Foto: Ivan Dinić/Nova.rs; Privatna arhiva; Google Street View

Stroga pravila ponašanja, ograničenje slobode govora, ali i sveprisutno jednoumlje na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, presudili su, nažalost, daljoj akademskoj karijeri teologa, sveštenika, docenta Vukašina Milićevića. On je za Nova.rs potvrdio da je posle višegodišnje borbe za “drugačiji pristup i slobodnu reč”, napustio mesto naučnika i predavača u ovoj visokoškolskoj ustanovi, ali ne svojom voljom.

Iako je bilo krajnje vreme da konkuriše za višu poziciju, tačnije vanrednog profesora Bogoslovskog fakulteta, ipak se prijavio “samo” na konkurs za reizbor docenta.

Foto: Printscreen Insajder.net

“Na univerzitetu Veće bira Komisiju za određeni konkurs, a u ovom slučaju činila su ga dva profesora sa Bogoslovskog, koji predaju predmet, za koji se konkuriše, ili neki njemu srodni, i jedan sa Filozofskog fakulteta. Njihov posao je da pregledaju konkursni materijal i da na tom osnovu napišu referat, koji potom preporuče Veću i savetuju kako da dalje postupe. U zavisnosti od toga da li je referat dobio pozitivnu ili negativnu ocenu, Veće dalje odlučuje”, kaže za Nova.rs teolog Milićević.

„Žaliću se, iako od toga nema ništa“

On je, naime, dobio pozitivnu ocenu i sve preporuke, ali nije vredelo.

“U mom slučaju referat je bio pozitivan, ali nije usvojen. Svi uslovi su bili ispunjeni da prođem konkurs za reizbor u docenta, ali nisam prošao, tako da neću dalje raditi na fakultetu, jer sam na ovaj način ostao bez posla. Referat se inače stavlja na uvid javnosti i svako može da prigovori. Međutim, nije bilo prigovora, odnosno kontrareferata. Glasanje za moj reizbor je pomerano više puta i bilo mi je jasno da će se završiti negativno. Bio sam u pravu”.

Crkvene vlasti oterale teologa Vukašina Milićevića sa fakulteta
Foto: Privatna arhiva

Sednica je održana 8. marta.

“Obrazloženje za odbacivanje referata je da se moji radovi ne uklapaju u oblast koju sam odabrao da radim, što nema nikakvog smisla, a nije ni tačno. Veće je donelo odluku da ga ne prihvata. Odbili su referat Komisije koju su sami izabrali i koji je bio pozitivan. Žaliću se, naravno, na ovu odluku, iako ne verujem da će biti išta od toga. Svakako ugovor mi traje do 26. marta, a videćemo šta će biti do tada”, kaže sveštenik Milićević.

Foto: Medija centar Beograd

Nažalost, bilo je pitanje trenutka kada će uprava Bogoslovskog fakulteta BU, stati na put slobodoumnom govoru teologa Milićevića, koji je javnosti poznat po brojnim izjavama i “nedozvoljenim” istupanjima, koja su naišla na negodovanje, osudu, pa čak i kažnjavanje od strane vrha Srpske pravoslavne crkve.

Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Podsetimo, nesuglasice su počele još 2017. godine kada je grupa profesora i asistenata Bogoslovskog fakulteta BU kažnjena zbog potpisivanja javnog apela povodom rasprave koju je izazvala peticija za reviziju Darvinove teorije evolucije u školama u Srbiji.

Pročitajte još:

Odlukom tadašnjeg patrijarha Irineja, potpisnicima je uskraćena parohijska služba, a oduzete su im i druge funkcije u radnim telima i medijima Srpske patrijaršije.

Crkvenosudski postupak

Jedan od kažnjenih potpisnika bio je i sveštenik Vukašin Milićević.

Patrijarh Irinej tada je zabranio profesorima i asistentima ovog fakulteta sve buduće javne istupe bez njegovog ličnog odobrenja.

Patrijarh Irinej, godišnjica smrti

“Protiv onih koji ne budu poštovali ovu odluku biće pokrenut crkvenosudski postupak”, pisalo je u patrijarhovom pismu adresovanom na Dekanat Bogoslovskog fakulteta u Beogradu.

Ime teologa Vukašina Milićevića, pominje se, međutim, ponovo u vreme pandemije kovida-19, kada je 2020. godine govorio o temi pričešća. Mediji su tada mladog sveštenika nazvali „revolucionarom u crkvi“.

Foto:googlemaps

Naime, nakon snimka vernika u Novom Sadu koji su čekali pričest, održavajući u redu međusobnu distancu, da bi potom svi konzumirali vino iz istog putira i kašike, što je izazvalo reakcije javnosti, u kojoj su u to vreme na snazi bile mere zabrane javnog okupljanja, Milićević je u autorskom tekstu u nedeljniku Vreme, izneo stav da neodustajanje od pričešćivanja na ovaj način „može proizvesti ozbiljne posledice“ i za osobu koja prima pričest, ali i za mnoge druge.

Kažnjen zabranom nastupa u javnosti

„Sve ovo nema nikakve veze sa slobodom veroispovesti, već sa zdravim razumom bez koga upravo ta sloboda nema ama baš nikakvog smisla“, tvrdio je Milićević u Vremenu.

Ubrzo nakon ovog teksta, on je, gostujući u emisiji “Utisak nedelje”, kritikovao odluku crkve da se pričest vrši po kućama vernika, ocenivši da će biti teško sprovodiva.

Foto: NOVA S/Ivan Dinić

Takođe, tom prilikom doveo je u pitanje reakcije svojih kolega iz crkve koji su tvrdili da se „niko nikada nije zarazio na taj način“, rekavši da „nemamo svedočanstva o tome, jer smo tek pre 150 godina saznali za bakterije i viruse“.

Zvaničnici SPC tada su vrlo brzo reagovali i kaznili Milićevića zabranom obavljanja svešteničkih dužnosti i nastupima u javnosti.

A među zvaničnicima je tada, kao i sada, bio vladika bački Irinej Bulović, koji se, kako se spekuliše u javnosti, već godinama obračunava sa progresivnim snagama unutar Srpske pravoslavne crkve, što rezultira i proterivanjem neistomišljenika sa Bogoslovskog fakulteta i iz Crkve.

Sukob vladike Bulovića i teologa

Naime, eparhija bačka je još 2020. godine optužila medije i pojedince koji su kritikovali praksu da se vernici, u vreme širenja zaraze, pričešćuju iz jedne kašičice, za medijsku harangu organizovanu protiv vladike bačkog Irineja. Eparhija vladike Irineja obrušila se tada i na pojedine teologe, pa čak i velikodostojnike SPC, koji su po ovom pitanju zauzeli razumniji stav.

Vladika bački Irinej Bulović Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

Docent Vukašin Milićević, rekao je tada za Nova.rs da mu je žao što je njegovo mišljenje o načinu organizovanja liturgija naišlo na žestoku reakciju Eparhije bačke, te da nije ni u jednom momentu doveo u pitanje svetu tajnu pričešća. Komentarišući konstataciju iz saopštenja Eparhije bačke, da bi trebalo preispitati njegovo učešće u crkvenoj zajednici, Milićević je rekao da ne brine za svoje mesto, te da ono uopšte i nije bitno.

Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Posle niza “zabranjenih” istupa, sveštenik Milićević je ponovo skrenuo pažnju na svoje stavove, kada je početkom ove godine objavio roman prvenac „Vaskrsenje“, u kojem se bavi uticajem politike, dela crkve i organizovanog kriminala na život građana, što je takođe uzburkalo crkvene duhove.

Vukašin Milićević rođen je 1982. godine u Beogradu. Diplomirao je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu, a odbranio master iz istorije na Filozofskom fakultetu, na kojem trenutno sprema novi doktorat.

Foto: NOVA S/Ivan Dinić

Osim kao docent na Pravoslavno-bogoslovskom fakultetu, on je i paroh pri Hramu Svetog Save.

Poznat je javnosti i po tekstu “Bliski susret treće vrste”, objavljenom na sajtu “Borba za veru”, u kome spekuliše šta bi se desilo kada bi se ispostavilo da postoje vanzemaljci, čime je hrabro, po ko zna koji put, uznemirio širu javnost i SPC.

Posle potpisa na javnom apelu protiv peticije za reviziju izučavanja teorije evolucije 2017, na šta je crkva reagovala razrešenjem potpisnika svih crkvenih dužnosti, Milićević je smenjen i sa mesta urednika radija Slovo ljubve.

***

BONUS VIDEO: Patrijarh i rodna ravnopravnost: Šta crkva ne razume u novom zakonu Srbije?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare