Regulatorni institut za održivu energiju i životnu sredinu (RERI) podneo je danas inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti Odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu, koju je 14. novembra donela Vlada Srbije.
Osnivač RERI Jovan Rajić izjavio je da je Vlada u potpunosti zanemarila obavezu da u proces uključi jedinu nadležnu i stručnu instituciju koja ima mogućnost i potrebno znanje da proceni da li je sa određenog kulturnog dobra moguće i potrebno skinuti svojstvo zaštićenog dobra, verovatno „shvatajući da u konkretnom slučaju ne postoji niko u struci ko bi takav dokument izradio i potpisao”.
Kompleks zgrada Generalštaba stavljen je pod zaštitu 2005. godine, kada je dobio status spomenika kulture, čime je uvršten u registar nepokretnih kulturnih dobara. Istom Odlukom utvrđena je i obaveza vraćanja spomenika kulture u stanje pre bombardovanja, odnosno, restauracija i rekonstrukcija čitavog kompleksa na način kojim će se “sačuvati autentični izgled, gabarit, konstrukcija i elementi arhitekture, uz upotrebu originalnih materijala”, ukazao je RERI.
Uz akt o utvrđivanju kulturnog dobra i evidenciju u registru, za svako kulturno dobro vodi se dosije sa elaboratom o njegovom vrednovanju.
Odredbe Zakona o kulturnom nasleđu eksplicitno propisuju postupak donošenja odluka u slučaju brisanja statusa kulturnog dobra iz registra, koji sadrži iste obavezne elemente kao i postupak kojim je status zaštite prethodno utvrđen.
U oba slučaja neophodno je donošenje akta o utvrđenju ili prestanku utvrđenja kulturnog dobra koji sadrži detaljna obrazloženja propisana Zakonom, navedeno je u saopštenju.
Da bi se pokrenuo ovakav postupak, predlog akta sa sadržajem koji propisuje član 41. Zakona o kulturnom nasleđu bi morao da podnese Republički zavod za zaštitu spomenika kulture Vladi Srbije, preko Ministarstva nadležnog za kulturu.
Javno regujući na odluku Vlade, objavljenu u Službenom glasniku 15. novembra, stručni savet Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture je u zvaničnom saopštenju potvrdio da ova institucija “nije izradila elaborat niti predlog odluke o prestanku svojstva nepokretnog kulturnog dobra, pa zaključuje da je ovim odlukama Vlada Republike Srbije grubo prekršila Zakon o kulturnom nasleđu”.
Na ovaj način nesumnjivo je potvrđeno da sama odluka nije usvojena na zakonom propisan način, odnosno, u propisanoj proceduri, zbog čega je treba poništiti, zaključio je RERI.
***
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare