Studentska poliklinika, Zavod za plućne bolesti i Prirodnjački muzej imaju nešto zajedničko - sve tri ustanove nalaze se u zgradama na atraktivnim lokacijama u Beogradu, gde svaki kvadratni metar može dobro da se unovči, i sve tri se nalaze na spisku za optimizaciju, reorganizaciju, unapređenje ili - iseljenje?.
Ministarstvo zdravlja početkom februara je počelo završne javne konsultacije o Nacrtu plana optimizacije mreže ustanova zdravstvene zaštite (Masterplan).
Ovim planom je, između ostalog, predviđeno da Studentska poliklinika, koja se nalazi u Krunskoj ulici, bude pripojena Domu zdravlja Vračar, kao i da Zavod za plućne bolesti i TBC bude pripojen Kliničko-bolničkom centru Zvezdara.
Kako je navedeno, cilj plana, koji je predstavljen putem onlajn prezentacije, je da se “u narednih 15 godina, kroz novu organizaciju zdravstvenog sistema, obezbedi poboljšanje kvaliteta, pristupačnosti i efikasnosti zdravstvene zaštite i povećanje ekonomske efikasnosti zdravstvenog budžeta”.
Međutim, nije isključeno da je lokacija bila kriterijum za izbor ove dve ustanove.
„Ne vidim koji je smisao te racionalizacije sem da nas zaposlene preuzme KBC Zvezdara, a zgrada ostane na izvolite”, rekao je za Nova.rs dr Dejan Žujović, načelnik dnevne bolnice u Zavodu kometarišuću ovu nameru države.
Podsetio je da nije prvi put da se priča o gašenju Zavoda i njegovom preseljenju, već da je slična stvar pokušana 2011. i 2012. godine.
“Bili smo zatvoreni zbog iste priče i na jedvite jade smo uspeli da ponovo otvorimo Zavod. Ranije je postojao plan da se preselimo u Batajnicu, na mesto gde je sada bolnica za kovid. Tu je trebalo da smeste i Zavod za kožne i venerične bolesti i Gerontološki centar, da bace sve negde na livadu, a da uzmu te tri lokacije koje su savršene”, objasnio je Žujović.
Na savršenoj lokaciji, na uglu ulica Krunske i Braće Nedić, nalazi se i Studentska poliklinika, smeštena u velelepnoj zgradi, staroj skoro jedan vek.
Nakon što je javnost saznala je da je njeno gašenje previđeno Masterplanom, o kom se javna rasprava vodila onlajn, u vreme pandemije (dakle, više tajno nego javno) usledile su momentalne rekacije.
Istog dana pokrenuta je peticija koju je ubrzo potpisalo 35.000 građana, a najavljen je i protest.
Pre dva dana, kada su predstavnici Udruženja “Kreni-promeni” predavali potpise, obratio im se Ministar zdravlja Zlatibor Lončar i rekao da je zvanični stav ministarstva na čijem je čelu da Studentska poliklinika neće biti ukinuta.
Slična sudbina juče je sačekala i Prirodnjački muzej, koji se takođe nalazi na Vračaru, u Njegoševoj ulici.
Prirodnjački muzej juče je saopštio da će uskoro izgubiti svoj 125-godišnji status značajne samostalne nacionalne ustanove kulture, te da će postati radna jedinica Zavoda za zaštitu prirode Srbije.
Stručna javnost, političke stranke i građani istog dana su se javno usprotivili ovim namerama, a pokrenuta je i onlajn peticija, u čijem obrazloženju je navedeno da se takav “anticivilizacijski čin” ne sme dozvoliti.
Ministarstvo kulture je već danas reagovalo tvrdeći da gašenja Muzeja neće biti i da su u pitanju “izmišljotine“. Dodali su, međutim, da će za tu ustanovu biti napravljena nova zgrada i to ne na Vračaru, već na Novom Beogradu.
Ovo bi bio elegantan način, koji državi pruža mogućnost da “isprazni” zgradu u Njegoševoj ulici, u kojoj je od 1904. do 1938. godine, kada je u nju smešten Prirodnjački muzej, bila Privatna gimnazija sa internatom prof. Vladimira Zdelara, a zatim i ženska gimnazija.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare