Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Istog dana kada je direktor regionalne deponije "Duboko" Momir Milovanović podneo ostavku oglasilo se i Ministarstvo zaštite životne sredine i potvrdilo da ovo preduzeće ne poseduje važeće dozvole za rad.

To je ono što mesecima unazad tvrde aktivisti Udruženja građana „Da NE dišemo Duboko“ i zbog čega, danonoćno dežurajući na blokadama, sprečavaju dalji protivzakonit rad deponije.

Udruženju građana „Da NE dišemo Duboko“ danas je stigao odgovor na pitanja koja su postavili Ministarstvu zaštite životne sredine, pozivajući se na Zakon o dostupnosti informacijama. Dragan Grujičić iz ovog udruženja za Nova.rs kaže da je nadležno ministarstvo samo potvrdilo ono o čemu oni govore od majskog požara.

„Nadležni u JKP ‘Duboko’ na čelu sa direktorom, sada već bivšim, eksplicitno su tvrdili da je ovo preduzeće od 2022. godne radilo na osnovu integralnih dozvola koje su te godine dobili od ministarstva, kada im je istekla prethodna dozvola. Potvrdu njihovih tvrdnji, a naših sumnji, tražili smo od Ministarstva zaštite životne sredine koje nam danas odgovara da te dve dozvole, za odlaganje, skladištenje i tretman otpada, na koje su se oni pozivali, nisu dozvole već zahtevi koji su od strane Ministarstva odbijeni. To znači da su više od dve godine radili bez važećih dozvola a sve protivno zakonu“, rekao nam je Grujičić.

Uvidom u dopis Ministarstvo zaštite životne sredine uverili smo se da piše da su odbačeni zahtevi JKP „Duboko“ za izdavanje dozvole za skladištenje, tretman i odlaganje otpada od 7. aprila 2022. godine, kao i dozvole za sakupljanje i transport otpada od 24. maja 2022. godine.

„Rešenja koja su tražena zahtevom nisu izdate dozvole, već se radi o podnetim zahtevima za izdavanje obe dozvole. Dozvole nisu izdate, već su doneta rešenja o obacivanju oba zahteva. Ministarstvo je dostavilo i skenirane, odnosno jedine važeće dozvole koje je posedovalo JKP Duboko, a koje su istekle i to – integralnu dozvolu za skladištenje, tretman i odlaganje otpada na deponiju, registarski broj 887 koja važi od 7. juna 2012. do 7. juna 2022. godine i integralnu dozvolu za sakupljanje i transport neopasnog otpada na teritoriji Srbije, registarski broj 2150 koja važi od 26. septembra 2017. do 26. septembra 2022. godine“, navelo je u odgovoru Ministarstvo.

Pored Ministarstva zaštite životne sredine danas se udruženju „Da NE dišemo Duboko“ javio i užički Zavod za javno zdravlje sa objašnjenjem da će im u najkraćem mogućem roku dostaviti tražene informacije tj.rezulatate analize vode Turskog potoka u koji se ulivaju otpadne vode a onda sve zajedno odlazi u reku Lužnicu pa voda više nije ni za kakvu upotrebu.

Da li su se institucije probudile danas tek tako slučajno, baš na dan kada je direktor podneo ostavku, a sve dva dana nakon sramne javne rasprave za koju je čula čitava Srbija, Grujičić nije analizirao, ali nam je potvrdio da ono što se desilo u ovom jednom danu, nije se desilo u mesecima njihove borbe u suprotstavljanju kršenja zakona.

Dragan Grujičić Foto: Slavica Panić/Nova.rs

U ovom danu JKP „Duboko“ dobilo je i vršioca dužnosti direktora, a to je dosadašnja tehnička direktorka Tanja Knežević. Imajući u vidu da je, kako kažu, Knežević i do sada bila na čelu preduzeća, ne vide nikakvu promenu koja bi na bilo koji način bila ohrabrujuća.

„To je žene koja je u svemu ovome učestvovala, godinama radeći u deponiji, teško da može sada nešto pametno da učini. Ono na šta je mi pozivamo je da postupi po zakonu i da zatvori deponiju koja nema tehničke i tehnološke uslove da nastavi rad, što je ona kao tehnička direktorka davno trebala znati. Kada zvanično zatvori deponiju, treba u što kraćem roku da pristupi rekultivaciju postojeće a što se daljeg širenja tiče, da zna da se to u Užice neće desiti“, zaključuje Grujičić.

Aktivisti još navode da je sve ovo jasan i nedvosmislen dokaz da je JKP Duboko u privrednom prestupu već dve godine, da su izveštaje lažirali i falsifikovali prikazujući da rade na osnovu dozvola koje ne poseduju, a iste takve izveštaje usvojili osnivači, te da je krug prestupa poprilično širok.

Foto: Slavica Panić/Nova.rs

„To što je direktor deponije Duboko, koji je po Statutu preduzeća odgovoran za štetu nanetu nesavesnim poslovanjem i prekoračenjem ovlašćenja i koji se stara i odgovara za zakonitost rada preduzeća, danas podneo ostavku, ne abolira ni njega niti bilo koga u ovom ‘vrzinom kolu’ od odgovornosti! Podsećamo i da Osnovno javno Tužilaštvo u Užicu, koje je 16. maja pokrenulo predistražni postupak radi utvrđivanja okolnosti koje su dovele do požara, a koje bi trebalo da odluče o eventualnom pokretanju krivičnog postupka, ni posle četiri meseca nije završilo postupak“, kažu iz Udruženje građana „Da NE dišemo Duboko“.

Poručuju da je sve navedeno dovoljno za jedino zakonsko rešenje a to zatvaranje deponije, odnosno smetlišta koje nastavalja da ugrožava živote građana. Kažu da će nastaviti na sve moguće legalne načine da ukazuje javnosti na nezakonitosti rada deponije „Duboko“ i insistiranju na rešavanju posledica koje je u svom radu izazvala.

***

BONUS VIDEO – Da li će se deponija Duboko produbiti?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare