Sezona godišnjih odmora je počela, a oni koji ove godine negde letuju, uveliko su spremni. Ipak, planovi mogu da se pokvare u samo jednom trenutku, ukoliko putnici tek na aerodromu ili graničnom prelazu shvate da im pasoš uskoro ističe ili da su zaboravili da uplate putno osiguranje. To su, naime, samo neki od primera zbog kojih turisti mogu da budu vraćeni sa granice.

Postoji 10 konkretnih i striktnih pravila zbog kojih putnici mogu da budu vraćeni sa granice ili da im ne bude omogućeno da polete sa aerodroma.

Pasoš uskoro ističe

Jedna od stvari koja najlakše može da se previdi jeste datum isteka pasoša, a upravo ovo može da napravi ozbiljan problem na granici ili pasoškoj kontroli na aerodromu. Naime, ukoliko pasoš ističe za manje od tri meseca, putnici rizikuju da budu vraćeni sa granice, a ovo se prvenstveno odnosi na putovanje u zemlje Evropske unije. Razlog za to je mogućnost da on istekne dok je putnik u inostranstvu, a on ipak odluči da se zadrži duže nego što je planirao, te se u nekoj drugoj zenmlji zatekne sa nevažećom putnom ispravom. Iako je tri meseci standard, pojedine države, poput Turske, traže da pasoš traje još najmanje šest meseci, a to je rok koji savetuju i turističke agencije. Ko ipak nije siguran u to koliko vremena pasoš treba da važi, to može da proveri na sajtu Ministarstva spoljnih poslova.

Foto: Shutterstock

Pogrešno napisano ime

Ime i prezime putnika mora na identičan način da bude napisano u avionskoj karti i na pasošu.

PROČITAJTE JOŠ

Primera radi, ako se putnica zove Anđela, njeno ime tako piše u pasošu, te na avionskoj karti ne sme biti napisano “Andjela”. Kontrola, naime, ovo tretira kao da su u pitanju dve osobe. Slovo “Đ” u imenu ili prezimenu, na karti će biti prikazano kao “D”, ne “DJ”, osim ako drugačije ne piše u pasošu.

Međunarodna vozačka dozvola

Međunarodna vozačka dozvola nije potrebna onim građanima Srbije koji putuju u zemlje okruženja, ali predstavnici turističkih agencija ipak preporučuju da se uzme, jer izdavanje nije komplikovano.  Zahtev za izdavanje međunarodne vozačke dozvole podnosi se u Auto-moto savezu Srbije. Ova dozvola nije potrebna onim vozačima koji putuju u Albaniju, Austriju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Crnu Goru, Češku, Grčku, Hrvatsku, Luksemburg, Mađarsku, Severnu Makedoniju, Moldaviju, Poljsku, Portugal, Slovačku, Sloveniju, Tursku, Ukrajinu i Veliku Britaniju. Ipak, potrebna je onima koji će godišnji odmor provesti u Italiji, Španiji, Belgiji, Danskoj, Lihtenštajnu, Monaku, Norveškoj, Nemačkoj, Francuskoj, Holandiji, Rusiji, Švajcarskoj i Švedskoj.

Produžetak saobraćajne dozvole

Pre dve godine, na graničnim prelazima sa Crnom Gorom i Mađarskom nastala je zbrka, zbog toga što vraćeni putnici koji su imali potvrde o produžavanju saobraćajnih dozvola i registarskih tablica, umesto novih dokumenata.

Nakon toga je MUP Crne Gore izdao saopštenje u kojem je navedeno da potvrda o produženju važi prilikom prelaska granice, ali se nadležne mađarske institucije nisu se oglašavale.

Nedovoljno gotovine

Turisti koji putuju u evropske države, moraju da imaju između 30 i 70 evra u kešu, zavisno od države do države, i to za svaki dan koji ostaju u inostranstvu. Što se tiče popularnih turističkih destinacija, za Grčku je potrebno 50 evra po danu a za Hrvatsku 70. Bitno je da novac bude u kešu, a ne na kartici, a iako su male šanse da ća na granici neko „viriti“ u novčanik putnika, bolje je podići gotovinu.

Evri, euri, pare, novac
Foto: Shutterstock

Zelena karta osiguranja

Prilikom putovanja automobilom u pojedine države, građani moraju da poseduju zelenu kartu osiguranja. To je zapravo dokument kojim se potvrđuje da je vozilo osgurano, odnosno vrsta garancije  da će sva šteta, bila ona materijalna ili nematerijalna, koju vozač eventualno načini u saobraćajnog nesreći, biti nadoknađena. Zelena karta potebna je prilikom putovanja u Severnu Makedoniju, Rusiju, Belorusiju, Ukrajinu, Moldaviju, Tursku, Izrael Iran, Albaniju, Tunis i Maroko. Ona inače može da se kupi na samim graničnim prelazima ili u njihovoj neposrednoj blizini, a potrebno je da vozač u trenutku kupovine ima polisu obaveznog osiguranja od auto-odgovornosti i saobraćajnu dozvolu. Ako turista putuje u države članice EU, kao i u Švajcarsku, Norvešku, Island, Andoru i Crnu Goru, ne mora da ima zelenu kartu, već samo registracionu nalepnicu na automobilu.

Zdravstveno osiguranje

Putnik mora da poseduje polisu zdravstvenog osiguranja, a iako radnici na carini najverovatnije neće tražiti na uvid ovaj dokment, najbolje je ne rizikovati.

Takođe, zdravstveno osiguranje za turiste nije bitno samo da bi prešli granicu, već da bi bili sigurni da će u inostranstvu, ukoliko to bude neophodno, dobiti odgovarajuću medicinsku pomoć.

Deca moraju da imaju saglasnost

Dete koje ima manje od 16 godina, a putuje bez roditelja ili staratelja, mora da ima saglasnost oba roditelja za putovanje. Ako samo jedan roditelj ima pravo na starateljstvo, njegova saglasnost biće dovoljna. Inače, ovaj dokument mora da se overi pre samog puta, a poželjno je da roditelj navede gde, kada i sa kim dete putuje.

Vaučer ili garantno pismo

Poslednja stavka koju putnik treba da obezbedi da bi bio siguran da mu neće biti zabranjeno da pređe granicu, iako verovatno neće morati da priloži na granici, je vaučer turističke agencije. Ovaj vaučer zapravo će poslužiti kao dokaz da ima rezervisan smeštaj. Ako neko putuje kod rođaka ili prijatelja, on treba da mu obezbedi garantno pismo, kojim preuzima odgovornost za putnika, odnosno obavezuje se da će snositi troškove smeštaja, troškove u slučaju bolesti i slično.

Foto: Shutterstock

Neodazivanje na poziv suda

Poverenik za informacije od javnog značaja Milan Marinović, rekao je svojevremeno, dok je bio predsednik Prekršajnog suda, da sud može policiji da naloži privođenje građanina koji se ne odaziva na sudske pozive, makar to bilo i zbog najmanjeg prekršaja. Ukoliko ga policija ne nađe na adresi više puta, obavestiće sud, koji potom može da raspiše poternicu i o tome obavesti sve policijske stanice u Srbiji, a u takvim slučajevima, do privođenja najčešće dolazi upravo na granici. U praksi, ukoliko je putniku napisana kazna jer nije vezao pojas u vozilu, neće biti zadržani na granici jer nije platio tu kaznu, nego tek ukoliko je došao u fazu da ga je sud pozivao da se javi zbog ovog prekršaja, a to nije učionio.

Foto: profimedia.rs

Moguća zabrana putovanja i bez razloga

Treba naglasiti da carinici imaju pravo da zabrane putovanje nekome i na osnovu ličnog mišljenja i procene. Razloge zbog kojih putnika ne piuštaju da pređe granicu ne moraju da saopšte.

Podrazumeva se, naravno, da putovanje nije moguće bez vize, ukoliko je ona potrebna za destinaciju puta. Takođe, pojedine zemlje traže obaveznu vakcinaciju protiv određenih bolesti, pa ko to ne uradi, ne može ni da otputuje.

BONUS VIDEO Zbog čega sve mogu da vas vrate sa granice: Uzrok su i neredovno prispele pošiljke

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare