Kriminalna grupa Nikole Vušovića, poznatiji kao Džoni sa Vračara, koja je uhapšena u velikoj akciji tužilaštva i policije, tereti se za tri likvidacije i druga teška krivična dela. Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) saopštilo je da se sprovodi istraga azbog sumnje da su organizatori grupe Vušović i Uroš Piperski, u periodu od početka 2019. do 11. novembra 2022. godine pokušali su da liše života Samira Divljanovića, Miloša Nilovića, Andriju Zarića, Arsenija Stefanovića i sada pokojnog Lazara Vukićevića.
TOK je saopštio da je doneo naredbu o sprovođenju i proširenju istrage kojom je obuhvaćeno 38 osoba, od kojih je 16 saslušano, nakon čega je predloženo da se za njih 32 odredi pritvor.
„Ostalih šest lica koji su obuhvaćeni naredbom se već nalaze u pritvoru ili na izdržavanju kazne zatvora u Republici Srbiji zbog izvršenja drugih krivičnih dela. Reč je o Milošu Miljanoviću, Vladimiru Kovačeviću, Vuku Ursulovu, Marku Drakuli, Milošu Raičeviću i Filipu Grujiću.
Ime Miloša Nilovića (zvani Runjo) našlo se na spisku za odstrel grupe koju je predvodio Džoni Vušović, tvrdi Tužilaštvo, a široj javnosti poznato je jer se našlo u središtu više obračuna u glavnom gradu, a odavno je u policijskim evidencijama. Naime, Miloš Nilović bio je jedan od desetorice mladića uhapšenih u beogradskom restoranu „Durmitor“ 2017. godine. Tada je policija privedenu grupu mladića označila kao pripadnike škaljarskog klana. Nilović se našao na spisku optuženih zajedno saMitrom Muratovićem jer je pored stola za kojim su sedeli policija pronašla dva pištolja.
Na jednom od njih pronađen je Nilovićev DNK, ali je na suđenju Muratović preuzeo krivicu za oba pištolja. Muratović je osuđen, a Niloviću se sudilo u ponovljenom postupku, nakon što je prvostepeno oslobođen. I u ponovljenom postupku Nilović je oslobođen jer je sud našao da to što je Nilovićev DNK nađen na pištolju nije dovoljno da bude osuđen.
Ponovo je uhapšen za nedozvoljeno posedovanje oružja na Jahorini, u Bosni i Hercegovini, avgusta 2020, ali je tamošnje tužilaštvo obustavilo postupak protiv njega.
Nilović je maja 2020. navodno bio meta napada u kafiću „Le Petit Bistro“ na Vračaru, kada je u popodnevnim časovima u lokal ušetao maskirani muškarac sa automatskim oružjem u rukama. Hladnokrvno je po bašti lokala tražio nekoga, svoju metu, za koju se verovalo da je upravo Miloš Nilović koji je u tom trenutku sedeo za stolom sa još nekoliko mladića, među kojima je bio Vojislav Kostić, navodno Nilovićev kum, poznat i po tome što je bivši žandarm.
Na snimku sa sigurnosnih kamera kafića vidi se kako ti mladići, odmah nakon što su videli muškarca sa automatskim oružjem u rukama, beže i sakrivaju se. Nakon što su umakli, iz kafića je išetao i maskirani pucač, za kog se kasnije ispostavilo da je Miloš Miljanović, Crnogorac koji je nedugo nakon toga priveden u iznajmljenom apartmatu i trenutno se nalazi u pritvoru. Teretio se najpre za pokušaj ubistva, ali je potom delo prekvalifikovano.
Nilović je nakon toga u izjavi za KRIK potvrdio da jeste bio u kafiću kobnog dana, ali je kategorički negirao da je on bio meta: „Kako se na snimku vidi tako je i bilo, trajalo je dve sekunde i to je to. Sedeli, ušla kamikaza i izašla. Niti smo šta videli, sedeli smo najnormalnije. U šoku smo, pijemo tablete, razmišljamo više da idemo iz Srbije“, kazao je i dodao da su on i Vojkan došli tu samo da popiju kafu.
„Mi smo sedeli sa menadžerima lokala, sa njima sedimo svaki dan tu. Nismo se krili ni od koga, to policija zna, policija sedi svaki dan u tom lokalu. Nemaju nas ni za šta, ništa ne radimo. Normalni, brate, sedimo, popijemo kafu, sa svima smo korektni. Niti se bavim kriminalom, niti prodajem drogu. Zidao sam neke zgradice“.
Nekoliko godina pre toga, krajem 2018. godine, Miloš Nilović je sedeo u kafiću na Voždovcu zajedno sa Vladimirom Popovićem Popom, bivšim vlasnikom poznate kockarnice „Havana“ na Slavija. Maskirani napadač je tada hladnokrvno ušetao u lokal, iz kese je izvukao „hekler“ i otvorio je vatru ka šanku kod kog su se nalazili Nilović i Popović.
Pojedini mediji pisali su, oslanjajući se na izjave svedoka, da je Nilović videvši da muškarac iz kese vadi automatsko oružje, odmah pobegao u jednu prostoriju i time sebi spasio glavu na ramenima. Gradom su počele da kolaju priče da je meta ovog napada zapravo bio Nilović, premda je bogata kriminalna istorija Vladimira Popovića brzo ugušila ovakve priče.
Na crnom spisku Džonijeve ekipe našlo se i ime Lazara Vukićevića, mladića za čije ubistvo se danas tereti kriminalna grupa Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, kojima se sudi. Pre nego što su Belivukovi vojnici namamili, brutalno mučili i ubili u kući strave u Ritopeku, ispod skupocenog „poršea“ postavljena je bomba oktobra 2019. godine, kada je Vukićević smrt izbegao za dlaku.
Vukićević je kobnog dana izašao iz porodične kuće, krenuo je ka „poršeu“, inače u vlasništvu njegovog oca, koji je on vozio, kada je odjednom odjeknula eksplozija. Ceo napad usnimile su sigurnosne kamere na kojima se vidi kako Vukićević beži sa lica mesta tako što preko drugih parkiranih automobila preskače u dvorište. Za ovaj bombaški napad tereti se Marko Drakula koji je inače sin poznatog pankera Nebojše Drakule, frontmena grupe „Direktori“.
Još jedno od imena sa ove liste jeste i ime Samira Divljanovića, za kog se veruje da je zapravo Samir Tutić, Novopazarac koji je uzeo ženino prezime. Divljanović je teško ranjen u Beogradu 2019. godine, a mediji su tada pisali da je reč o sukobu na primopredaji droge na Vračaru. Ranjeni Novopazarac je odmah prevezen u Urgentni centar na reanimaciju, gde je bio u teškom stanju, ali su lekari uspeli da mu spasu život. Pojedini mediji su pisali da je tada nestala i droga, ali i 300.000 evra koje je kupac doneo na primopredaju.
Inače Tutić je ranije osuđivan, a široj javnosti je postao poznat nakon što je osuđen na četiri i po godine zatvora jer je iz Bosne i Hercegovine pokušao da unese u Srbiju veću količinu heroina.
Andrija Zarić – još jedno je ime koje se spominje na spisku meta Džonijevog klana, a veruje se da je reč o napadu koji se dogodio u Dalatinskoj ulici novembra 2020. godine, u večernjim časovima. Napadač odeven u crnu garderobu, sa crnim kačketom, ispalio je nekoliko hitaca u Zarića dok je izlazio iz automobila. Odmah je pokrenuta akcija „Vihor“ koja nije dala rezultata.
Inače, Zarićevo ime u srpskom podzemlju se moglo čuti još devedesetih godina, kada je sa voždovačkim klanom učestvovao u velikom broju krivičnih dela, uglavnom ubistvima i iznudama, ali i krađama i preprodajom droge. Takođe, povezivan je sa pljačkaškom bandom „Pink Panteri“, a hapšen je 2005. godine zbog otmice Beograđanina kog su danima mučili navodno jer se udvarao ženi jednog od vođe klana.
Zarić je 2012. godine uhapšen u Crnoj Gori i izručen Švajcarskoj po crvenoj Interpolovoj poternici zbog krađa, falsifikovanja dokumenata i nezakonitog držanja oružja.
Inače, javnost ga poznaje i po tome što se svojevremeno zabavljao sa manekenkom Sandrom Drašković, poznatom pod nadimkom Sani Armani.
Na crnom spisku našlo se i ime izvesnog Arsenija Stefanovića, koga je takođe nišanila Vušovićeva kriminalna grupa. Iako nije precizirano o kome je tačno reč, veruje se da bi to mogao biti advokat koji se našao usred vatrenog obračuna februara 2021. godine na Novom Beogradu. Tada je nepoznati napadač u Ulici Milana Vujaklije na Bežanijskoj kosi upucao advokata Stefanovića ispalivši više hitaca.
Na jednom od snimaka koji je kružio društvenim mrežama vidi se navodno advokat Stefanović kako sebi košuljom previja ranu, nakon čega je prevezen u Urgentni centar.
Bonus video: Hapšenje organizovane kriminalne grupe Džonija sa Vračara