Foto:Privatna arhiva

Danka Milunović (50) iz Jagodine, do pre četiri godine imala je 190 kilograma, a od 2020. do danas uspela je da oslabi čitavih 100, uz pomoć endokrinološke terapije i redukovane ishrane. Međutim, njoj je sada potrebna operacija kože, a na Klinici za opekotine, plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju (KOPRH) još od oktobra 2022. godine čeka da uđe u salu. Iako ima potrebnu dokumentaciju i odobrenje komisije Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za izvođenje ovog operativnog zahvata, u ustanovi ne odobravaju operaciju.

Mišljenja lekara specijalista sa različitih klinika UKC Srbije se podudaraju, a svi smatraju da je Danki neophodno skinuti takozvanu “kožnu kecelju”, koja ne predstavlja “samo estetski, već i funkcionalni problem”. To znači da joj višak kože ugrožava zdravlje i život, ali očigledno uputi specijalista nemaju nikakvog uticaja na kolege sa KOPRH.

Foto:Privatna arhiva

Takođe, mišljenje je 9. januara ove godine dala i prvostepena lekarska komisija RFZO, a u izveštaju piše da na KOPRH treba da urade operaciju o trošku zdravstvenog osiguranja. Iako su 2022. prvobitno odbili da finansiraju ovaj zahvat, u januaru ove godine, komisija je ipak odobrila operaciju, jer su ustanovili da višak kože ugrožava život.

Foto:Privatna arhiva

„Operacija se plaća“

“Od oktobra 2022. više puta su odbijali da je operišu, jer smatraju da se višak kože uklanja estetskom operacijom, iako su lekari sa više klinika Kliničkog centra Srbije, konstatovali da se radi o funkcionalnom problemu na koži, koja visi u predelima abdomena i leve i desne nadlaktice. Mama je uspela da smrša preko 100 kilograma od 2020. do danas, a ležala je neko vreme na Klinici za endokrinologiju, jer ima bolest štitne žlezde i tamo primala adekvatnu terapiju. Njena doktorka rekla je takođe, da je višak kože funkcionalni problem, koji se rešava operativno”, priča za Nova.rs Dragoslav Milojević, Dankin sin.

Foto:Privatna arhiva

Jedan od lekara, specijalista fizijatrije iz Jagodine, koji je lečio Danku, piše da je “pacijentu indikovana planirana operacija koja će vratiti oštećene telesne funkcije, omogućiti hod, stajanje bez bola, čučanje, klečanje, povijeni položaj pri radu i gubitak stalnih bolova u vratu i ramenima”.

Međutim, na sve specijalističke indikacije, mišljenja i upute, na KOPRH su Danki odgovarali da je ipak u pitanju estetska operacija, koja se u ovoj bolnici plaća.

Foto:Privatna arhiva

“U početku smo se borili da uopšte dobije termin za operaciju, koju su uporno pomerali, ugrožavajući joj zdravstveno stanje. Kad je dobila termin, tražili su novac. Onda smo 9. januara od RFZO-a dobili odobrenje za operaciju i potvrdu da će biti finansirana od strane Fonda, ali doktori na klinici i dalje pitaju za pare. Rečeno nam je da to košta oko 275.000 dinara, a mi taj novac nemamo”, naglašava Dragoslav.

Bez odgovora nadležnih

Nakon što je, kako naš sagovornik kaže, direktor klinike prof. dr Milan Jovanović, odbio da ga primi na razgovor, Dragoslav se za pomoć obratio institucijama. Pisao je Fondu, ali oni i pored potvrde, odnosno odobrenja koje su izdali, kažu da ne mogu da utiču na odluke klinike. Obraćao se potom i Ministarstvu zdravlja, direktoru UKC Srbije, pa čak i predsedniku države.

Foto:Privatna arhiva

“Nisam dobio odgovore. Niko nam ne pomaže, a moja majka je u sve lošijem stanju. Ona ne može da se kreće, da funkcioniše, da radi, potpuno je onesposobljena i svaki dan samo plače. Ukoliko na KOPRH nastave da nas odbijaju, biću prinuđen da podignem krivičnu prijavu protiv te ustanove i direktora prof. dr Milana Jovanovića, jer direktno ugrožavaju zdravstveno stanje moje majke i to protivpravno. Vrtimo se u začaranom krugu već godinu i po dana”, kaže Dragoslav, koji “odlaže” svoj život, obaveze, fakultet, kako bi brinuo o majci.

Foto:Privatna arhiva

Na pitanja Nova.rs povodom slučaja Danke Milunović, pacijentkinje KOPRH, direktor ove ustanove odgovara da se radi o “zdravstvenoj zaštiti koja se ne obezbeđuje u obaveznom zdravstvenom osiguranju”.

Pročitajte još:

Poštuju „slovo zakona“

“Na KOPRH se strogo poštuje slovo zakona, a ovde se radi o sprovođenju Zakona o zdravstvenom osiguranju čl. 110/7 koji predviđa: ‘Zdravstevna zaštita koja se ne obezbeđuje u obaveznom zdravstvenom osiguranju’ i koju nije moguće izvršiti o trošku RFZO”, kaže za Nova.rs prof. dr Milan Jovanović.

Foto:Privatna arhiva

On ističe da se o imenima i prezimenima pacijenata ne smeju izjašnjavati, zbog profesionalne etike i Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, a napominje da na KOPRH ne postoji nikakva lista čekanja.

Sa KOPRH ističu da Danka Milunović nije pacijentkinja prof. dr Milana Jovanovića.

Klinika za opekotine Foto: Google Maps

“Naglašavamo da je prof. dr Jovanović nije pregledao, niti je imao bilo kakav kontakt sa istom. Skrećemo pažnju da informacija kojom raspolažete nije istinita, a o ovom slučaju obaveštene su Zdravstvena inspekcija i Sektor za zdravstveno osiguranje Ministarstva zdravlja”, kažu na klinici.

Podsetimo, našem portalu nedavno se obratila grupa zaposlenih na KOPRH, koji zahtevaju smenu direktora prof. dr Milana Jovanovića, zbog loših uslova rada i mobinga, kojem su, kako kažu, svakodnevno izloženi. Međutim, direktor je njihove navode demantovao, uz tvrdnje da je nezadovoljno svega dvoje, troje zaposlenih, a oni su, očigledno – ”nevažni”.

***

BONUS VIDEO: Užasno stanje klinike za endokrinologiju KC Srbije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare