ceo automobil je planuo u sekundi": Advokat Velicki za Novu nakon što mu je noćas zapaljen automobil u Vrbasu VIDEO
Debakl Nadalovog "naslednika" i senzacija dana na US Openu, kraj za Rubljova, prošli Zverev i Medvedev Tenis 0
"Srećna sam što sam živa": Slavna atletičarka i olimpijska šampionka preživela sudar, zadobila potres mozga Sport - ostalo 0
Britanski list o špijuniranju studenata: Kako su njihovi uređaji zaraženi Pegasusom i NoviSpyom Politika 0
Tragedija mladog Hrvata čiju sudbinu je pratio čitav svet - stigla najgora moguća vest Sport - ostalo 0
Brnabić tvrdi da država nije špijunirala studente u blokadi: Ne verujem im ni jednu reč koju su rekli Politika 0
"Nejbor je na srpskom ponavljao da traži da se zove američka ambasada": Iskazi vojnika koji su učestvovali u hapšenju Momčila Perišića na slučaj "špijunaža" stavili znak pitanja Hronika 0
Vladimir Petrović Pižon oprostio se od Ivana Gudelja: „Bolest mu je onemogućila karijeru kakvu je zasluživao“ Fudbal 0
„Doktora treba tužiti“: Mitar Mirić se izbotoksirao "za sve pare", poznata pevačica ga javno prozvala - komentari pljušte (VIDEO) Showbiz 0
Kesić: Ne odustajemo od emisije "24 minuta...", Malog i Brnabić sa šajkačama obradićemo već u prvoj epizodi, gde god bude emitovana Društvo 0
Tijana Bošković pred polufinale Evropskog prvenstva: "Za ove utakmice radimo čitav život" Sport - ostalo 0
Šestoro ljudi povređeno prilikom demontaže bine nakon koncerta Eda Širana: Poznato u kakvom su stanju Sudbine 0
Od seks-snimka sestrinog muža do Generalštaba, Infantina i pokušaja kupovine Mundijala: Kontroverze, skandali i gresi porodice Kušner Fudbal 0
Srbija "prosula" pobedu i ostala bez spektakla u finalu, "delfini" će se boriti za bronzu Sport - ostalo 0