Protekla 2021. godina bila je poprilično turbulentna, a obeležile su je brojne hroničarske priče koje su uzdrmale čak i državni vrh - od hapšenja kriminalne grupe navijača Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, preko razootkrivanja seksualnih predatora u čak nekoliko sfera, pa sve do privođenja nekadašnje državne sekretarke MUP Dijane Hrkalović, koja je svojevremeno slovila za jednu od ključnih osoba u srpskoj policiji. Portal Nova.rs otkriva koji su to slučajevi obeležili 2021. godinu i definitivno ostavili svoj pečat.
Na samom početku 2021. godine, tačnije januara, poznati beogradski učitelj glume i vlasnik dramskog studija „Stvar srca“ Miroslav Mika Aleksić priveden je nakon što je optužen da je napastvovao više polaznica svoje škole glume.
Lavinu jezivih ispovesti pokrenula je mlada glumica Milena Radulović.
„Šest godina sam bila u školi Mike Aleksića kada me je silovao. Imala sam 17 godina. To se nije dogodilo jednom. Ponavljalo se“, rekla je ranije glumica. Nakon što je Radulovićeva skupila hrabrosti i snage da javno progovori o paklu koji je preživela još kao tinejdžera, veliki broj drugih žrtava se odvažio da progovori o svojim stvaričnim iskustvima, čime je Milena Radulović postala simbol ženske borbe protiv nasilja.
Ubrzo je protiv njega podignuta optužnica zbog sumnje da je u periodu od 2012. do 2020. godine u prostorijama škole glume u Beogradu seksualno napastvovao pet svojih učenica, od kojih su dve za vreme izvršenja krivičnog dela bile maloletne. Suđenje je u toku.
Hapšenje grupe Veljka Belivuka
Jedan od najznačajnijih događaja koji su se odigrali minule godine na stranicama crne hronike svakako je hapšenje Veljka Belivuka, Marka Miljkovića i još 28 njihovih saradnika 4. februara. Istraga koja je pokrenuta protiv Belivukove i Miljkovićeve grupe, osim gnusnih dela za koje su osumnjičeni, iznedrila je niz društvenih pojava, pa smo tako, nakon što su se u javnosti pojavili navodi da je Belivuk uživao zaštitu samog vrha države, na televizijama sa nacionalnom frekvencijom imali prilike da gledamo fotografije masakriranih tela za koje je predsednik Aleksandar Vučić, koji je predvodio konferenciju zajedno sa Aleksandrom Vulinom i Anom Brnabić, tvrdio da su žrtve Belivukove grupe.
Usledila je i pompezno najavljena optužnica koja se, iako je najavljivana kao kruna velikog rada policije, zasniva mahom na presretnutim komunikacijama sa „Skaja“ i tragovima koji su pronađeni u kući u Ritopeku, gde su dovođene žrtve.
Ipak, u njoj nema imena policajaca i osoba iz političkog miljea koji su pružali pomoć i zaštitu Belivuku i njegovoj grupi.
Štajfeldova prijavila Lečića za silovanje
Krajem marta, glumica Danijela Štajnfeld prijavila je Višem javnom tužilaštvu da je glumac, opozicioni političar, bivši ministar i član Demokratske stranke Branislav Lečić, misteriozni moćnik iz filmske industrije koji ju je silovao. Štajnfeldova je i ranije govorila o moćniku iz filmske industrije koji ju je napastvovao, ne želeći da otkriva njegovo ime iz straha da bi čitav slučaj mogao da se zataška zbog mogućih pritisaka.
Ubrzo je usledilo i saslušanje Branislava Lečića u kom je on negirao krivična dela koja mu se stavljao na teret. Tužilaštvo je zatim odbacilo krivičnu prijavu protiv Lečića. Ipak, mlada glumica najvila je da ovo nije kraj njene borbe.
Prijava protiv Dragana Markovića Palme
Potpredsednica Stranske slobode i pravde Marinika Tepić iznela stravične optužbe na račun Dragana Markovića Palme, a zatim je to potvrdio u video-zapisu bivši radnik jagodinskog hotela u kom su se devojčice i žene navodno podvodile, a za koji se sumnja da je u vlasništvu Marković.
Marković je odmah nakon toga „upalio mašineriju“ kojim je na sve moguće načine pokušao da se odbrani od tih navoda. Gostovao je u pojedinim jutarnjim programima gotovo svakodnevno, pretio je i slao poruke potencijalnim svedocima i nepoznatim osobama. Među rafalnim hicima Dragana Markovića izdvaja se i izjava u jutarnjem programu Hepi Televizije.
„Ja mnogo više znam o njima i ovih dana samo time sam se bavio. Ko je bio u kolima kada je nastradala jedna osoba, gde je bila glava toj osobi kada je nastradala jedna osoba i neću sve da otkrijem. Ovo nije sad ja tebe plašim, ako ti kažeš za mene, ja ću za tebe. Ništa ne pričam“, poručio je Dragan Marković Palma na jednoj televiziji nekoliko dana nakon što je svedok izneo optužbe da je Marković podvodio žene i maloletnice.
Ubrzo se tužilaštvo izjasnilo da neće dalje goniti Markovića.
Slučaj misteriozne smrti Vladimira Cvijana
Krajem aprila i početkom maja cela javnost brujala je o Vladimiru Cvijanu, bivšem visokom funkcioneru Srpske napredne stranke i Demokratske stranke, inače pravniku po struci. Tek tada saznalo se da je Cvijan preminuo i to tri godine ranije.
Javnost je ostala šokirana, posebno imajući u vidu da niko, za ove tri godine, nije spomenuo Cvijanovu smrt. Usledilo je nespretno saopštenje tužilaštva koje je za cilj imalo (ili je makar trebalo) da umiri javnost i objavljivanje obdukcionog nalaza u jednom režimskom mediju.
Upravo objavljivanje tog nalaza je možda i ključno za ovaj slučaj jer se, svaki sledeći put kada je neko tražio uvid u spise premeta, tužilaštvo odgovaralo da je to već poznato javnosti kroz pomenuti medij. Svoju borbu za istinu pokrenuo je i Ivan Ninić na sve načine pokušava da pogleda taj predmet, što mu tužilaštvo uporno ne dozvoljava obarazlažući to bizarnim razlozima. U celu priču uključio se i Poverenik, a epilog će nas po svemu sudeći sačetaki sledeće godine.
Pešter i ćutanje vrha Vojske o smrti vojnika
Krajem juna na Pešteru je održana vojna vežba „Munjeviti udar 2021“. Na prvi pogled je to bio samo još jedan od „rijalitija“ koje Ministarstvo odbrane organizuje za državni vrh ili, prema mišljenju mnogih stručnjaka, svojevrsni sajam za prodaju oružja. Međutim, nešto daleko važnije od bilo kakve prodaje i promocije dogodilo se tokom priprema za tu vežbu – poginuo je stariji vodnik Dejan Stojković.
Ministarstvo je njegovu smrt saopštilo na svom zvaničnom sajtu, napisavši da mu je „naglo pozlilo“. Ispostavilo se da je Stojković, kako je pokazala obdukcija, preminuo usled trovanja otrovnim gasom u svom oklopnom vozilu kada se aktivirao protivpožarni sistem. Kako je došlo do aktivacije, zbog čega, i ko je kriv što smo izgubili vojnika u mirnodopskim uslovima, utvrđuje Više javno tužilaštvo u Novom Pazaru.
Rušenje u Vidovdanskoj: Bahati investitori na delu
Rušenje zgrade u Vidovdanskoj ulici na Crvenom krstu na Vračar dogodilo se 16. jula, a na sreću, u nesreći nije bilo povređenih osoba. Za urušavanje je odgovorno gradilište na adresi Vidovdanska 4, na kojoj se zidao objekat, tačnije bahata gradnja zbog koje su Beograđani ostali bez krova nad glavom.
Pomenutu gradnju obeležili su brojni apeli stanara upućeni nadležnim službama, koji su pokušavali da upozore na scenario koji se dogodio tog jula. Naime, stanari su prijavljivali pukotine u zidovima, međutim, institucije nisu reagovale sve dok se nije urušio objekat.
Slučaj urušavanja zgrade ostavio je brojne stanare bez doma, a kako je portal Nova.rs otkrio ranije, jednom od investitora na pomenutoj lokaciji nekoliko puta dosad je blokiran račun. Prema podacima Odeljenja za građevinske i komunalne poslove opštine Vračar, kao investitori radova u Vidovdanskoj 4 upisana su bila četiri lica, a jednom od njih nekoliko puta bio blokiran račun zbog neizmiravanja obaveza – poslednji put u marta ove godine, zbog neplaćenih doprinosa za socijalno osiguranje.
Ovaj slučaj je samo još jednom na delu pokazao kako izgleda bahata gradnja u Beogradu. Zbog pomenutog slučaja održali su se brojni protesti protiv bahatih investitora u Srbiji, koje zakon ne sprečava da grade gde žele, pa čak i mimo propisa.
Izgoreo kineski tržni centar na Novom Beogradu
Kineski tržni centar u novobeogradskom Bloku 70 izgoreo je 12. avgusta ove godine, nakon što je buknuo veliki požar. Požar je, navodno, izbio u restoranu kineske hrane, a potom se odatle proširio i ubrzo zahvatio veći deo objekta, koji se prostira na velikoj površini.
Danas, nakon nekoliko meseci, pomenuti objekat izgleda prilično sablasno iako lokali, oni neoštećeni, u donjem delu, ponovo rade. Pojedini vlasnici pokušali su da se vrate normalnoj svakodnevnici, ali je situacija prilično teška jer su dogovori oko renoviranja i dalje u toku.
Na sreću, u požaru niko nije bio povređen, ali je veliki deo prodavaca, među kojima su i kineski državljani, ostao bez svojih prihoda.
Nestanak i ubistvo Đokića i mučna potraga za ubicom
Goran Džonić, njegova supruga Gordana i 25-godišnja ćerka Lidija nestali su u noći između 26. i 27. septembra dok su iz Moravca, gde su posetili Goranovu majku, išli kući u Aleksinac. Usledila je višednevna potraga, koja je imala tragičan ishod. Njihova spaljena tela pronađena su 2. oktobra u njivama u Moravcu. Za njihovo ubistvo osumnjičen je Goran Džonić, brat od tetke ubijenog, a motiv stravičnog ubistva je navodno koristoljublje, jer je ubica dugovao velike sume novca brojnim poveriocima, uključujući i žrtvu.
Sem Džonića, uhapšena su dvojica njegovih sinova – Milan i Stefan, ali i braća Jojke – K. M. i K. M.
Inače, nakon hapšenja osumnjičenih, otpočeta je opsežna istraga tokom koje je saslušano više od 20 svedoka. Ubistvo Đokića uznemirilo je javnost, a potraga za njima je trajala šest dana. Za njima su tragale sve moguće službe MUP, građani, porodica, sve dok nije otkriveno da su svirepo ubijeni.
Najpre je lociran njihov zapaljeni automobil marke „pasat“, a potom i tela.
Hapšenje državne sekretarke MUP
Bivša državna sekretarka MUP Dijana Hrkalović privedena je pre 15. oktobra zbog sumnje da je trgovala uticajem. Ona je svojevremeno bila najbliža saradnica ministra odbrane, tada policije, Nebojše Stefanovića, a njeno privođenje uzdrmalo je i državni vrh.
Iz MUP je otišla 2019. godine, a odlazak bio je obavijen velom misterije. Pravi razlozi odlaska sa tako visoke pozicije u srpskoj policiji do danas nisu saopšteni.
Tužilaštvo za organizovani kriminal podnelo je optužni predlog protiv Dijane Hrkalović zbog sumnje da je izvršila krivično delo trgovinu uticajem. Tereti se za trgovinu uticajem u slučaju za ubistvo karatiste Vlastimira Miloševića, ali i nezakonito prisluškivanje Darka Eleza.
Optužnicom su obuhvaćeni i njeni bivši saradnici i to – bivši načelnik Službe za specijalne istražne metode Dejan Milenković, kao i bivši načelnik novosadske poilicije Milorad Šušnjić. Milenkoviću i Šušnjiću na teret se stavlja zloupotreba službenog položaja.
Inače, interesantno je da se tereti za nepravilnosti u slučaju ubistva karatiste, a u kojem se sudilo vođama navijača Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću. Oni su oslobođeni za pomaganje u ubistvu zbog nedostatka dokaza.
Blokade i policijska brutalnost na delu
Blokade u Srbiji, protiv zakona o eskproprijaciji i referendumu širom Srbije, obeležio je izostanak reakcije policije. Tako su tokom blokada u Šapcu izbili neredi kada je lokalni naprednjak bagerom pokušao da pregazi građane, a u toj nameri ga je, na sreću, zaustavio Dragan Milovanović Crni. Nakon što je bager zaustavljen, na goloruke građane krenuli su batinaši naoružani džekićima i motkama.
Pomenutu situaciju obeležilo je povlačenje policije, koja je dotad obezbeđivala mesto blokade, nakon čega su naoružani batinaši krenuli na građane.
Sa druge strane, blokade u Beogradu obeležila je policijska brutalnost. Tako je komandir PU Savski venac Aleksandar Krstić na auto-putu izgurao jednu od građanki koja je nameravala da blokira saobraćajnicu. Pomenuti postupak niko od visokih funkcionera iz MUP nije osudio.
Takođe, prema poslednjim saznanjima, protiv Krstića nije pokrenuto postupak zbog pomenutog poteza.
Ubio i zapalio porodicu, pa se obesio
Stravično ubistvo potreslo je srpsku javnost u sredu, kada je Zdravko Goranović hladnokrvno ubio suprugu Miru, ćerke Anastasiju i Anabelu, a potom izvršio samoubistvo. Krvavi pir dogodio se samo nekoliko dana nakon što je Goranović izašao iz zatvora, u kome je bio, kako se nezvanično saznaje, zbog nasilja u porodici.
Starija ćerka Anastasija imala je 19 godina i tek je završila srednju školu, a bavila se šminkanjem, dok je mlađa tek krenula u prvi srednje. Ubica Goranović iza sebe je imao poduži krivični dosije, a krivična dela činio je od 2010. godine.
Takođe, njemu je bila izrečena zabrana prilaska porodici zbog nasilja u porodici.
BONUS video: Slučaj Danijele Štajnfeld
Pratite nas i na društvenim mrežama: