Punih osam meseci je prošlo od kada je podnet zahtev za zabranu pokreta "Levijatan" koje je podnelo Vrhovno javno tužilaštvo, a nakon meseci odbijanja MUP je konačno dostavio sve tražene informacije tužilaštvu. Premda se očekivalo da će nakon poteza policije sve ići mnogo brže, slučaj "Levijatan" sada stoji u Ustavnom sudu, iako je jedini predmet takve vrste i odavno je trebalo da dođe na red.

Jula prošle godine Vrhovno javno tužilaštvo poslalo je Ustavnom sudu Srbije predlog da se zabrani pokret „Levijatan“ po dva osnova – zato što je „Levijatan“ prema oceni tužilaštva, paravojno udruženje građanja, a drugi što je delovanje te grupe usmereno na kršenje zajemčenih ljudskih i manjinskih prava.

Pročitajte još:

Prema nezvaničnim saznanjima Nova.rs, Vrhovno javno tužilaštvo gotovo da u početku nije imalo pomoć policije, koja je mesecima odbijala da dostavi tražene informacije o predmetu. Tek posle više urgencija, kada su se iz Vrhovnog tužilaštva obratili Sektoru unutrašnje kontrole MUP Srbije, stiglo je sve što je traženo. Zahtev za zabranu je ipak predat Ustavnom sudu, a sada je „zatišje“ nastupilo i u toj instituciji.

Levijatan Foto:Milan Maricic/ATAImages

„To je vakum između policije, tužilaštva i Ustavnog suda. Tužioci su praktično nemoćni jer prvo policija ne postupa po naređenjima, a ponekad ne pomažu ni urgencije. Sada tu postoji kočenje u Ustavnom sudu. Neverovatno je da predmet već mesecima stoji „u fioci“ jer je to jedini predmet takve vrste o kome Ustavni sud treba da presudi. Očigledno je da nadležni čekaju da im se obrati neko drugi, da bi doneli presudu, pogotovo što su sednice Ustavnog suda javne“, objašnjava sagovornika portala Nova.rs koji je želeo da ostane anoniman.

Policija uskratila saradnju

Portal Nova.rs ranije je već pisao da je tužilaštvu saradnju uskratila prvo organizaciona jedinica policije koja je po liniji rada zadužena za praćenje rada ekstremističkih grupa, ali su ipak, zahtevani operativni podaci MUP Srbije stigli u Vrhovno javno tužilaštvo, doduše sa zakašnjenjem.

„Nakon održanih sastanaka u MUP-u na kojima je dogovoreno šta bi trebalo da se dostavi Vrhovnom javnom tužilaštvu, rukovodilac te policijske službe jednostavno je prekinuo kontakt sa javnim tužiocem, uskraćujući dostavljanje dogovorenih podataka. Tek kada je o slučaju obavešten Sektor unutrašnje kontrole, stvar se pomakla sa mrtve tačke“, rekao je još avgusta prošle godine izvor Nova.rs.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Stiče se utisak kao da je policija odbijala rad na ovom predmetu, a da se sada vreme „kupuje“ u Ustavnom sudu, iz čega se može zaključiti i da neko štiti organizaciju „Levijatan“.

Podsetimo, Vrhovno javno tužilaštvo je predložilo Ustavnom sudu zabranu organizacije „Levijatan“ jer je delovanje organizacije usmereno na kršenje zajemčenih ljudskih i manjinskih prava i izazivanje verske, nacionalne mržnje i netrpeljivosti, ali i iz razloga jer „Levijatan“ ima odlike paravojne organizacije.

Pročitajte još:

Portal Nova.rs imao je uvid i u urgenciju koja je tužilaštvo poslalo Ustavnom sudu , a u njoj između ostalog piše: „Odlučivanje Ustavnog suda o tome, da li konkretno udruženje građana ima karakter paravojne organizacije i da li krši zajemčena ljudska prava, jeste pitanje od prvorazrednog značaja za jedno demokratsko društvo i po svojoj prirodi ne dopušta odlaganje. Osim toga, odlukom bi trebala da se razreši dilema o tome da li je “Levijatan“ ugrožavao visokog rangirane društvene vrednosti, pre svega slobodu izražavanja i mišljenja, kao i razumevanje, uvažavanje i poštovanja razlika koje postoje zbog posebnosti etničkog, kulturnog, jezičkog ili verskog identiteta njenih građana. Karakter društvenih vrednosti koje su potencijalno ugrožene ne dozvoljava da se odlučivanje Ustavnog suda prolongira, jer odlaganje stvara mogućnost da pomenuto udruženje građana nastavi sa ugrožavanjem tih vrednosti i na kraju obesmišljava odluku Ustavnog suda“.

Foto: BETAPHOTO/MEDIJA CENTAR BEOGRAD/MO/Pavle Bihali

Kako je naš portal pisao, predlog za zabranu Levijatana podnet je na osnovu podataka koje su tužilaštvu dostavili sudovi (reč je o krivičnim i prekršajnim presudama protiv pripadnika Levijatana), javna tužilaštva (optužni akti podneti protiv članova organizacije), kao i informacije koje je dostavila Poverenica za ravnopravnost građana, ali i podataka sadržanih u objavama „Levijatana“ na društvenim mrezama i na internetu uopšte.

Ko su pripadnici „Levijatana“?

Pokret „Levijatan“ je nastao 2015. godine pod paravanom grupe koja se bavi zaštitom prava životinja. Ipak, vreme je pokazalo da dok su jedna prava „štitili“, druga su uzurpirali.

Na udaru članova ove grupe našli su se migranti, Romi, LGBT osobe ili politički neistomišljenici, a zbog njihovog ekstremističkog delovanja, sada je tužilaštvo zatražilo da se „Levijatan“ zabrani.

Neretko svoje akcije snimaju a potom postavljaju na društvenim mrežama. Na pojedinim se vidi i kako maltretiraju građane, traže im lične karte kao da su policija, a dosad su brojni ljudi istupali javno i govorili o torturi koju su od pripadnika „Levijatana“ doživeli.

Članove pokreta „Levijatan„ koji predvodi Pavle Bihali.

VIDEO: Levijatan – protest ispred migrantskog centra u Obrenovcu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare