U Srbiji je potvrđen drugi slučaj malih boginja (morbila), a u pitanju je majka dečaka (15) koji se leči na Infektivnoj klinici u Beogradu.

„Ovo je takozvana porodična epidemija. Majka je prva zaražena, a potom i dete. Ona je imala upalu pluća, potom je dobila jak osip, a lekari koji su je lečili mislili su da je alergija na antibiotike koje je pila. Često se dešava da pomešaju alergiju sa boginjama, naročito morbilama, za koje verujemo da su iskorenjene i niko ne očekuje pojavu ovog oboljenja kod odrasle osobe“, kaže za Nova.rs dr Ivana Begović Lazarević, epidemiološkinja Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu.

Foto: Printscreen Nova/Video

Juče popodne stigli su nalazi krvi majke, nakon čega je i postavljena dijagnoza.

Pročitajte još:

„Uradili smo laboratoriju i potvrdili naše sumnje, tačnije videli da je zapravo ona prva imala morbile, ali sad je u stabilnom stanju. Međutim, sada je dete u bolnici zbog upale pluća, a sve vrste boginja, naročito morbili, izazivaju težu fizičku formu bolesti i daleko su opasnije za stariju decu i odrasle ljude, nego za najmlađe“, objašnjava doktorka.

Podsetimo, ovo su prvi slučajevi malih boginja od početka godine i to u Beogradu, posle skoro 10 meseci.

Foto: Shutterstock

Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ dobio je potvrdu da je juče na Institutu za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ potvrđen slučaj malih boginja kod osobe uzrasta 15 godina iz Beograda, koja nije vakcinisana i koja je hospitalizovana zbog zapaljenja pluća na Кlinici za infektivne i tropske bolesti „Prof. dr Кosta Todorović“. U skladu s tim, Institut je u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, zdravstvenim ustanovama dostavio predlog mera za pooštren nadzor nad malim boginjama u Srbiji.

Institut je, imajući u vidu epidemiološke karakteristike ove bolesti i obaveze prema Planu aktivnosti za odstranjivanje malih boginja u Srbiji, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja dostavio zdravstvenim ustanovama predlog mera za pooštren nadzor nad malim boginjama na teritoriji Republike Srbije (prijava sumnje, laboratorijska dijagnostika, izolacija i lečenje obolelih, zdravstveni nadzor, epidemiološki nadzor, vakcinacija nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica, vakcinacija osetljivih lica iz kontakta sa obolelim unutar 72 sata itd.).

Foto: Shutterstock

Za vreme trajanja pandemije COVID-19 u skoro četvrtini zemalja sveta je prekidana ili odlagana imunizacija MMR vakcinom, a u velikom broju zemalja došlo je do značajnog pada obuhvata. Tokom 2020. i 2021. godine u Srbiji su registrovane najniže vrednosti obuhvata MMR vakcinom u poslednjih dvadeset godina.

Obuhvat ovom vakcinom u drugoj godini života u 2021. godini iznosio je 74,8%, a u 2022. godini 81,3%.

Obuhvat drugom dozom, pre upisa u prvi razred osnovne škole, u 2021. godini iznosio je 85,8%, a u 2022. godini 89,5%.

Foto: Shutterstock

Prikupljanje podataka o obuhvatu MMR vakcinom u 2023. godini je u toku. Ciljne vrednosti obuhvata treba da iznose 95%, kako bi se sprečila cirkulacija uzročnika u populaciji i obolevanje.

U najvećoj epidemiji malih boginja u Srbiji u poslednjih 20 godina, tokom 2017. i 2018. godine registrovano je oko 5800 obolelih, od kojih je 93% bilo nevakcinisano, nepotpuno vakcinisano ili sa nepoznatim vakcinalnim statusom. Jedna trećina obolelih bila je hospitalizovana zbog težine kliničke slike praćene komplikacijama.

U ovoj epidemiji registrovano je 15 smrtnih ishoda, među kojima je bilo četvoro dece mlađe od pet godina. Prethodne, 2023. godine registrovano je 50 slučajeva morbila u našoj zemlji, od kojih je većina (94%) bila nevakcinisana.

Foto: Shutterstock

U slučaju pojave temperature veće od 38,5 ºC, kao i pojave ospe po telu, uz curenje iz nosa i crvenilo očiju, potrebno je javiti se izabaranom lekaru u domu zdravlja.

Hitnom i vanrednom revizijom vakcinalne kartoteke od strane pedijatara u domovima zdravlja potrebno je evidentirati nevakcinisanu i nepotpuno vakcinisanu decu prema uzrastu i sprovesti njihovu vakcinaciju u skladu sa Кalendarom imunizacije.

Pozivamo roditelje da u dogovoru sa izabranim lekarom deteta zakažu termine za dolazak na vakcinalni punkt u domu zdravlja.

Vakcinacija je stvar individualne, ali i kolektivne orgovornosti i jedina mera zaštite od teških kliničkih formi obolevanja, bolničkog lečenja i smrtnih ishoda.

***

BONUS VIDEO: Male boginje u Smederevu – preti li Srbiji epidemija morbila

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar