Iza najavljenog rušenja na desetine objekata na Vračaru, od kojih neki uživaju status prethodne zaštite, praktično stoji firma "Projekat 713", čiji je vlasnik kiparska ofšor kompanija “Mi.An Invest Limited”. Tačnije, ta firma finansirala je projekat izrade novog plana detaljne regulacije na potezu između četiri centralne vračarske ulice, a koji su gradske vlasti obustavile nakon burnih reakcija javnosti i pisanja Nova.rs. Kompanija “Projekat 713” i sama je vlasnik jedna parcele u tom delu Vračara.
Samo dva dana pre najavljenog ranog uvida u Plan detaljne regulacije (PDR), koji je predviđao rušenje brojnih objekata na potezu između Smiljanićeve, Krunske, Kneginje Zorke i Njegoševe na Vračaru, a o čemu je pisala Nova.rs, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić naprasno je odlučio da se od tog projekta odustaje.
Može se samo pretpostaviti da je to učinjeno nakon velikog pritiska javnosti i pobune udruženja građana i stanovnika Vračara zbog takve odluke.
Ni Vesić, niti bilo ko iz gradske vlasti nije do danas otkrio ko je stajao iza projekta rušenja brojnih zgrada iz predratnog perioda u centru Beograda, od kojih neki uživaju i privremenu zaštitu kao spomenici kulture.
Sudeći po dokumentaciji koji je portal Nova.rs dobio od članova PSG Vračar, izradu spornog plana finansirala je kompanija „Projekat 713“, što se navodi i u Službenom listu grada Beograda. Da je inicijator za izradu pomenutog Plana detaljne regulacija ta firma, objavio je ranije i sajt “E kapija”, koji je naveo da je povod za izradu tog PDR inicijativa kompanije “Projekat 713” za izgradnjom novih sadržaja na “rečenom prostoru”.
Prema podacima iz APR-a, vlasnik ove beogradske firme je kompanija sa Kipra „Mi.An Invest Limited“, čiji su vlasnici kiparski državljani Artemis Palli i Ioanna Procopiou.
Oni, međutim, nisu otvorili novu firmu u Beogradu, već su preimenovali već postojeću Krunska – Vajfert plus.
Prema podacima iz katastra nepokretnosti, „Projekat 713“ je vlasnik placa od 544 kvadrata. Budući da je finansijer izrade projekta za izradu PDR, može se zaključiti da je reč o investitoru nekog budućeg objekta na Vračaru.
Portal Nova.rs pokušao je da kontaktira zastupnika te firme putem mejla, ali odgovora nije bilo. Na adresi koja se pominje u APR, sudeći po telefonskom imeniku, žive privatna lica.
Arhitekta Zorka Marjanović kaže za Nova.rs da je na parceli koja je u vlasništvu firme „Projekat 713“ planirana gradnja stambenog objekta.
„Na tom zemljištu sada se nalazi jedna prelepa vila, koja je deluje zapušteno. Zanimljivo je što ta firma ima 60.000 dinara novčanog kapitala i 250.000 nenovčanog, pa me zanima kako je moguće da oni finansiraju projekat koji ne košta ispod 30.000 evra“, navodi Marjanović.
Ona navodi da je nevolja što je odmah pored te parcele vrtić „Nada Purić“, koji u katastru ima zabeležbu kulturnog dobra, kao i zgrada dobra.
„Obe susedne parcele u katastru nepokretnosti imaju zabeležbu svojstva kulturnog dobra“, kaže Marjanović.
Šta je planirano da se gradi na Vračaru?
Prema PDR-u za blok između Smiljanićeve, Krunske, Kneginje Zorke i Njegoševe ulice, koji je finansirala firma „Projekat 713“, predviđeno je da se zgrade Prirodnjačkog muzeja, kao prva celina planskog rešenja, nadogradi ili pak zameni novim objektom.
Kako je prenela E kapija, slede tri celine namenjene stanovanju i poslovanju, od kojih je prva, uz Njegoševu ulicu, predviđena za izgradnju mešovitog gradskog centra (kombinacija stanovanja sa komercijalnim sadržajima), na planiranoj površini od 1.130,26 m2.
U toj celini predviđene su i najviše zgrade, sa maksimalnom visinom venca objekata od 28 metara.
Slede celina porodičnog stanovanja, u središnjem delu bloka, ka ulicama Kneginje Zorke i Smiljanićevoj, koja bi zauzela najviše prostora prema planskom rešenju – 6.580,44 m2 i koja bi se odlikovala najnižim zgradama – do devet metara, i najzad celina višeporodičnog stanovanja uz Krunsku ulicu, sa objektima visine do 24 metra, na površini od 2.019,64 m2 .
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare