Branko Ružić Beograd 24.08.2021. Završena sednica Kriznog štaba, izjave, Krizni štab, koronavirus, polazak u školu, škola, 1. septembar
Branko Ružić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Školska godina će početi normalno 1. septembra u svim školama intoniranjem ili izvođenjem državne himne "Bože pravde", prvi put u istoriji, najavio je danas ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i prvi potpredsednik Vlade Srbiije Branko Ružić.

On je u intervjuu za „Novosti“ rekao da je važno da kao građani poštujemo svoju zastavu, grb i himnu i time na najlepši mogući način čuvamo svoj identitet, a naglasio je i da bi svi koji sede u Kriznom štabu voleli da deca sve vreme pohađaju nastavu neposrednim putem, u svojim školama, a ne pred televizorom, odnosno računarom.

Ministar je poručio da to što deo javnosti izražava bojazan o eventualnom riziku po sveobuhvatno zdravlje nacije ne treba da se doživljava automatski kao neprijateljski gest, već kao deo iznalaženja najboljeg rešenja, ali da je prioritetno da saslušamo zdravstvenu struku, kao najrelevantniju u borbi protiv virusa.

On je saopštio da će ministarstvo pratiti situaciju i odluke prilagođavati prema potrebama, a da je, da bi se izbeglo pogoršanje situacije, važno da se pre svega striktno poštuju epidemiološke mere, ali i da se vakcinišu svi koji to do sada nisu učinili, pošto je vakcina civilizacijska tekovina i jedini način da ovo sve prebrodimo.

Ministar je pojasnio model održavanja nastave koji podrazumeva tri zone – zelenu, žutu i crvenu, i rekao da je za njegovo sprovođenje ,odnosno za tačno određivanje kada neka škola iz jedne zone prelazi u drugu, odgovoran posebno formiran stručni tim sastavljen od predstavnika „Batuta“ i Ministarstva prosvete nauke i tehnološkog razvoja, koji se već duže vreme bavi koordiniranjem i praćenjem situacije u školama širom Srbije.

„Oni će sa sada imati novi zadatak, sagledavanje nekoliko kriterijuma, kao što su broj zaraženih, broj vakcinisanih, procenat pozitivno testiranih, kao i u kojoj meri se škola pridržava mera za sprečavanje rizika od virusa, što će opredeljivati koja lokalna samouprava će pripasti kojoj zoni, i o tome ne treba da razmišljaju roditelji, već da prate informacije koje će škole davati petkom u slučaju da dođe do promene modela“, objasnio je Ružić.

Ministar je naveo da je prva odluka stručnog tima da svi krenu na neposrednu nastavu, osim srednjih škola u 15 opština i gradova koji će biti u kombinovanom modelu, i srednjih škola u Tutinu, gde će se izvoditi onlajn nastava.

Ružić je precizirao da će se u prvoj sedmici septembra primenjivati kombinovani model u Novom Pazaru, Preševu, Kladovu, Petrovcu na Mlavi, Novoj Varoši, Priboju, Užicu, Valjevu, Despotovcu, Jagodini, Paraćinu, Svilajncu, Rekovcu, Ćupriji i Bojniku.

On je govorio i o rezultatima onlajn nastave, koja je bila okosnica nastavnog procesa godinu i po dana, i rekao da smatra da su svi dali maksimum da obrazovanje bude kvalitetno i dostupno svakom detetu u Srbiji i da nikako ne može da se složi sa nekim subjektivnim ocenama da je godina prošla uzaludno, a posebno ni da je generacija upropašćena.

“ Onlajn nastava je bila i ostaje najbolja opcija za sve, u situaciji kada je zdravlje stanovništva prioritet, a pritom ugroženo“, naglasio je Ružić.

Ružić je rekao i da nacrt Zakona o udžbenicima koji će omogućiti da udžbenike od nacionalnog značaja, srpski jezik i književnost, istoriju i geografiju izdaje državni Zavod za udžbenike, čeka na dalje konsultacije sa kabinetom predsednika, imajući u vidu da je upravo predsednik Vučić bio inicijator ove odlične ideje, ali i sa kabinetom premijerke, koja se stara o primeni državnih politika.

On je saopštio da je u planu da do 15. septembra, kada se obeležava Dan srpskog jedinstva, u parlamentu bude usvojen Zakon o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličnog pisma koji će pred narodnim poslanicima predstaviti ministarka Maja Gojković, što je, kako je rekao, dobar i prirodan, kako simbolički, tako i suštinski uvod u približavanje novom Zakonu o udžbenicima.

Ružic je naglasio da je naša regulativa izričita u zaštiti ćirilice i da u tom kontekstu i obrazovanje počiva na srpskom jeziku i ćirilici, kao i da će u narednom periodu biti uloženi dodatni napori da primena postojećih zakona i podzakonskih akata bude vidljivija.

On je rekao i da blagonaklono gleda na deklaraciju sa poslednjih razgovora srbista u pogledu sticanja natpredmetnog statusa za srpski jezik i da postoji razumevanje da povećanje fonda časova ne može biti trenutno tema, ali da zajednički rad, svako u svojoj sferi odgovornosti, jeste pravi za očuvanje našeg identiteta.

Ružic je govorio i o predlogu predsednika stranke Ivice Dačića, za zajedničku listu socijalista sa SNS za izbore na sva tri nivoa, i rekao da u SPS ne postoji bojazan od gubljenja identiteta jer je poznato da glasači SNS i SPS nisu jedno te isto, niti su partijski programi i orijentacija stranaka identična, osim zajedničkog imenitelja, kako je rekao, ljubavi prema Srbiji i njenom napretku.

On je zaključio da će upravo taj imenitelj opredeliti najbolji model učešća na predstojećim izborima, kako je naglasio ,ne za dve stranke već za budućnost Srbije i njene građane.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare