Pripadnici Službe javnog reda i komunalne milicije odnosno "Beogradski lični", kako ih je prošle godine odlazeći gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić prekrstio, prete protestom jer su nezadovoljni trenutnim uslovima rada, saznaje Nova.rs. Oni traže veće plate za 25 odsto, uklanjanje obeležja "Beli" sa uniformi, priznavanje stručne spreme, izmenu modela smenskog rada, beneficije...
Nekadašnji komunalni milicioneri koji su od prošle godine postali deo novog Sekretarijata za inspekciju, nadzor i komunikaciju, a koje je Aleksandar Šapić nazvao „Beli“, nezadovoljni su uslovima u kojima rade.
Oni traže povećanje zarada za najmanje 25 odsto u odnosu na trenutne, zatim uklanjanje obeležja „beli“ na uniformi, priznavanje stručne spreme svim zaposlenima, izmenu modela smenskog rada za komunalne milicionere koji rade na terenu, topli obrok i regres za godišnji odmor, beneficije.
Kako saznaje Nova.rs, „Beogradski lični“ su prethodnih meseci pokušali u više navrata da odlazećem gradonačelniku stave do znanja da je „sramno pod kakvim uslovima rade“, misleći pre svega na male plate i na to što mnogima od njih nije priznata stručna sprema.
Komunalni milicioner koji je želeo da ostane anoniman (ime i prezime poznato redakciji) ispričao je za Nova.rs da su pre nekoliko nedelja imali „slučajan“ susret sa Šapićem, kada su ga otvoreno pitali da li planira da im poveća plate.
„Gradonačelnik je kratko rekao: Nema para, i to što primate, mnogo je, ne radite ništa. To je bilo toliko ponižavajuće za sve nas, a posebno za one kolege koje imaju završeni fakultet ili višu školu, a rade sa srednjom školom za platu od nepunih 60.000 dinara“, navodi naš sagovornik.
Dodaje da je nova Služba koju je osnovao Šapić ponižena do kraja, te da je i samo obeležje „Beli“ delom odgovorno za to. Zbog toga i zahtevaju da se ta oznaka ukloni sa njihovih uniformi.
„Komunalna milicija je dostigla vrhunac poniženja. Zaista. Uklanjanje tog obeležja je samo jedan od niza naših zahteva, ali ne manje važan. Mi smo bili komunalna milicija i tako je trebalo i da ostanemo. Ništa nismo postigli ovim ‘Beogradskim ličnim’, samo su nas dodatno ismejali građani“.
Naš sagovornik dodaje da su pripadnici „Belih“ izrevoltirani i trenutnim smenama koje imaju.
Zbog toga traže izmene smena za one koji su na terenu.
„Zahtevamo izmenu modela smenskog rada za komunalne milicionere koji rade na terenu i uspostavljanje smena od 12 sati, umesto dosadašnjih 8. Ovaj model smenskog rada omogućava adekvatniji oporavak pripadnika komunalne milicije koji su izloženi terenskom radu i bolju koordinaciju službenih obaveza sa privatnim, individualnim obavezama. Što se tiče toplog obroka, zaposleni koji ostvaruje minimalnu zaradu ima pravo na uvećanje po osnovu minulog rada, kao i pravo na topli obrok i regres za godišnji odmor“, nastavlja ovaj komunalni milicioner.
Naš sagovornik ukazuje na činjenicu da su nebezbedni dok su na terenu, što su pokazali raniji slučajevi kontrolora u gradskim autobusima.
„Sećate li se šta se sve dešavalo kontrolorima dok su obavljali svoj posao? Jednom slomljen nos, drugom ruka, trećem najstrašnije prete i to se dešavalo skoro svakodnevno. Od septembra smo mi preuzeli njihov posao, tako da ne čudi što se brinemo da li će nam ostati glava na ramenima kada izađemo iz autobusa. Zbog toga je najpravičnije da se pod hitno uradi procena rizika radnog mesta, dakle da se evidentiraju apsolutno svi napadi na nas, pretnje, gaženja kolima, kako bi se stekli uslovi za beneficirani radni staž“, ističe on.
Podseća na razne neprijatnosti s kojima se svakodnevno susreću, a prošle godine je i sam doživeo jednu takvu.
„Stanari jedne zgrade na Miljakovcu prijavili su komšinicu zbog buke. Izašli smo po prijavi na teren, a kada smo pokucali na vrata, vlasnica je otvorila i po nama prosula punu kofu prljave vode. I šta da radite u takvim situacija? Dobila je prijavu, svakako, a šta je sa nama? Ostali smo poniženi i uvređeni onako mokri, smrdljivi od nekakve tečnosti, ko zna šta je to zapravo bilo. Horor, horor“, priča ovaj zaposleni.
Redakcija Nova.rs kontaktirala je predstavnika Sindikata koji je pri Gradu Beogradu (komunalna milicija nema svoj Sindikat), a on je istakao da je „za sada dogovor da ne daju nikakve izjave za medije“, te da će sačekati sledeću nedelju.
Uputili smo i pitanja Sekretarijatu za inspekciju, nadzor i komunikaciju, kao i odlazećem gradonačelniku Beograda Aleksandru Šapiću koji je njen osnovač, ali do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovor.
BONUS VIDEO: Kako je Šapić sredio javni gradski prevoz, fali 500 vozača:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare