Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je danas da će novim zakonom Srbije o Zaštitniku građana koji su izradili stručnjaci te institucije, zaštita prava deteta biti znatno unapređena.
To će se, kako navodi, postići jačanjem samostalnosti i nezavisnosti zamenika Zaštitnika građana za prava deteta unutar same institucije i osnaživanjem njegovih kapaciteta.
„Mi sada nemamo pravo da direktno kontrolišemo rad sudske uprave, ali to možemo da radimo putem kontrole rada Ministarstva pravde, što smo i uradili pre par dana kada su u medijima objavljeni detalji presude za seksualno zlostavljanje deteta“, rekao je Pašalić.
Na konferenciji „Prava posebno osetljivih grupa dece u pravosudnom sistemu Srbije“ – prenela je institucija Ombudsmana – Pašalić je apelovao na pravosudne organe i medije da ne iznose u javnost detalje sudskih presuda koje se tiču povrede prava deteta jer to decu višestruko trazumatizuje za ceo život.
„U kontaktima koje smo imali s decom koja su proživela traumatična iskustva, saznali smo da su ona sekundarno traumatizovana u pravosudnim postupcima, a onda dodatno u medijima“, upozroio je Pašalić.
Zamenica Zaštitnika građana za prava deteta i rodnu ravnopravnost, Jelena Stojanović, izjavila je na istom skupu da se ta institucija već 13 godina uspešno bavi zaštitom prava deteta „ispravljajući propuste i nedostatke“ koje su načinili drugi državni organi.
Komentarišući najavu ministra za rad Zorana Đordjevića da će biti donet Zakon o zaštiti prava deteta i zaštitniku prava deteta, Stojanović je rekla da se tim poslom već bavi Zaštitnik građana.
Ona je navela da bi osnivanje nove institucije i prakse predstavljalo nepotreban budžetski trošak, a uz to taj novi zaštitnik prava deteta ne bi imao nove nadležnosti ni ovlašćenja u odnosu na ona koja već postoje u instituciji Ombudsmana.
Stojanović smatra da se postavlja i pitanje kredibiliteta tog zaštitnika prava deteta, s obzirom da upravo Ministarstvo za rad ima najviše propusta u toj oblasti, zbog kojih često reaguje Zaštitnik građana.
„Osam godina nisu formirali socijalno-zdravstvene ustanove, nisu obezbedili uslove za rad Centara za porodični smeštaj, niti su povećali broj zaposlenih, iako se broj predmeta u centrima za socijalni rad stalno povećava“, rekla je ona.
Stojanović je podsetila da su centri za socijalni rad koji su pod ingerencijom Ministarstva za rad, obustavljanjem aktivnosti tokom vanrednog stanja proglašenog proletos zbog epidemije korona virusa, uticali na pogoršanje stanja zaštite prava deteta zbog čega je morao da reaguje Zaštitnik građana.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare