kompjuteri, skola
Foto: Shutterstock

Pripadnici MUP Srbije, postupajući po zamolnici Nemačke, učestvovali u međunarodnoj policijskoj akciji povodom prevara putem „kol centara” u kojima je oštećeno više građana Nemačke u iznosu od oko milion evra. Nemačka policija razotkrila je 12 kol-centara iz kojih su u više država, pored ostalih i iz Srbije, organizovane prevare putem pozivanja građana, saopštavanja lažnih informacija i iznuđivanja ogromnih suma novca. Ovo nije prvi put da se dešavaju hapšenja u Srbiji povezanih sa raznim kol centrima putem kojih su prevareni brojni nemački državljani, a pre nekoliko godina veliki lanac prevaranata razbijen je upravo zahvaljujući srpskom državljaninu.

U najnovijoj akciji, pretresom stanova i drugih prostorija na 11 lokacija, od kojih su dve na teritoriji Niša i devet na teritoriji Novog Pazara pronađeni su dokazi. 13 osoba je, uz krivičnu prijavu za krivična dela udruživanje radi vršenja krivičnog dela i prevara, sprovedeno kod tužioca, dok je jednoj osobi određeno zadržavanje do 48 časova nakon čega joj je, od strane suda, izrečena mera zabrane napuštanja stana.

Pročitajte još:

Prevare sa kol centrima u Srbiji nisu retke, a interesantno je da su gotovo uvek na meti ovih prevaranata bili nemački državljani. Tako je bilo pre nekoliko godina, tačnije 2020, kada je razbijena velika grupa prevaranata koji su dugi niz godina varali Nemce. Upravo pomenuta grupa je razbijena takođe zahvaljujući Evropolu.

Foto:Shutterstock

Uhapšeno je petoro srpskih državljanina, koji su se sumnjičili da su deo pomenute kriminalne grupe, čija su dva šefa uhapšena u Bugarskoj. Kako je tada saopšeno, prevarili su više od 1.000 ljudi i tako obezbedili „zaradu“ od čak 80 miliona evra.

Kako je tada Evropol saopštio, u Beogradu i Sofiji je pretreseno 11 lokacija. U ovoj akciji u Srbiji zaplenjeno je pet nekretnina i oduzeto 2,5 miliona evra sa bankovnog računa u Nemačkoj, elektronska oprema i drugi dokazni materijal.

Policija

„Šema prevare išla je tako da su osumnjičeni prevaranti nudili lažna ulaganja u trgovanje proizvodima, kao što su binarne opcije i ugovor za razlike (CFD) na platformama za internet trgovanje. Žrtve su im bile iz svih krajeva sveta, a početno ulaganje koje su tražili od žrtava bilo je oko 250 evra. Radnici kol centara u Bugarskoj i Srbiji zatim su manipulisali žrtvama kako bi investirali još novca, naravno u nepostojeće trgovinske proizvode, uključujući i tržište deviznih valuta. Austrijska kancelarija kriminalističke policije procenila je da je ova grupa kriminalnih aktivnosti širom sveta profitirala 80 miliona evra. Samo u Austriji 850 žrtava ove prevare ostalo je bez 2,2 miliona evra, dok je ta cifra u Nemačkoj pet puta veća i procenjena je na najmanje deset miliona evra“, pisao je Ekspres ranije.

Pročitajte još:

Identitet uhapšenih pripadnika grupe u Bugarskoj, među kojima su i dvojica šefova ove kriminalne organizacije, nije saopšten, a kako je pomenuti portal ranije pisao, podaci do kojih je došla srpska policija ukazuju da su svi osumnjičeni radili za izraelskog državljanina Gala Baraka, koji je naknadno osuđen zbog prevara.

Kako je otkrivena velika prevara?

O prevarantskim kol centrima u Srbiji pre nekoliko godina je pisao BIRN. Upravo tada je pomenuto ime Gala Baraka, a njegovu šefu prevare otkrio je srpski državljanin Aleksandar Ignjatović.

Foto: Shutterstock

Ignjatović je otkrio nemačkoj policiji kako su kol centri iz Beograda uključeni u prevaru tešku preko 200 miliona evra u kojoj građani širom Evrope ulažu novac u nepostojeću online trgovinu stranim valutama. Ignjatović je nađen mrtav u hotelskoj sobi u Sofiji, par meseci pre nego što je trebalo da bude glavni svedok na suđenju.

„Decembra 2018. Aleksandar Ignjatović je pozvao kriminalističku policiju u nemačkom gradu Vizbadenu i rekao im da ima saznanja o kol centrima iz Srbije i Bugarske koji varaju desetine hiljada građana širom zapadne Evrope tražeći od njih da ulože svoju ušteđevinu u nepostojeću online trgovinu stranim valutama. Rekao je da je spreman da o tome svedoči uz uslov da se garantuje bezbednost njemu i njegovoj porodici. Dva meseca kasnije, u februaru 2019. Ignjatović se dva puta sreće sa oficirom za vezu u nemačkoj ambasadi u Beogradu i predaje mu beležnicu sa svojim zapažanjima, važnim datumima i događajima koji bi mogli da se iskoriste kao dokazi“, pisao je BIRN.

Nemačka policija Foto:Tanjug/Sven Kaeuler/dpa via AP

On je i u Nemačkoj dao izjavu u kojoj je detaljno opisao prevaru iza koje stoji grupa Izraelaca koja je otvorila firme u Beogradu i Sofiji.

Kako je BIRN tada pisao, njegovo svedočenje je pomoglo da se otkrije prevara teška najmanje 200 miliona evra iza koje je stajao upravo Izraelac Gal Barak, u čijim firmama je Ignjatović radio.

VIDEO: Hapšenje osumnjičenih za falsifikovanje

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare