Foto: Víctor Santamaría González / Alamy / Profimedia, detective-info.com.ua

Vođa "kavačkog klana" Radoje Zvicer i zvanično je postao jedan od najtraženijih kriminalaca Evrope kada su njegovi podaci objavljeni i na sajtu eumostwanted.eu. O Zviceru ovdašnje policije godinama nemaju konkretnih podataka o tome gde se trenutno nalazi, a povezuju ga sa organizovanjem likvidacija, međunarodnim švercom droge, pranjem novca i drugim teškim krivičnim delovima. U ratu klanova ranjen je jednom, dok se skrivao u Ukrajini, a tokom godina se u tom sukobu istakla i njegova supruga, Tamara Zvicer.

Vođa kavačkog kriminalnog klana iz Crne Gore, Radoje Zvicer, godinama se nalazi na lokaciji nepoznatoj za srpsku i crnogorsku policiju, ali i policije drugih država koje za njim tragaju zbog brojnih krivičnih dela sa kojima se povezuju. Na sajtu eumostwanted, pored Zvicerove fotografije, objavljeni su i neki manje poznati podaci o njemu, a ispod slike je navedeno: „Pažnja! Zvicer je opasan i može biti naoružan“.

Radoje Zvicer Foto: Europol/eumostwanted.eu

Iako se godinama znalo da se Zvicer služi falsifikovanim dokumentima, čak je u Srbiji u jednom trenutku od strane najviših nosioca državne vlasti bio optuživan za pravljenje ćevapa od ljudskog mesta, dok mu se sudilo za falsifikovanje, sada po prvi put imamo uvid u to kojim se podacima služio.

Tako se Zvicer predstavljao kao Josip Babić, rođen 6.2.1979. u Nemačkoj, Dragan Gojković, rođen 8.9.1977 u Beranama, David Grepo, rođen 2.3.1983, Ferenc Karoly, rođen 31.3.1975, Davor Lang, rođen 25.05.1975. u Novom Sadu, Željko Papić, rođen 11.03.1980. u Ljubljani, Slobodan Zec, rođen 23.03.1976. u Novom Sadu, Leos Salonikios, rođen 29.09.1987. u Solunu, Grčka.

Radoje Zvicer Foto: Europol/eumostwanted.eu

Međutim, krivična dela zbog kojih je Radoje Zvicer „zaradio“ pažnju policajaca širom sveta, daleko su veća od falsifikovanih dokumenata. Naime, kao vođa jedne od najopasnijih kriminalnih grupa u Evropi, koja je svoje ispostave imala i u Srbiji, Zvicer se povezuje sa brojnim likvidacijama. Rame uz rame sa Zvicerom, kao druga bitna figura u kavačkom klanu, navodi se i Slobodan Kašćelan, a u ratu njihove grupe sa škaljarskim klanom do danas je ubijeno više od 60 osoba.

Sve je počelo kada je u Valensiji 2014. godine nestao tovar kokaina, zbog čega se do tada jedinstveni kotorski klan pocepao na dve grupe: škaljarsku i kavačku. Zvicerovo ime, kao šefa jedne od frakcija, prvi put se javno pominje 2017. godine, kada je na platformi Jutjub objavljen snimak u trajanju od 15 minuta koji objašnjava veze kavčana.

Grupa se jeste pocepala na „kavčane“ i „škaljaraca“ ali primarni ilegalni biznis, međunarodna trgovina narkoticima, ostao je nepromenjen. Zvicer se tako okrenuo ka jačanju svoje kriminalne grupe u pravcu sklapanja direktnih kontakata sa proizvođačima narkotika sa jedne strane i ostvarivanjem veza sa osobama iz državnih gtruktura sa druge.

Tek sada, nakon što je kriptovana aplikacija Skaj raskrinkana, a njihove prepiske postale javne, vidi se koliko su te veze bile čvrste. Tako je recimo u stalnom kontaktu sa Zvicerom bio Petar Lazović, sin nekadašnjeg pomoćnika direktora Uprave policije CG Zorana Lazovića koji mu je omogućavao da konstantno bude obavešten o operativnom radu policije, njihovim narednim koracima, a situacija je eskalirala toliko da su Zvicera obaveštavali i kada kreću u policijske akcije.

Zoran Lazović Foto:Savo Prelević/Vijesti.me

Sa druge strane, Zvicer je ostvario snažne veze i sa srpskim podzemljem. Tako je učvrstio odnose sa dve veće kriminalne grupe iz Srbije – klanom Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, ali i „vračarcima“ koje je do hapšenja predvodio Nikola Džoni Vušović, inače nedavno uhapšen u Barseloni. Upravo veze kriminalcima sa Balkana, ali i šire, kao i kontakti u policiji, omogućavaju mu da godinama uspešno izbegava hapšenje i uspeva da ostane ispod radara. Paralele radi, vođa „škaljaraca“ Jovan Vukotić je ubijen u Turskoj, kao i njegovi saradnici nekoliko godina ranije, Belivukova grupa je uhapešna zajedno sa vođema, a ista sudbina je stigla i „vračarce“.

Nikola Vušović Foto:MUP Srbije

Ranjavanje u Ukrajini

Iako moćan i bogat, pa samim tim i za policiju neuhvatljiv, vreme je pokazalo da Zvicer ipak nije nedodirljiv. Podsetimo, vođa „kavčana“ teško je ranjen u Ukrajini 2020. godine, u trenutku dok se krio u luksuznom kvartu Novopečerski Lipki u Kijevu. Policijska istraga je kasnije pokazala da je Zvicer godinama živeo u tom naselju, da je koristio lažna dokumenta, a čak je porodica Zvicer u Ukrajini otvarala i privatne firme. Ipak, ekipa pucača sastavljena od dvojice Srba i dvojice Crnogoraca je na Zvicera zapucala usred bela dana, dok je šetao u blizini svoje zgrade.

Sigurne smrti ga je spasila supruga Tamara Zvicer, koja je uzela pištolj iz njegove torbice i zapucala ka napdačima. Taj njen poduhvat je komentarisao i sam Zvicer sa crnogorskim policajcem Ljubom Milovićem putem Skaja, a poruke su četiri godine kasnije objavile podgoričke Vijesti.

Milović: Kako si ženu obučio, al’ srce se ne može obučiti, svaka joj čast… Prvi dan su o tebi pričali svi živi kako si odreagovao, a onda više nisi bio tema, od tada se samo o njoj priča, od kad je slika izašla s oružjem.

Zvicer mu je odgovorio da je „uleteo“ u lokal i sreo je na vratima, da je zgrabila „utoku“:

Zvicer: I trči za njima, reko de ode, što je ovo, evo je vraće se i kaže pobegle pi..e.

Tamara Zvicer Foto: Detective-info.com.ua

Policajac poručuje da je njegova supruga „vuk“ i dodaje da se baš iznenadio.

Milović: Mnogo smo pisali ova dva dana, kako je odlučna, drčna, e oduševila me… Bez pardona, puna snage, jedne sekunde nije pala… e orden joj treba dati. Trebalo je sve to izneti.

Zvicer: Sreću smo imali veliku, jer tu de mi je bio ulaz su još dvoje bili. Žena je stub porodice vazda bila u CG.

Iako je Zvicerova lokacija do danas nepoznanica, pominjalo se da se krije u Južnoj Americi, a čak je, ubrzo nakon ubistva Jovana Vukotića, stigla informacija da je i Zvicer likvidiran u Panami. Međutim, tu informaciju su ubrzo demantovali ljudi bliski Zviceru.

Bonus video: Zvicer ponovo pretnja Vučiću?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare