Krizni štab bi danas trebalo da odluči o pooštravanju epidemioloških mera kojima je cilj da se smanji dalje povećanje broja zaraženih koronavirusom. Ova odluka je trebalo da bude doneta još u sredu, ali Krizni štab, kako navodi sam ministar zdravlja, već nekoliko dana "meri" dok ne preseče koje će mere da pooštri. Kao moguće pooštravanje mera navodi se ograničavanje rada ugostiteljskim objekata u skijalištima, kao i uopšte skraćenje radnog vremena kafića i restorana za eventualno sat ili dva u odnosu na postojeće.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar objasnio je da članovi Kriznog štaba već dva, tri dana „mere“ koje rigoroznije epidemiološke mere da donesu, kako bi se sprečilo prenošenje virusa u epicentrima širenja – skijalištima, a da se ne ugroze ostali koji su poštovali dosadašnje mere.
Epidemiolog Predrag Kon preneo je da je Krizni štab na sednici u sredu „zauzet jedinstven stav oko toga da će biti uvedene nove mere protiv koronavirusa i koje će se odnositi na vikend, ali da one nisu potpuno precizirane i da će to biti učinjeno u petak“.
Međutim, nije mogao da precizira da li će se skraćivanje radnog vremena odnositi na tržne centre, restorane i kafiće u gradovima.
I dok članovi Kriznog štaba danima mere kako će da seku, lekari ih upozoravaju da je krajnje vreme da se nešto preduzme.
Vrlo direktan bio je i načelnik vojne kovid bolnice na Karaburmi pukovnik dr Ivo Udovičić.
Pulmolog Dejan Žujović poručuje da Krizni štab treba ukinuti.
Lekarski deo Kriznog štaba svestan je nezadovoljstva kolega iz kovid zona, što se ništa ne konkretno ne radi da se ublaži nadolezeći talas epidemije, pa Kon obećava da će danas ipak stići neko rešenje.
„Cenkanje oko radnog vremena da li do 18 ili do 20 sati, na to smo mi iz medicinskog dela pod navodnicima naterani, pravni okvir nas tera na to i u okviru toga tražite najpovoljnije rešenje. Pooštravanja mera, da se niko ne iznenadi, ozbiljno je obećano da će toga biti, ne samo za vikend već i nadalje“, tvrdi Kon.
I dok je epidemiolog ubeđen da će nekog pooštravanja mera biti, sa druge strane zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić je čvrst u nastojanju da ne bude daljeg ograničavanja radnog vremena.
Naime, Vesić se najviše od svih političkih članova Kriznog štaba otvoreno protivi skraćenju radnog vremena ugostitelja, što lekari u Kriznom štabu predlažu kao neminovnost u pooštravanju epidemioloških mera.
On se dosta slavodobitno na društvnim mrežama zahvalio članovima Kriznog štaba zato što su razumeli argumente Beograda kada je u pitanju radno vreme u sektoru usluga.
Lekarski deo Kriznog štaba više puta je do sada najavljivao pooštravanje mere, ali se ipak na kraju sve svodilo na obećanja nadležnih da će se više kontrolisati sprovođenje postojećih, do čega obično ne bi dolazilo. Nova sednica, isto odstojanje i sad već skoro tradicionalno pitanje: ko je jači – lekari ili Vesić – zdravlje ili biznis?
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: