Železnička stanica u Novom Sadu Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kom je poginulo 15 osoba, do danas, nije uhapšen nijedan strani državljanin, zaposleni u nekoj od firmi koje su bile uključenje u rekonstrukciju dela zgrade koji se obrušio na građane.

Dan nakon hapšenja 12 osoba osumnjičenih da su počinili krivična dela teškog ugrožavanja opšte sigurnosti i nepropisnog izvođenja građevinskih radova, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da traga za još jednom osobom koja je u ovom trenutku nedostupna. Ukoliko nije reč o stranom državljaninu, to će značiti da niko od do sada privedenih nije strani državljanin, zaposlen u nekoj od firmi koje su učestvovale u rekonstrukciji nadstrešnice.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Do sada su privedeni ministar u ostavci Goran Vesić, dosadašnja direktorka „Infrastrukture železnice Srbije“ Jelena Tanasković i njen prethodnik na čelu tog javnog preduzeća Nebojša Šurlan. Privedeni su i pojedini projektanti, inženjeri, osoba angažovana na poziciji nadzorni organ…  Međutim, nisu privedeni ni zaposleni u firmi Project Biro Utiber srpske podružnice istoimene mađarske firme i glavne članice konzorcijuma koji je dobio posao nadzora radova na celom projektu pruge od Beograda do državne granice, nije priveden nijedan kineski državljanin..

Podsetimo, njih je u krivičnoj prijavi pomenuo i advokat Čedomir Stojković koji je, neposredno pred akciju hapšenja, podneo krivičnu prijavu na kojoj su se našli generalni direktor CRDC (China Railway Desing Corporation Serbia, ogranak Beograd) Gengu Ksinu, zakonski zastupnik CRIC (China Railway International Corporation LTD – Serbia, ogranak Beograd) Fengran Qi, zakonski zastupnik CCCC (China Communications Construction Company LTD, ogranak Beograd-Savski Venac) Jang Dong.

Urušila se nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu Foto:N1

U ovom trenutku nije poznato zbog čega su hapšenja pošteđene pomenute osobe, a beogradski advokat Borivoje Borović prokomentarisao je ranije za Nova.rs da smatra da su strani izvođači i nadzorni organi – zaštićeni.

„Stičem utisak da se ti strani izvođači ili nadzorni organi, kao i sami investitiori štite, jer ako se radi o korupciji mogli bi da javno iznesu neprijatne činjenice koje bi teretile i ljude iz vlasti. Suština svih radova, koji se kriju iza tajnih ugovora, jeste ozbiljna korupcija. Imaćemo priliku, u svim predmetima koji će jednog dana biti forimarani, da budemo svedoci da je u skoro svakom slučaju bilo kršenja zakona ili je na delu bila očigledna korupcija“, istakao je poznati advokat Borivoje Borović.

Borivoje Borović Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Podsetimo, u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu poginulo je čestrnaest osoba, a još jedna osoba podlegla je povredama u Kliničkom centru Vojvodine. Još dve osobe nalaze se na lečenju, a njihovo stranje je teško.

Do sada je, podsećanje radi, Goran Vesić dao ostavku na mesto minitra iako je rekao da se ne oseća odgovornim za pogibiju ljudi u Novom Sadu. Nakon njega, ostavku je podneo i ministar Tomislav Momirović.

Bonus video: Stručnjaci demantovali vlast nakon tragediju u Novom Sadu: Na nadstrešnici se radilo tokom rekonstrukcije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar