Nova.rs u patroli: Kako se škole pripremaju za početak nastave

Društvo 31. avg. 202116:56 > 16:58
Podeli:

Sutra u celoj Srbiji počinje nova školska godina, a deca se vraćaju u punom sastavu sa redovnim časovima u trajanju od 45 minuta. Za razliku od prethodne godine, đaci prvaci će ovaj put imati prilike da upoznaju sve svoje drugare iz odeljenja. Danas smo obišli jednu beogradsku osnovnu školu da bismo proverili kako teku pripreme za novu školsku godinu u trenutku kada raste broj zaraženih koronom.

U Osnovnoj školi „Josif Pančić“ u Beogradu, sve je spremno za početak nove školske godine, a danas je organizovan i svečan prijem đaka prvaka po odeljenjima, a naša ekipa je obišla tu ustanovu.

Uzbuđeni đaci prvaci, ali i roditelji, ispred ove osnovne škole mobilnim telefonima zabeležili su ovaj poseban momenat u životu samog deteta, a to je polazak u školu. Ne samo unutar škole, većina đaka prvaka maske je nosilo u dvorištu škole. Iako školska godina zvanično počinje sutra, danas je organizovan svečani prijem u ovoj beogradskoj školi.

Osnovna skola Josif Pancic
Osnovna škola Josif Pančić Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

Na samom ulazu škole postavljen je asepsol i pakovanje zaštitnih maski, koje može da uzme svako ko nema. Naša ekipa zabeležila je i sam svečani prijem đaka. 

Direktor OŠ „Josif Pančić“, Milan Bajić, poželeo je na samom početku prijema dobrodošlicu đacima prvacima i tom prilikom dao savete roditeljima, a i deci, kako da vode računa i brinu o poštovanju epidemioloških mera i tako spreče eventualno širenje koronavirusa tokom predstojeće godine.

„Imamo ovo naopako vreme korone i zbog toga smo se ovako organizovali i ovi dani koji dolaze razlikovaće se nego oni kada su naša deca dolazila“, rekao je Bajić okupljenim učenicima i roditeljima.

Osnovna skola Josif Pancic
Osnovna škola Josif Pančić Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

On je posavetovao okupljenu decu da tokom boravka u školi ne budu previše blizu jedni drugima i da se tako čuvaju potencijalnom širenju zaraze.

Nama je u interesu da što duže ostanemo u ovakvom sastavu, naveo je direktor ove osnovne škole i tako izbegnu ono što su imali tokom prethodne školske godine, a to je situacija da tadašnji prvaci nisu imali prilike da upoznaju sve svoje drugare iz odeljenje, te da će se ove godine prvi put videti zajedno.

Osnovna skola Josif Pancic
Osnovna škola Josif Pančić Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

Sva pravila i obaveze tokom boravka u školi učenici i roditelji dobiće od učitelja.

„Mislim da su dobri uslovi u školi i na jednom smo zajedničkom poslu i preuzimamo zajedničku odgovornost za vaspitanje dece“, zaključio je direktor Bajić.

Bajić je za portal Nova.rs rekao da će zbog epidemije koronavirusa i ova godina biti slična prethodnoj, ali da će za razliku od prošle sada generacija đaka prvaka imati prilike da upozna svoje vršnjake.

Osnovna skola Josif Pancic
Osnovna škola Josif Pančić Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

„Korona nas je mnogo poremetila i mi smo u ovih godinu i po dana uspeli da se organizujemo na neki način da ovaj važan segement našeg društva, prosveta, funkcioniše. Počinjemo ovu godinu s time da budu kompletna odeljenja, i to je neka prednost“, kaže Bajić za Nova.rs.

Govoreći o pripremama za novi početak školske godine, direktor OŠ „Josif Pančić“ nam navodi da se osoblje škole pripremalo tokom celog leta da bi sutra đaci redovno krenuli u školu, kao i da sve bude organizovan na dobar način i da svi imaju sve informacije.

Osnovna skola Josif Pancic
Osnovna škola Josif Pančić Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

Upitan o sredstvima za dezinfekciju i zaštitu od virusa, Bajić je odgovorio da ta škola ima dovoljno sredstava i da one nikada nisu bile problem.

Materijalna sredstva koja se dobijaju od Grada Beograda su sasvim dovoljna, poručuje direktor škole i dodaje da su do sada u svakom trenutku imali dovoljno alkohola, maski, vizira, kao i svega ostalog što je bilo potrebno za održavanje propisanih mera higijene.

Osnovna skola Josif Pancic
Osnovna škola Josif Pančić Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

„Stvarno nikakav problem nije bio u ovih godinu i po dana i sva materijalna sredstva koja smo dobijali su bila sasvim dovoljna da sve pokrijemo i da se sve mere ispoštuju. Mi smo tokom leta napravili jednu zalihu koja će nam trebati tokom septembra meseca“, izjavio je Bajić za Nova.rs.

Za razliku od prošle godine, ove i nastavno osoblje polazi u boljem položaju, jer prethodnog početka su ušli u školsku godinu sa 0 vakcinisanih, dok ovih dočekuju za 55 odsto vakcinisanog osoblja i još 30 posto onih koji su već preležali kovid-19.

Osnovna skola Josif Pancic
Osnovna škola Josif Pančić Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

„Krećemo sa 85 odsto ljudi u kolektivu koji su imali neku vrstu susreta sa koronom ili vakcinom. Smatram da je to jedna prednost i da neće biti većih problema nego protekle godine. Mi smo prošle godine u novembru tri puta zatezali sistem do pucanja, znači kada se prilično veliki broj ljudi zarazio i trebalo je sve to organizovati da funkcionišemo“, ispričao je Bajić i poručio da bez vakcine ne može da se izađe iz epidemije koronavirusa.

Osnovna skola Josif Pancic
Osnovna škola Josif Pančić Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

Inače, ono što će sutra biti još jedna novina u srpskim školama jeste i to da će školska godina početi izvođenjem srpske himne „Bože pravde“.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Komentari

Vaš komentar