Foto: Uprava Carina

Nije toliko često da zvaničan profil nekog državnog organa na društvenim mrežama privuče toliku pažnju javnosti, međutim, jedan definitivno upada u oko. Reč je o zvaničnom profilu Uprave carine, a njihove humorističke objave često nasmeju građane. U 2024. godini su svašta plenili - od narkotika do životinja, ali i ukazivali čime se sve "rukovode" šverceri u nameri da prokrijumčare robu.

Više od 80.000 korisnika društvenih mreža prati profil Uprave carine, koji se izdvaja po svojim kreativnim i duhovitim objavama. Gotovo svakodnevno izveštavaju javnost o zaplenama na srpskim granicama, izazovima sa kojima se susreću, a objave neretko prate i duhoviti i šaljivi komentari.

Nesumnjivo je da ovi ljudi rade danonoćno težak posao, pogotovo u sezonama praznika kada su najveće gužve, ali ih to ne sprečava da svojim objavama nasmeju javnost. Prošle godine na carini se svašta plenilo, od narkotika, zlata i deviza, pa sve do ptica, lama, ali i lobanja.

Sumnjiv paket iz Mađarske šokirao je carinike.

„Ako na osnovu naslovne fotografije mislite da gledate neki nepoznati, kockasti predmet crne boje, grdno se varate… Na sreću, carinike je teško zavarati, pa su odmah prepoznali da je reč o džepnom pištolju na preklop koji je, sa dva metka i dve mete za gađanje, pristigao u jednoj poštanskoj pošiljci“, glasi jedna od objava na profilu Uprave carine.

Da „iskustvo i veština carinskih službenika dolaze do izražaja baš kada je potrebno pronaći „iglu u plastu sena““, nesumnjivo govore zaplene carinika kada je reč o narkoticima.

„Poznato je da ne mora sve biti onako kako izgleda, pa čak ni “roll on“ dezodorans…“, navodi se u opisu video na kojem se vidi kako je neki „domišljati“ putnik pokušao da marihuanu prokrijumčari u dezodoransu.

Putnici na razne načine pokušavaju da prokrijumčare robu.

Poznato je da putnik u lični prtljag može da zapakuje sve što mu na putovanju treba, ali se tu svakako ne misli na 1.000 paklica cigareta ili 148 sprejeva za telo, što je sadržaj koji su tokom proteklog vikenda carinici na aerodromu pronalazili u koferima nekih putnika“, navodi se u objavi.

U poslednje vreme zabeležene su česte zaplene zaštićenih vrsta ptica, a evo kako su jednu „otkrili“ carinici.

„Pijuk ptica koji je dopirao sa neobičnog mesta, iz dubine jednog gepeka, bio je za carinike na Gradini siguran znak da u oči gledaju krijumčare životinja i da potragu treba nastaviti dok se ptice ne nađu. I bili su u pravu: ispod gumene podloge u prtljažniku, zatekli su kaveze sa preko 300 ptica pevačica koje su zahvaljujući njima spasene i predate najbližem ZOO vrtu“, navodi se u objavi Uprave carine.

Plenile su se i zmije.

„Neko je došao na ideju da tri zaštićene zmije – dva Zelena aborealna pitona i Smaragdnu aborealnu bou – u Nemačkoj zapakuje u platnene vreće, naslaže jednu preko druge u kutiju od stiropora i pošalje ih, bez bilo kakve dokumentacije i neophodnih CITES dozvola, po vozaču autobusa u Grčku. Njihovo mučno putovanje prekinuo je carinik na Horgošu, koji ih je tokom kontrole pronašao pored zadnjeg reda sedišta. Nešto bolje je putovala zaštićena Ruska kornjača, koju je vlasnik u istom autobusu ipak transportovao u terarijumu. Krijumčarene životinje su hitno zbrinute u ZOO vrtu Palić, vozač autobusa i vlasnik kornjače predati su u dalju nadležnost policije i tužilaštva, a kako su se osećali ostali putnici kojima verovatno niko nije rekao da će putovati sa zmijama, ostaje samo da nagađamo“, naveli su iz Carine.

Sem ptica, pred kraj godine dogodila se još jedna bizarna zaplena, kada je jedan putnik pokušao da prošvercuje lame.

„22 zaštićene ptice pevačice i 7 alpaka koje pripadaju porodici lama otkrivene su tokom vikenda na Horgošu u prtljažnicima jednog autobusa i kombija. Krijumčari su ih spakovali među ostatak prtljaga, a pred carinicima se pretvarali kao da nemaju ništa da prijave“, navodi se.

Putnici na razne načine pokušavaju da sakriju neprijavljenu robu. Tako je jedna putnica u donjem vešu 57.000 evra.

Neobičan pokušaj krijumčarenja starina otkriven je i na Horgošu, kada su na skeneru za prtljag carinici i policajci ugledali torbe koje kao da je pakovao, kako kažu, „čuveni Del Boj“…

„U njih je stalo preko 300 komada starinskog pokućstva, srebrnine, bodeža u koricama, časovnika i nakita prekrivenih sa malo garderobe, a nije isključeno ni to da mnogi od otkrivenih predmeta imaju i antikvitetnu vrednost“, navodi se na Instagram stranici.

Pojedini su pokušali da prošvercuju i old tajmere.

Ipak, mnogi putnici iz Srbije će se možda prepoznati u ovome.

Jedna zaplena nije bila toliko iznenađenje.

Arsenali oružja u šupljinama automobila, kreme za lice u šporetu, džoint u vekni hleba, sve se to prošle godine plenilo.

„Svi volimo suhomesnate proizvode, ali to ne znači da sa sobom na put možemo da ponesemo 200 kg suvog mesa i da se pravimo da ne znamo da je tu“, navodi se.

„Ušuškanog u najlon na prikolici jednog kombija koji se uputio ka Švedskoj, carinici su zatekli primerak kabrioleta “Buick Dynaflow“ iz 1952. godine… Vozaču, čini se, nije palo na pamet da bi morao da prijavi stranu robu koju prevozi, čak i da nije reč o 72 godine starom oldtajmeru“, navode.

Ipak, neki su otišli korak dalje. Tako je marta ove godine zatečen nesvakidašnji prizor u Gornjem Milanovcu – ispod cerade jednog kamiona, na legalno prijavljenom tovaru vozio se neobičan „slepi putnik“ – ceo BMW iz 2015. godine.

Devet lobanja u kabini kamiona

Ipak, definitivno najbizarnija zaplena dogodila se krajem maja prošle godine.

Prizor kao iz Doline smrti zatekao je carinike na Preševu, kada su u kabini jednog kamiona otkrili devet lobanja i šest koža zaštićenih vrsta“, navodi se.

Sa druge strane, neke zaplene su postale učestale… Tartufi se u poslednje vreme često plene, cigarete, droga, ali ipak, putnici su sve domišljatiji u tome gde da sakriju ove predmete. O tome svedoči zaplena iz jula prošle godine.

„Šta povezuje teglice džema, senfa i ljutenice, baterijsku lampu, puder za stopala i termos?  Na prvi pogled – ništa, ali nije baš tako, povezuju ih iskustvo i veština carinskih službenika koji dolaze do izražaja baš kada je potrebno pronaći „iglu u plastu sena“. Prethodnih dana, carinici su otkrili nekoliko pokušaja da se droga i zlato prokrijumčare baš u tim predmetima“, navodi se.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar