U Dvanaestu beogradsku gimnaziju, u kojoj je obustavljen rad, stigao je zapisnik inspekcijskog nadzora, kojim se od direktorke škole traže disciplinski postupci protiv nastavnika koji ne drže časove, što bi moglo da se završi otkazima, zbog čega je za sutra u 11 sati najavljen skup podrške zaposlenima.
Kako je FoNetu rekao profesor istorije iz te škole Petar Panić, podršku zaposlenima pružaju sadašnji i bivši đaci i njihovi roditelji, a uz njih su i kolege iz ostalih beogradskih gimnzija.
On je naveo da je direktorka Svetlana Miljenović za sutra u 10 sati zakazala sastanak sa zaposlenima, na kojem se očekuje da saopšti svoje odluke i planove, a prema njenim ranijim izjavama, spremna je da sama da otkaz, umesto da otpušta kolege.
Prosvetna inspektorka bila je u školi 23. januara, a izveštaj o zatečenom stanju okačen je na oglasnoj tabli škole i FoNet je u njega imao uvid.
Kako navodi profesor Panić, inspektorka je došla nenajavljeno, dobila je sve potrebne informacije – odluke o obustavi rada i potpise zaposlenih, a iz škole je ispraćena uz negodovanje i bila je sprovedena kroz špalir nezadovoljnih đaka i zaposlenih.
U zapisniku, koji je stigao danas, konstatovano je da je prekršen Zakon o srednjem obrazovanju i da su zaposleni u nezakonitoj obustavi rada, a od direktorke se traži da utvrdi činjenično stanje i pokrene disciplinske postupke.
„Za takvu vrstu prekršaja se izriče otkaz ugovora o radu“, navodi Panić.
Od direktorke se traži i da „preduzme radnje iz svoje nadležnosti u cilju uspostavljana neometanog obavljanja obrazovno-vaspitnog rada i delatnosti ustanove“. Sudeći prema navodima iz zapisnika inspekcije, zaposleni strahuju da je u suprotnom ugrožena i licenca za rad škole.
U delu škola u Srbiji drugo polugodište je, umesto časovima, počelo obustavom nastave i nalogom Ministarstva prosvete da inspektori obiđu škole u kojima nema časova.
Škole protestuju u znak podrške studentskim zahtevima, ali i zbog neslaganja sa sporazumom koji su reprezentativni sindikati postigli sa Vladom Srbije.
BONUS VIDEO: Maturanti Zemunske gimnazije u blokadi do daljeg